REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Podobało ci się "Archiwum 81"? Obejrzyj więcej seriali sci-fi i horrorów na Netfliksie i nie tylko

"Archiwum 81" to największy hit Netfliksa 2022 roku. Połączenie horroru i science fiction wyjątkowo spodobało się Polakom. Tylko co zrobić już po obejrzeniu produkcji? Opcji nie brakuje. Podobne seriale takie jak "Twin Peaks", "Nawiedzony dom na wzgórzu" czy "Z Archiwum X" znajdziemy w różnych zakątkach internetu. Co obejrzeć po "Archiwum 81"?

01.02.2022
19:05
archiwum 81 netflix seriale podobne lista
REKLAMA

Serial "Archiwum 81" zadebiutował w Polsce dokładnie 31 grudnia. Na przestrzeni miesiąca produkcja cały czas zajmowała najwyższe pozycje w rankingu Netflix TOP 10 i doczekała się w większości pozytywnych opinii od widzów. Nie odrzuciło ich nawet to, że największa platforma streamingowa trochę oszukiwała w kampanii promocyjnej produkcji. Netflix sprzedawał bowiem "Archiwum 81" jako horror found footage, co nie do końca jest prawdą. Materiały kręcone przez bohaterów stanowią w rzeczywistości zaledwie mały wycinek całości.

"Archwium 81" ma po prostu inne mocne strony; serial jest też podobny do wielu uwielbianych horrorów sprzed lat. Dużo tu nawiązań do H.P. Lovecrafta, a także do filmów, seriali i gier wzorowanych na kultowej "Strefie mroku". Na które seriale grozy i sci-fi powinniście zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

Archiwum 81 - seriale podobne do nowego hitu Netflix Polska:

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że "Archiwum 81" stanowi przede wszystkim adaptację popularnego podcastu poświęconego sprawom wymykającym się naturze. Część fanów nie ukrywa swojej sympatii właśnie do tej wersji omawianej opowieści. Nie zabraknie więc z pewnością osób, które po obejrzeniu serialu dadzą szansę właśnie podcastowi. Mogą też sięgnąć po książki Lovecrafta, Edgara Allana Poego czy Brama Stokera. A już na pewno zaciekawią ich też poniższe seriale podobne do "Archiwum 81".

Seriale podobne do Archiwum 81

Z Archiwum X

Podobny polski tytuł obu produkcji nie jest tutaj żadnym przypadkiem, bo "Archiwum 81" wyraźnie inspiruje się kultową produkcją z Davidem Duchovnym i Gillian Anderson. Licząca dziewięć oryginalnych sezonów produkcja opowiada o dwójce agentów specjalnych FBI badających najróżniejsze zjawiska nadprzyrodzone. "Z Archiwum X" łączyło w sobie elementy horroru, science fiction, komedii i thrillera, co wysforowało ten tytuł do miana jednej z najpopularniejszych popkulturowych marek lat 90.

Serial znajdziecie na Canal+ online.

Archiwum 81 - podobne seriale

Znaczna część "Archiwum 81" rozgrywa się w tzw. budynku Vissera, gdzie swoje spotykania odbywa kult tajemniczego bożka Kaelego. Ten w rzeczywistości nigdy nie istniał, ale w USA nie brakuje podobnych miejsc uznawanych za nawiedzone. Jednym z nich jest położony w Los Angeles hotel Cecil. Mroczną historię tej lokacji zbadał miniserial dokumentalny Netfliksa "Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil".

Serial dostępny na Netfliksie.

Seriale w stylu Archiwum 81

Twin Peaks

W "Archiwum 81" znajdziemy kilka nawiązań do oryginalnego "Miasteczka Twin Peaks", ale tonalnie nowemu serialowi Netfliksa bliżej do kontynuacji z 2017 roku. Dostępne obecnie na Amazon Prime Video "Twin Peaks" zawiera w sobie liczne elementy uwielbiane również przez fanów "Archiwum 81". Chodzi m.in. o tajemnicze i złowrogie siły spoza naszej rzeczywistości, teorie spiskowe czy tajemnicze związki między wiekopomnymi historycznymi wydarzeniami a współczesnością. Serial Davida Lyncha po prostu trzeba obejrzeć.

Serial do obejrzenia na Amazon Prime Video.

Podobne seriale - Archiwum 81

Nawiedzony dom na wzgórzu

"Nawiedzony dom na wzgórzu" to kolejna podobna do "Archiwum 81" produkcja. Ta jest najbardziej zbliżona do klasycznego horroru ze wszystkich seriali wyróżnionych na liście. Miniserial Netfliksa opowiada o rodzinie Crainów zmagającej się ze wspomnieniami o swoim starym domostwie. Na jego terenie doszło do wielu niewyjaśnionych zdarzeń, które zmusiły ich ostatecznie do opuszczenia tego miejsca. Wielu użytkowników platformy stoi na stanowisku, że to najstraszniejszy i najlepszy z jej horrorów, więc tym bardziej warto dać mu szansę.

Serial oferuje na wyłączność platforma Netflix.

Seriale jak Archiwum 81

Kraina Lovecrafta

Cień H.P. Lovecrafta wisi nad całym współczesnym horrorem, ale czasami nawiązanie do tego autora widać jeszcze wyraźniej niż zwykle. Pierwszym takim przypadkiem jest "Archiwum 81", a drugim właśnie "Kraina Lovecrafta". Adaptacja powieści Ruffa Matta opowiada o grupie Afroamerykanów podróżujących przez Stany Zjednoczone. Po drodze przyjdzie im się zmierzyć nie tylko z rasizmem miejscowych, ale też starymi bóstwami rodem z mitologii Cthulhu.

Produkcja dostępna na HBO GO.

Archiwum 81 - podobne seriale

Terror

"Terror" to licząca póki co dwie części antologia horroru od stacji AMC. Produkcja łączy w sobie elementy kina historycznego z horrorem psychologicznym i opowieścią o nadnaturalnych zjawiskach. Pierwszy sezon opowiada o podróży dwóch brytyjskich statków próbujących odnaleźć nową drogę morską przez skute lodem pustkowie. W 2. części widzowie zostają z kolei przeniesieni do Stanów Zjednoczonych w okolicach ataku Japonii na Pearl Harbor.

Obie części antologii do obejrzenia na Amazon Prime Video.

Seriale podobne do Archiwum 81
REKLAMA

Seriale jak Archiwum 81 - jest ich jeszcze więcej:

Wielu fanów "Archiwum 81" zasępi zapewne fakt, że nigdzie w naszym kraju nie można obecnie obejrzeć legalnie "Strefy mroku". Chodzi tu o obie wersje: tą z 1959 i tą z 1985 roku. Tymczasem właśnie ten tytuł wywarł niebagatelny wpływ na wiele z omawianych powyżej produkcji. Na szczęście w zamian polscy widzowie będą mogli sięgnąć po bardziej komediowe produkcje, które nadają na podobnych falach co najnowszy hit Netflix Polska. Chodzi o animacje "Korporacja konspiracja" oraz "Rick i Morty" sięgające chętnie po elementy horroru i science fiction.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA