REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

The Defiant Ones: serial dokumentalny HBO z dopiskiem Netflix Original. O co w tym chodzi?

Doskonały serial dokumentalny The Defiant Ones, który zagraniczni widzowie mogli oglądać na HBO, właśnie pojawił się w Polsce. Od dzisiaj możemy oglądać go na Netfliksie, a streamingowy gigant przybił mu pieczątkę "Netflix Original".

23.03.2018
17:20
The Defiant Ones: serial dokumentalny HBO z dopiskiem Netflix Original
REKLAMA
REKLAMA

Świat serwisów streamingowych może wprowadzić nas w lekką konfuzję. I właśnie ten stan towarzyszył mi, gdy zobaczyłem zapowiedź głośnej miniserii The Defiant Ones. W zeszłym roku nawet polskie media obiegła wieść, że opowieść dwóch wybitnych producentach muzycznych (Dr. Dre i Jimmy Iovine), zostanie wyemitowana przez HBO. Jednak tę świetną serię do Polski dostarczył Netflix.

Przecież Netflix i HBO to konkurenci.

Tak, to prawda i zapewne nie ma co spodziewać się, że w aplikacji czerwonego serwisu VoD zobaczymy hitowe produkcje HBO, takie jak Westworld czy Gra o tron. Wygląda jednak na to, że sprawa ma się odrobinę inaczej z dokumentami. Jak na dłoni widać, że Netflix inwestuje w filmy i serie dokumentalne. Wystarczy przypomnieć tylko nagrodzonego Oscarem Ikara, który nie tylko wzbogacił jego bibliotekę, ale też przyniósł mu tak potrzebny prestiż.

Chociaż Netflix nie wyprodukował Ikara, a jedynie kupił prawa do rozpowszechniania go, nie przeszkadza mu to w odcinaniu kuponów od jego sukcesu. I w sumie nie ma w tym nic nadzwyczajnie zdrożonego, a im więcej osób zobaczy ten rewelacyjny film, tym lepiej.

the defiant ones class="wp-image-146187"

Netflix jest gotów porozumieć się nawet ze swoim konkurentem.

HBO wypuściło The Defiant Ones, ale z jakiegoś powodu zdecydowano się wyemitować go jedynie w USA i w Kanadzie. W innych krajach dystrybucją tytułu zajmie się Netflix. Trudno w tej chwili orzec, dlaczego akurat tak się stało i HBO nie zdecydowało się na udostępnienie miniserii poza USA i Kanadą. Jest to o tyle zaskakujące, że dokument The Defiant Ones został bardzo dobrze oceniony przez krytyków. I o tym, jak dobry jest to tytuł, świadczy nie tylko nasza recenzja, ale również 100 proc. pozytywnych ocen krytyków na Rotten Tomatoes.

The Defiant Ones jest oznaczone w Polsce jako Netflix Original.

Gdy pisaliśmy tekst o najciekawszych naszym zdaniem serialach Netflix Original, to w komentarzach pojawiły się liczne głosy, który mówiły nam, że świetny serial The Expanse nie jest produkcji tej amerykańskiej usługi VoD. I to oczywiście prawda. Ten tytuł science-fiction stworzyła stacja SyFy. Seriale Dom z papieru czy Tabula rasa to również nie są produkcje Netfliksa.

REKLAMA

Serwis zdecydował się bowiem nazywać oryginalnymi nie tylko filmy i seriale, które sam stworzył - jak na przykład Dark, House of Cards – ale również te, za które zapłacił i ma je na wyłączność w danym kraju. I nie ma tu znaczenia, czy uczestniczył w produkcji, czy też nie.

Doprowadziło to do komicznej sytuacji, w której świetny, prestiżowy film dokumentalny jest nazywany produkcją HBO i materiałem oryginalnym Netfliksa. Oczywiście to tylko nazwy, bo najważniejsze jest to, że The Defiant Ones dostępne jest również w Polsce. Moim zdaniem szyld jest tu rzeczą drugorzędną.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA