REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Wiedźmin w zamku Ogrodzieniec. Czy to Kaer Morhen? Nie jestem przekonany

Twórcy serialu „The Witcher” zawitali do Polski i zadomowili się w zamku Ogrodzieniec. Przewidujemy, którą z serialowych lokacji ta fortyfikacja może grać.

10.04.2019
18:05
ogrodzienec zamek wiedźmin the witcher
REKLAMA
REKLAMA

„Wiedźmin” ma trafić do serwisu Netflix jeszcze w tym roku. Z początku serial na podstawie prozy polskiego pisarza kręcony był na terenie Węgier oraz na hiszpańskiej wyspie La Palma, ale od początku było wiadomo, że na tym nie koniec. Odpowiedzialna za produkcję ekipa ruszyła dalej w Europę i trafiła na kilka dni do nas.

Wiedźmin” w Polsce

To już tajemnica poliszynela, że twórcy serialowej adaptacji sagi o Wiedźminie pojawili się tłumnie w Polsce. Fani twórczości Sapkowskiego już od kilku dni próbowali wykoncypować, jakie dokładnie sceny będą kręcone w naszym kraju i gdzie dokładnie ekipa filmowa się zadokuje po tym, jak widziano ich w Krakowie.

Do internetu wyciekają teraz kolejne fotografie z planu zdjęciowego, które cykają ciekawscy entuzjaści. Na ich podstawie możemy zgadywać, jakie znane z powieści Sapkowskiego lokacje zostaną tam przedstawione. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by się głośno zastanowić, który fragment tej opowieści obecnie jest kręcony.

The Witcher” w zamku Ogrodzieniec

Wszystko wskazuje na to, że Netflix, który kręci serial „Wiedźmin”, jako jedną z lokalizacji wybrał zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Fortyfikacja zlokalizowana jest niedaleko Katowic i Sosnowca. Obiekt obecnie jest zamknięty dla odwiedzających, ponieważ prowadzone są w kim „prace budowlane” związane z „tworzeniem iluminacji”.

To albo zbieg okoliczności, albo po prostu zwykła przykrywka dla ekipy filmowej. Możliwe też, że to właśnie scenografowie i oświetleniowcy musieli tam wykonać sporo roboty i jest to połączone z zaplanowanymi wcześniej pracami. To zresztą nieistotne - tak czy inaczej wiemy, że coś związanego z „The Witcher” się w tym zamku dzieje. Pytanie, co konkretnie.

Nie jestem jednak przekonany, czy zamek Ogrodzieniec zagra w serialu „Wiedźmin” twierdzę Kaer Morhen.

Pracownicy serwisu Dziennik Zachodni próbowali dostać się na teren zamku, ale nie było to możliwe. Zastawioną vanami na Krakowskich rejestracjach drogę blokował ochroniarz. Nie zdradził oczywiście, dlaczego. Pewnie wszyscy zaangażowani w ten temat ludzie musieli podpisać umowę NDA na miliony orenów, a czarodziejki do tego dla pewności dorzuciły urok.

Pojawiły się natomiast nieoficjalne informacje, jakoby zamek Ogrodzieniec miał być słynnym wiedźmińskim siedliszczem. Co prawda nieco sugerowałby to wygląd samego zamku oraz informacje o zadymieniu, zapewne w wyniku generowania sztucznej mgły, ale nie jestem przekonany. Na zdjęciu z planu, które dzisiaj wrzuciła do sieci Lauren S. Hissrich, jest teraz zdecydowanie zbyt słonecznie jak na północną twierdzę, w której swojego fachu uczył się Geralt.

Na to, że to nie jest Warownia Starego Morza, w której swoją siedzibę miał wiedźmiński cech Wilka, wskazują również nazwiska aktorów, którzy pojawili się na miejscu. W polskim zamku zadomowiły się bowiem przede wszystkim serialowe czarodziejki i przynajmniej jeden czarodziej. Co prawda Anna Shaffer, która zagra Triss Merigold pasowałaby do Kaer Morhen - była bowiem gościem Geralta i spółki - ale już Therica Wilson-Read, wcielająca się w Sabrinę, mniej.

wiedźmin the witcher kaer mohren ogrodzieniec zamek netflix

Wiemy zaś, że obie informowały w mediach społecznościowych, że przebywają obecnie w Polsce.

Oprócz tego na planie wypatrzeni zostali aktorzy wcielający się w Yennefer, Tissaię de Vries oraz Vilgefortza. Możemy więc założyć, że mamy do czynienia z kręceniem scen przedstawiających jakiś jednorazowy spęd magów, a ekipa może nawet więcej tu nie wrócić - aczkolwiek nie spodziewałbym się, by była to już na tym etapie wyspa Thaned. Możliwe, że mamy tutaj do czynienia z retrospekcjami, które pokażą np. Aretuzę, czyli szkołę czarodziejek.

REKLAMA

Kaer Morhen zaś pojawi się zapewne dopiero na późniejszym etapie produkcji. Wiedźmińskie siedliszcze jest zniszczone, ale nie aż tak, jak ruiny zamku Ogrodzieniec. Co prawda scenografie i efekty specjalne - zarówno praktyczne, jak i te generowane komputerowo - mogłyby uczynić cuda, ale jestem na ten moment przekonany, że Netflix na dom Geralta, który w serialu może pojawiać się bardzo często, wybierze inny zamek. Taki mniej zniszczony i… niekoniecznie w Polsce.

źródło grafiki głównej: zamek-ogrodzieniec.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA