REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zełenski pokazał wstrząsające wideo z wojny. Tak Rosja zmasakrowała Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski połączył się z Kongresem USA, by apelować o ustanowienie nad atakowanym przez Władimira Putina krajem humanitarnej strefy zakazu lotów. Wyświetlił też absolutnie wstrząsający film, ukazujący makabryczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

16.03.2022
17:03
zełenski ukraina wideo kongres usa rosja wojna
REKLAMA

Wołodymyr Zełenski wciąż prosi o "zamknięcie nieba", czyli ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. W wystąpieniu przed amerykańskim Kongresem przypomniał, że rosyjskie siły wystrzeliły już blisko 1000 rakiet i niezliczoną ilość bomb. "To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat - prosimy świat o odpowiedź".

Zakaz lotów to główny temat wystąpienia Zełenskiego. Hasło "close the sky over Ukraine" było motywem przewodnim niezwykle poruszającego filmu, który miał uświadomić odbiorcom stopień tragedii, jaka rozgrywa się właśnie na ukraińskich ziemiach.

REKLAMA

Drastyczne skutki wojny - tak wygląda Ukraina zaatakowana przez Rosję

W swoim przemówieniu prezydent odwołał się też do ataków na Pearl Harbor czy zamachów z 11 września 2001 roku: "To były ataki z powietrza, których nikt się nie spodziewał - nie mogliście ich powstrzymać. Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia i każdej nocy od trzech tygodni". Dodał też, że jeśli zakaz lotów to zbyt wiele, prosi o inny rodzaj wsparcia:

Potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i podobnych. Wiecie, jak wiele podczas bitwy zależy od zdolności używania samolotów. Macie te samoloty - ale stoją na ziemi, zamiast pojawić się na ukraińskim niebie. (…) Wzywam was też do przyjęcia nowych pakietów sankcji - są potrzebne cały czas, każdego tygodnia, dopóki nie zatrzymamy rosyjskiej machiny wojennej. Jeśli macie w swoich okręgach firmy, które ją finansują, poddajcie je presji. Proszę, byście zapewnili, że Rosjanie nie otrzymają ani centa, którego mogą użyć do niszczenia mieszkańców Ukrainy.

Prezydent Zełenski zaproponował też powstanie nowego sojuszu, U24, który miałby być związkiem odpowiedzialnych krajów mających siłę i wolę, by natychmiastowo zakończyć konflikty i w 24 godziny zapewnić atakowanym niezbędne wsparcie. Przypomniał również, że obecna wojna nie dotyczy wyłącznie jego kraju, jako że Rosja atakuje wszystkie podstawowe ludzkie wartości ("Rosja prowadzi brutalną ofensywę przeciwko naszym wartościom, podstawowym ludzkim wartościom i naszemu pragnieniu szczęścia - bo nasze narodowe marzenie jest takie samo, jak wasze, Amerykanie").

Jesteś przywódcą narodu, swojego wielkiego narodu. Chciałbym, abyś był przywódcą świata. A bycie przywódcą świata oznacza bycie liderem pokoju

- tymi słowami Zełenski zwrócił się do Joego Bidena.

Poniżej możecie zobaczyć wspomniane wideo, a w nim żniwo śmierci i skalę zniszczeń. Uwaga: materiał jest pełen drastycznych obrazów ukazujących wojenną rzeczywistość Ukrainy.

REKLAMA

Zełenski: zamknijcie niebo!

Wołodymyr Zełenski do Kongresu USA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA