REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Tornister ze Spider-Manem może uratować życie. Internet podbija nauka korzystania z kuloodpornego plecaka

Mały uśmiechnięty chłopiec trzyma w rękach szkolny plecak ze Spider-Manem. Po chwili słyszymy głos nagrywającej wideo matki, która zadaje dziecku kolejne pytania. "Pokaż, jak korzystasz ze swojego kuloodpornego plecaka" - mówi. Ten poruszający materiał to najnowszy hit TikToka i zarazem poradnik dla dzieci poświęcony temu, jak powinny zachować się w przypadku szkolnej strzelaniny.

23.08.2022
12:16
tiktok kuloodporny plecak usa strzelaniny szkoła
REKLAMA

Na profilu @thewaltonfamily1 na TikToku możemy znaleźć przypięty filmik, który obejrzało już ponad 7,8 mln osób. Trendujący materiał pokazuje 5-letniego Westona i jego kolorowy, szkolny plecak ze Spider-Manem. W trakcie oglądania nagrania dowiadujemy się, że tornister jest kuloodporny Matka chłopca, 22-letnia Cassie Walton, instruuje go, jak powinien zachować się w razie szkolnej strzelaniny i czego pod żadnym pozorem nie powinien robić.

Specjalne plecaki szkolne wyposażone w osłonę chroniącą przed kulami pistoletów cieszą się w USA rosnącą popularnością - pierwszy gwałtowny wzrost zainteresowania zaobserwowano po strzelaninach w Dayton i El Paso. Przerażeni perspektywą kolejnej tragedii rodzice coraz chętniej kupują swoim pociechom niemożebnie drogie akcesoria, bo te mogą ocalić im życie. Moda na kuloodporne elementy codziennego otoczenia staje się zresztą coraz popularniejsza. Jak podaje Sky News, pewna firma z Tennessee zaprezentowała ostatnio swoje kuloodporne ławki szkolne. Są ciężkie, ale łatwe w obsłudze. A z zaledwie trzech da się zbudować "fort" dla trzydzieściorga dzieciaków.

REKLAMA

Nauka korzystania z kuloodpornego plecaka trenduje na TikToku.

Lada dzień zacznie się rok szkolny, co powinno być pozytywną wiadomością dla rodziców. Niestety, wielu z nich czuje niepokój. Przegłosowanie ponadpartyjnego pakietu reform dotyczącego posiadania broni palnej przez Izbę Reprezentantów, który podniósł rygor kontroli nabywców poniżej 21. roku życia, w istocie niewiele zmieniło. Każdego dnia w USA średnio 316 osób zostaje zastrzelonych. Badacze z kalifornijskiej Naval Postgraduate School od początku 2020 roku do maja 2022 odnotowali aż 504 przypadki użycia broni w amerykańskich szkołach podstawowych i średnich.

Dlatego też choć powyższy TikTok może szokować, w USA postrzegany jest jako coś ważnego, potrzebnego, ale i - niestety - naturalnego. Dzieci muszą być przygotowane. Sam kuloodporny plecak może nie wystarczyć. Dlatego Cassie pyta syna, jak powinien się zachować, gdy usłyszy, że dyrektor szkoły informuje o strzelaninie. Chłopiec w odpowiedzi biegnie w róg pokoju, kuca i zasłania się plecakiem jak tarczą. Matka tłumaczy mu, że w wypadku, gdy strzelec wciąż przebywa w jego klasie, a obecni na zewnątrz policjanci spytają, kto jest w środku, powinien zachować absolutne milczenie. Podobnych porad jest więcej, a wszystkie składają się na szarą, mrożącą krew w żyłach amerykańską codzienność.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA