REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. VOD

TVP zrobiło dokument poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej. „Wojna światów” już dostępna na VOD

Bitwa Warszawska to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia Telewizja Polska dokonała olbrzymiej rekonstrukcji archiwalnych materiałów z początków XX wieku i zrobiła z nich dokument „Wojna światów”. Film jest już dostępny na TVP VOD.

17.08.2020
20:12
wojna światów telewizja polska
REKLAMA
REKLAMA

„Wojna światów” nie jest oczywiście pierwszym tak poważnym projektem TVP związanym z rekonstrukcją nagrań z tamtej epoki. Na początku 2019 roku nadawca publiczny pokazywał na swoich kanałach również miniserial „Rozbite marzenia. 1918-1939”, w którym archiwalne materiały zostały wymieszane z fabularyzowanymi nagraniami tworzonymi współcześnie przez profesjonalnych aktorów.

Tamten eksperyment wyszedł Telewizji Polskiej całkiem dobrze, ale w przypadku „Wojny światów” nie zdecydowano się go powtórzyć.  Zamiast tego film mający oficjalną premierę w miniony weekend stanowi dzieło niemal w 100 proc. dokumentalne, podobnie jak „Niepodległość” z 2018 roku (oba tytuły mają zresztą tych samych twórców). Co oczywiście nie oznacza, że produkcja TVP nie jest dziełem godnym uwagi. Jak poinformował Polską Agencję Prasową minister kultury Piotr Gliński, „Wojna światów” składa się z unikalnych materiałów wyszukanych w archiwach z całego świata:

Siłą filmu dokumentalnego jest autentyzm, prawda. Autentyzm w tym filmie jest szczególny, ponieważ nigdy dotychczas nie mieliśmy okazji obcować z tamtą rzeczywistością sprzed 100 lat w takiej jakości i takiej formie. Pracował nad tym cały zespół. Wykorzystaliśmy doświadczenie, które zdobyliśmy podczas przygotowania filmu „Niepodległość”, a na 100-lecie Bitwy Warszawskiej przygotowaliśmy ten drugi odcinek wspaniałej opowieści historycznej.

„Wojna światów” jest już dostępna na platformach TVP VOD oraz Ninateka.

Twórcy dokumentu Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski przyznali, że już w momencie realizacji poprzedniego dzieła myśleli o temacie Bitwy Warszawskiej i całego konfliktu polsko-bolszewickiego. Nie wiedzieli natomiast, czy uda się odnaleźć wystarczająco dużo nagrań i wywiadów z uczestnikami tamtych wydarzeń. Ostatecznie udało się i jedno, i drugie.

REKLAMA

Dokument powstały w ramach koprodukcji Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i MW Media oprócz unikalnych filmów i zdjęć prezentuje również oryginalne rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, fragmenty pamiętników i nagrań radiowych. W filmie usłyszmy głosy m.in. gen. Kazimierza Sosnowskiego, Wandy Pełczyńskiej czy gen. Józefa Hallera. W superlatywach o „Wojnie światów” wypowiedział się także nowy-stary prezes TVP, Jacek Kurski, dla którego to swoiste opus magnum rekonstrukcji cyfrowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA