REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Disney z najlepszym wynikiem w historii. 2019 rok przyniósł firmie gigantyczne zyski

Wytwórnia Walta Disneya pochwaliła się swoimi osiągnięciami za 2019 rok. Firma pobiła rekord wszechczasów, jeśli chodzi o zarobki pojedynczej firmy w ciągu jednego roku kalendarzowego.

03.01.2020
10:02
Avengers: Koniec gry - kadr z filmu
REKLAMA
REKLAMA

To był rok Disneya. Firma, która w swoim portfolio posiada prawa do produkcji Walt Disney Pictures, Marvel Studios, Lucasfilm, Pixar, a od niedawna także 20th Century Fox, rozbiła bank, zostawiając konkurencję w tyle.

Wytwórnia Walta Disneya zarobiła w 2019 roku ponad 11,1 mld dolarów.

Przebiła tym samym dotychczasowy rekord - 7 mld dolarów zysku w ciągu jednyego roku kalendarzowego - w tym wypadku 2016 - który również należał do Disneya.

Kapitan Marvel - kadr z filmu class="wp-image-361545"

Co niezwykle ciekawe - rekord z 2016 roku pobito już w lipcu, niedługo po premierze filmu „Spider-Man: Daleko od domu”.

Co dodatkowo interesujące - wyniki te nie uwzględniają jeszcze zarobków 20th Century Fox i jej pokrewnych firm - Fox Searchlight i Blue Sky Studios, czyli studiów filmowych, które wytwórnia Disneya odkupiła w marcu zeszłego roku. Mówi się, że zarobki z produkcji na licencji Foxa (m.in „X-Men: Mroczna Phoenix”, „Alita: Battle Angel”, czy „Ad Astra” to dodatkowe 2 mld dolarów zysku). Dane dotyczące Fox będą wliczone w roczny raport wytwórni Disneya od bieżącego roku.

Na tak wysoki wynik miały wpływ największe blockbustery, które wypuszczano średnio raz na miesiąc.

Pierwszy miliard udało się osiągnąć „Kapitan Marvel” już w marcu 2019. Produkcja zarobiła 1,13 mld dolarów na całym świecie.

Największy wpływ na tegoroczny sukces miał jednak film „Avengers: Koniec gry”, czyli zwieńczenie dziesięcioletniej historii Marvel Cinematic Universe. Film, który zadebiutował w kinach w kwietniu, stał się przecież najlepiej zarabiającym filmem w historii kinematografii, z zyskiem rzędu: 2,79 mld dolarów.

Król Lew - kadr z filmu class="wp-image-361548"
REKLAMA

Na kolejnych miejscach znalazły się: „Król Lew” (1,67 mld dol.), „Kraina Lodu 2” (1,26 mld dol.), „Aladyn” (1,05 mld dol.) i wreszcie „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, które od premiery 18 grudnia zarobiły ponad 815 mln dolarów na całym świecie.

Włodarze Disneya mają zatem co świętować. Jak widać - plany przejęcia świata rozrywki idą im na razie wyśmienicie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA