REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Serial "Wikingowie: Walhalla" przedstawi nowych bohaterów. Kim były te postacie?

Fani serialu "Wikingowie" już w przyszłym roku otrzymają wyczekiwany spin-off pt. "Walhalla". Na jakich postaciach skupi się produkcja?

29.09.2021
19:31
wikingowie walhalla serial bohaterowie leif eriksson
REKLAMA

"Wikingowie: Walhalla" to serial, który poniekąd można nazwać kontynuacją oryginalnej serii od History; rzecz w tym, że akcja produkcji będzie rozgrywać się sto lat później, a zatem nie ma szans, że zobaczymy w niej ukazane wcześniej postacie. Nowa seria pokaże nam, owszem, kilka znajomych miejsc (m.in. znacznie rozbudowane Kattegat), może się też zdarzyć, że ktoś napomknie o Ragnarze czy Ivarze, snując opowieści na wpół prawdziwe, a na wpół legendarne, jednak "Walhalla" z założenia ma opowiedzieć nam zupełnie nowe historie. A co za tym idzie przedstawić nowych bohaterów. I właśnie na tych nowych bohaterach się skupmy.

Od pewnego czasu wiemy już, kto będzie grać pierwsze skrzypce w nadchodzącej produkcji. Będą to postacie historyczne i choć możemy mieć pewność, że "Walhalla" nie będzie przesadnie wierna podaniom i materiałom źródłowym, to na podstawie pewnych faktów możemy przewidzieć zarys opowieści i wydarzeń, które uwzględni.

REKLAMA

"Wikingowie: Walhalla": Leif Eriksson i nowi bohaterowie. Kim były te postacie?

Leif Eriksson (Sam Corlett)

Zwany też Szczęśliwym wiking był jednym z tych, którzy przeszli w Norwegii na chrześcijaństwo. Były to czasy (przełom wieków X i XI), kiedy decydowało się na to coraz więcej Normanów. Około 1002 roku wyruszył śladem niejakiego Bjarniego Hejólfssona, by dotrzeć do nowego, odkrytego przez niego lądu na zachodzie. Najpierw dotarł do teraźniejszej Ziemi Baffina, którą nazwał Helluland, a później do Marklandu (najpewniej części półwyspu Labrador). Jeszcze później wiking i jego żeglarze założyli osadę w miejscu idealnym do zamieszkania - była to Winlandia, czyli, jak się przypuszcza, Nowa Funlandia. Tymczasem Saga o Eryku Rudym podaje, że Lief w istocie odkrył Amerykę (po powrocie z Norwegii do Grenlandii), jednak nie zdecydował się tam osiedlić.

Twórcy serialu opisali tę postać jako "Grendlandczyka wychowanego w pogańskich wierzeniach na obrzeżach znanego świata". Ten żeglarz i odkrywca ma wprowadzić widzów do nowego świata wikingów, który przechodzi gwałtowne zmiany.

wikingowie walhalla serial bohaterowie leif eriksson class="wp-image-1801663"

Harald Sigurdsson (Leo Suter)

Znany tez jako Harald III Srogi lub Harald Hardrada. W latach 1045-1066 był królem Norwegii. Opis serialu określa go jako "jednego z ostatnich berserków wikingów"; jego serialowa wersja ma być charyzmatyczna i ambitna. Przystojny władca ma jednoczyć wyznawców Odyna i chrześcijan. Tymczasem historyczny Harald był najemnikiem na wygnaniu - dowódcą wojskowym w Rusi Kijowskiej i przywódcą bizantyjskiej gwardii wareskiej. Pomagał w obaleniu cesarza Michała V. Gdy chciał już opuścić Bizancjum, nowy cesarz miał mu na to nie pozwalać (mówi się też, że powstrzymywała go żona Konstantyna XI Monomacha, Zoe, z którą Harald mógł mieć romans). W końcu jednak zbiegł stamtąd wraz z oddziałem i zdobywanymi przez lata łupami.

Ostatecznie wrócił do Norwegii, gdzie jakiś czas rywalizował ze swoim krewnym i królem - Magnusem I Dobrym. Po śmierci Magnusa Harald został królem, założył Oslo i tępił resztki pogaństwa. Później przez długie lata prowadził wojnę z królem Danii, lecz, choć wygrał wiele bitew, nigdy nie zdołał podbić tego królestwa. Wkrótce zgłosił też uzasadnione pretensje do tronu Anglii, jednak wkrótce zginął. Nazywano go "ostatnim wikingiem". Podobno miał aż 210 cm wzrostu i mimo swej religijności czasem dopuszczał się okrucieństw. To właśnie moment jego śmierci wskazuje się często jako koniec epoki wikingów.

Widzimy go na głównym zdjęciu tego artykułu.

Freydis Eriksdotter (Frida Gustavsson)

W zależności od sagi (mówimy o Sadze o Grenlandczykach i Sadze o Eryku Rudym) zdradziecka, bezwzględna i mordercza lub po prostu nieustraszona wojowniczka, która samotnie w ósmym miesiącu ciąży walczyła z gromadą tubylców Winlandii (Nowa Funlandia). Córka Eryka Rudego, a zatem siostra Leifa. W serialu "zagorzała wyznawczyni starych bogów", która przybywa do Kattegat i szybko zyskuje przychylność miejscowych, stając się inspiracją dla tych wyznających "stare zasady".

wikingowie walhalla serial bohaterowie leif eriksson class="wp-image-1801660"

Król Kanut Wielki (Bradley Freegard)

Kanut lub, jak kto woli, Knut. Najpierw rządził Anglią, a następnie Danią i Norwegią. Stworzył tzw. imperium Morza Północnego, ale rozpadło się ono po jego śmierci. Serial określa go jako "mądrego, bystrego i bezwzględnego przywódcę wikingów", którego ambicje mają "ukształtować bieg historii w XI wieku i uczynić postacią definiującą epokę wikingów". Historyczny Kanut podbił Anglię i władał nią przez niemal dwie dekady; podania opisują go jako mądrego i odnoszącego sukcesy monarchę. Zależało mu na dobrych kontaktach z kościołem, któremu się podlizywał, mimo że większość jego poddanych była poganami.

Olaf II Haraldsson, zwany Świętym (Jóhannes Jóhannesson)

Praprawnuk ukazanego w oryginalnej serii Haralda Jasnowłosego. Starszy przyrodni brat wspomnianego Haralda Sigurdssona uznany za męczennika i kanonizowany w 1040 roku. Wielki, ambitny, surowy i bezlitosny wiking - historyczny Olaf, patron Norwegii, znany był ze swojej brutalności. Król w latach 1016-1028, który wprowadził w kraju chrześcijaństwo, stworzył biskupstwa, zakazał spożywania końskiego mięsa, zniósł niewolnictwo, ograniczył władzę arystokracji i wprowadził lokalne ustawodawstwo. Władcę odebrał mu Kanut - dzięki bogactwu i obietnicom wkupił się w łaski możnych, a Olafa zdradzili nawet ludzie z jego osobistej armii. Wraz z synem i garstką najbliższych umknął na Ruś, gdzie zamieszkał w Nowogrodzie u księcia Jarosława. Gdy w 1030 roku wrócił do Norwegii, by odzyskać tron, został pobity przez przeważające wojska Kanuta.

Emma z Normandii (Laura Berlin)

Emma z Normandii była małżonką dwóch władców Anglii - Ethelreda II Bezradnego oraz Kanuta Wielkiego. Później, za sprawą Kanuta, również królowa Danii i Norwegii. Jej serialowa wersja ma być młodą, ambitną, przenikliwą politycznie jedną z "najbogatszych kobiet w Europie". Pochodzi z dworu normańskiego (córka księcia Normandii), ale ma korzenie wikińskie. Historyczna Emma uważana jest za jedną z najważniejszych wczesnośredniowiecznych królowych; mówi się, że jej wpływy polityczne stale rosły, a także że sprawowała ogromną władzę również podczas panowania jej synów, Hardekanuta (Knuta Surowego) i Edwarda Wyznawcy.

REKLAMA

Wilhelm Zdobywca

Nie wiemy jeszcze, kto się w niego wcielił. Na pewno pojawi się w serialu - najpewniej bliżej końca sezonu, biorąc pod uwagę, że to właśnie on ostatecznie pokonał Anglosasów (kulminacja to bitwa pod Hastings w 1066), ustanowił rządy normańskie i wpłynął na wiele istotnych zmian (w pełni rozwinięty system feudalny, budowa wielu zamków, rozpoczęcie dominacji wśród klas wyższych języka i kultury francuskiej, wzbogacenie anglosaskiego prawa normandzkimi elementami etc.). Warto zauważyć, że Wilhelm jest potomkiem Rolfa, znanego też jako Rollo, w linii prostej. W oryginalnym serialu Rollo był bratem Ragnara.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA