REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz. Politycy i dziennikarze żegnają znanego poetę i eseistę

Jarosław Marek Rymkiewicz nie żyje. Poeta, eseista, dramaturg i laureat nagrody Nike zmarł w czwartek 3 lutego w wieku 86 lat. Informację o śmierci artysty przekazał jego syn Wawrzyniec. W internecie wspominają go politycy i dziennikarze.

05.02.2022
17:05
jaroslaw marek rymkiewicz nie zyje komentarze
REKLAMA

Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł pozostawiając po sobie ogromny artystyczny. Pisał przez ponad 60 lat. Jego najbardziej obszary twórczości to poezja i eseistyka. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką Nike (przyznawane przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory) - tom poezji "Zachód słońca w Milanówku" został uznany za najlepszą książkę roku.

REKLAMA

W 1957 opublikował pierwszy tomik wierszy "Konwencje". Rozpoznawalność przyniosła mu wydana sześć lat później. „Metafizyka”. Pisał też eseje historyczne poświęcone głównie romantyzmowi oraz polskim twórcom jak m.in. "Aleksander Fredro jest w złym humorze" "Juliusz Słowacki pyta o godzinę". Informację o śmierci na Facebooku udostępnił Wawrzyniec Rymkiewicz, syn poety.

Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Pisarz miał 86 lat.

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 w Warszawie. Po wojnie jego rodzina urodziła się w Łodzi. W latach 80. działał w opozycji. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN skąd został zwolniony za powieść "Rozmowy polskie latem 1983", a po kilku latach przywrócony.

W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2011 Agora wytoczyła mu głośny proces za to, że nazwał redaktorów "Gazety Wyborczej" "duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski". Poeta przegrał i miał przeprosić wydawcę oraz wpłacić 5 tys. na cel społeczny. Grzegorz Braun nakręcił o nim dokument "Poeta pozwany".

Internet komentuje śmierć Jarosława Marka Rymkiewicza.

Politycy i dziennikarze żegnają poetę i wspominają jego twórczości. Post opublikowała m.in. kancelaria prezydenta. "Wybitny poeta, przenikliwy krytyk, prozaik, dramaturg i publicysta. Był autorem fundamentalnych esejów poświęconych kulturze i historii Rzeczypospolitej" - czytamy.

Na Twitterze odejście poety komentuje przede wszystkim prawica. Znajdziemy tam wpisy m.in. ministra Piotra Glińskiego, posła Marka Suskiego, Joanny Lichockiej, kurator oświaty Barbary Nowak, Krystyny Pawłowicz, naczelnej wPolityce.pl Marzeny Nykiel czy poety Wojciecha Wencla.

Jarosława Marka Rymkiewicza pożegnała też dziennikarka TVN Anna Kalczyńska. Napisała, że "Odszedł autor (dla mnie osobiście) jednej z najtrudniejszych i kształtujących zarazem książek, jakie napisano o Powstaniu Warszawskim". Najbardziej wyszukane epitafium sporządził pisarz Szczepan Twardoch.

REKLAMA

"Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz, rebeliant, człowiek wielowymiarowy. W latach osiemdziesiątych wierzył w Adama Michnika, później zwrócił się ku Jarosławowi Kaczyńskiemu. W obu wypadkach, jak sądzę postępował szczerze i nie poszukiwał osobistego zysku w tych wyborach. Prawica uznała go za swego, na co sam Rymkiewicz przystał, lecz nie dał się zawłaszczyć" – podsumował w felietonie dla "Wprost" Łukasz Orbitowski, który również cenił jego twórczość.

* zdjęcie główne: screen z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA