REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Avatar" - streszczenie. Co trzeba wiedzieć przed seansem "Avatar: Istota wody"?

Do kin wchodzi właśnie „Avatar 2” z podtytułem „Istota wody”. Planujesz seans, chociaż po kilkunastu latach czekania już niewiele pamiętasz z pierwszego „Avatara”, a do tego nie masz za bardzo czasu, żeby go ponownie obejrzeć? No to dobrze się składa, bo przygotowaliśmy krótkie streszczenie fabuły najgłośniejszego filmu Jamesa Camerona.

12.12.2022
16:33
avatar-streszczenie-filmu-2009
REKLAMA

Avatar” trafił do kin w 2009 r. i rozbił bank. Najgłośniejszy film science fiction w reżyserii Jamesa Camerona okazał się z miejsca prawdziwym hitem, zdominował box office i zyskał rzeszę fanów. Niestety ci na kontynuację w postaci „Avatar: Istotna wody” czekali aż trzynaście długich lat. Z tego powodu dzisiaj wielu widzów, a zwłaszcza tych, którzy oglądali film na premierę, może już nie pamiętać, o co chodziło z Na’vi, Pandorą i tym całym Unobtanium.

REKLAMA

Czytaj też:

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by sobie ten film odświeżyć np. w serwisie VOD, ale trwa on grubo ponad dwie godziny, a do tego w Disney+ dostępny jest wyłącznie w rozdzielczości HD, bez opcji odtwarzania w 4K z HDR. Dla osób, które na ponowny seans nie mają ani czasu, ani chęci, przygotowaliśmy streszczenie filmu „Avatar”. Opisaliśmy też pokrótce świat przedstawiony oraz najważniejszych bohaterów produkcji, z których część w kontynuacji powróci.

Trailer filmu "Avatar 2"

„Avatar” - streszczenie fabuły

„Avatara” określa się czasem takim „Pocahontas”, tyle że w kosmosie - i coś w tym jest. Akcję produkcji osadzono w 2154 r., a głównym bohaterem jest niejaki Jake Sully, sparaliżowany od pasa w dół marine. Weteran przyjął zlecenie od korporacji RDA, która wydobywa na księżycu gazowego giganta w układzie Alfa Centauri o nazwie Pandora złoża cennego metalu: Unobtanium. Film zaczyna się w momencie wyjścia protagonisty ze stanu hibernacji po kilkuletniej podróży.

Warto przy tym dodać, że pierwotnie w misji na Pandorze miał uczestniczyć bliźniak Jake’a, który zginął w wyniku ataku rabusia. Młody chłopak, który przejął zlecenie od zmarłego brata, nie do końca przy tym wie, czym korporacja się zajmuje, a widzowie odkrywają to wraz z nim. Okazuje się, że Pandora jest bogata w złoża drogocennego metalu, ale zamieszkują ją stylizowani na Indian kosmici o niebieskiej skórze należący do gatunku nazywanego Na’vi.

Czym w ogóle są te tytułowe avatary w „Avaterze”?

Tak jak fabuła filmu Jamesa Camerona przywodzi na myśl czasy, gdy mieszkańcy Europy kolonizowali Ameryki, tak bohaterowie „Avatara” wyposażeni są w technologię, o której ci prawdziwi konkwistadorzy mogli jedynie pomarzyć: avatary. Naukowcy stworzyli genetyczne hybrydy ludzi i Na’vi, do których można przenosić swoją świadomość. Jake Sully otrzymuje na początku filmu dostęp do takiego ciała opracowanego z myślą o jego bracie-bliźniaku, bo ma zgodne DNA.

Streszczenie filmu "Avatar" w wersji wideo

Sully jest zachwycony możliwościami, jakie daje mu avatar i rusza na misję wraz z grupą naukowców pod wodzą dr Grace Augustine, aby badać kulturę Na’vi. W jej trakcie, w wyniku ataku dzikich zwierząt, gubi się w lesie, a życie ratuje mu córka wodza lokalnego klanu żyjących w harmonii z naturą tubylców o imieniu Neytiri. Jake zaprzyjaźnią się z kobietą, w której z czasem się zakochuje i przez trzy miesiące w ciele avatara poznaje bliżej jej kulturę.

Dzieje się to w cieniu nieuchronnego konfliktu pomiędzy ludźmi i Na’vi.

Ogromne złoża Unobtanium leżą na obszarze zamieszkiwanym przez Na’vi, a po kwartale oczekiwania korporacja ich zaatakowała. Jake z kolei, którego zadaniem była infiltracja lokalnej ludności, przyjął zwyczaje ludu Neytiri po tym, jak się w niej zakochał. Sully, który w nagrodę za bycie szpiegiem na rzecz szefa ochrony RDA, Milesa Quaritcha, miał otrzymać na Ziemi pieniądze na operację kręgosłupa, staje po stronie mieszkańców Pandory wraz z kilkoma sojusznikami.

REKLAMA

W wyniku brutalnych walk zginęło wielu Na’vi oraz ludzi, w tym ojciec Neytiri i dr Grace Augustine. Jake i jego nowa dziewczyna pokonali jednak Milesa Quaritcha. Pozbawieni fanatycznego przywódcy ludzie zostali zmuszeni do opuszczenia Pandory, a na księżycu pozwolono zostać jedynie kilku wybrańcom. W ostatnich scenach filmu Jake Sully porzuca zaś sparaliżowane ludzkie ciało i przenosi swoją świadomość na stałe do tytułowego avatara.

„Avatar: Istota wody” wchodzi do polskich kin już w piątek 16 grudnia 2022 r.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA