REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Polski kandydat do Złotej Palmy. Jest już pierwszy klip z filmu Zimna wojna

W czwartkowy wieczór w Cannes swoją premierę miał film Zimna wojna. Obraz Pawła Pawlikowskiego został bardzo ciepło przyjęty przez festiwalową publiczność. W sieci można obejrzeć już pierwszy klip z filmu.

11.05.2018
13:02
Zimna wojna Cannes klip
REKLAMA
REKLAMA

Paweł Pawlikowski walczy o kolejną, niezwykle prestiżową nagrodę. Na tegorocznym festiwalu w Cannes swoją premierę miał jego najnowszy film, zatytułowany Zimna wojna. Produkcja bierze udział w konkursie głównym, w którym ponad 20 tytułów rywalizuje o Złotą Palmę. Wczoraj wieczorem miał miejsce premierowy pokaz nowego dzieła polskiego reżysera.

Zimna wojna spotkała się z bardzo pozytywną reakcją publiczności.

Widownia przez kilkanaście minut miała oklaskiwać film Pawlikowskiego. Ponadto w sieci ukazał się pierwszy klip z produkcji. Widzimy w nim główną bohaterkę, Zulę, która daje się porwać muzyce i tańcowi.

Zimna wojna przedstawia historię wielkiej miłości Zuli i Wiktora. W epoce stalinowskiej para przemierza Polskę w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia pierwszego w kraju zespołu pieśni i tańca. Para nie może ze sobą wytrzymać, a jednocześnie nie potrafi bez siebie żyć. Bardzo ważnym elementem filmu jest muzyka. Na ekranie dochodzi do połączenia jazzu z polską muzyką ludową, a także utworami charakterystycznymi dla paryskiej sceny tamtego okresu.

Główne role w filmie zagrali Joanna Kulig oraz Tomasz Kot. Ponadto na ekranie pojawiają się także Borys Szyc, Adam Woronowicz, Agata Kulesza czy Adam Ferency. Scenariusz wspólnie z Pawlikowskim przygotowali Janusz Głowacki (Rejs) oraz Piotr Borkowski (Lęk wysokości).

Do tej pory dwa polskie filmy zostały nagrodzone Złotą Palmą.

REKLAMA

W 1981 r. Andrzej Wajda odebrał statuetkę za Człowieka z żelaza, a w 2002 r. zwycięzcą został Pianista Romana Polańskiego. Natomiast ostatnim polskojęzycznym filmem, który rywalizował w konkursie głównym, było Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego w 1982 r. Pozostaje trzymać kciuki, by Zimna wojna okazała się triumfatorem tegorocznej edycji festiwalu. Decyzję jury, któremu przewodniczy Cate Blanchett, poznamy 19 maja.

Polską premierę filmu zaplanowano na 8 czerwca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA