REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Muzyka
 3. Dzieje się

Finał Eurowizji bez niespodzianek. Wygrała rockowa petarda

65. finał Eurowizji przeszedł do historii. Konkurs z roku na rok podwyższa poprzeczkę i przestaje być totalnym festiwalem obciachu – przynajmniej jeśli mówimy o telewizyjnych widowiskach i muzyce pop. Sporo tegorocznych piosenek mogłoby zostać hitami nadchodzących wakacji. Czy tak się stanie? Zobaczymy, a właściwie usłyszmy wkrótce.

23.05.2021
0:48
eurowizja 2021 final wyniki wlochy
REKLAMA

Niby nikt nie ogląda Eurowizji, gardzi niczym disco polo, ale jednak jesteś w tym artykule, prawda? Nic dziwnego, sam w tym roku śledziłem konkurs po raz pierwszy z niewymuszoną ekscytacją. Może to starość, a może brak masowych rozrywek w pandemii, a może to, że w tym roku zainteresowanie nad Wisłą było większe, bo i wokół naszego reprezentanta pojawiało się spore zamieszanie.

Od samego początku Rafał Brzozowski mierzył się z hejtem, ponieważ został wybrany przez publiczną telewizję w tajnym głosowaniu. Bukmacherzy nie dawali mu żadnych szans, a jakby tego było mało, w zeszłym weekend w jego ekipie wykryto koronawirusa. Gwiazdor TVP ostatecznie wystąpił, ale nie porwał publiki. Piosenka The Ride może i nie była tak fatalna, ale była ponad jego zdolności wokalne.

W czasie sobotniego finału oprócz samych uczestników zagrał też m.in. zwycięzca Eurowizji z 2019 roku, Holender Duncan Laurence. Małym zaskoczeniem był widowiskowy występ popularnego Dj-a i producenta Afrojacka. No dobrze, ale przejdźmy do rzeczy.

REKLAMA

Eurowizja 2021 – pełna lista finalistów

W 65. finale Eurowizji w 2021 roku w w Ahoy Arenie w Rotterdamie zaprezentowało się 26 państw. 20 z nich zostało wyłonionych w dwóch półfinałach – we wtorek i w czwartek (na tym drugim odpadł Rafał Brzozowski). Pozostała szóstka miała zagwarantowane miejsce – mowa o Holandii, która zwyciężyła poprzednio (dwa lat temu, bo rok temu konkurs odwołano przez pandemię) oraz krajach tzw. Wielkiej Piątki.

 1. Cypr: Elena Tsagrinou – El Diablo
 2. Albania: Anxhela Peristeri – Karma
 3. Izrael: Eden Alene – Set Me Free
 4. Belgia: Hooverphonic – The Wrong Place
 5. Rosja: Manizha – Russian Woman
 6. Malta: Destiny – Je Me Casse
 7. Portugalia: The Black Mamba – Love Is On My Side
 8. Serbia: Hurricane – Loco Loco
 9. Wielka Brytania: James Newman – Embers
 10. Grecja: Stefania – Last Dance
 11. Szwajcaria: Gjon’s Tears – Tout l’Univers (3. miejsce)
 12. Islandia: Da∂i Freyr og Gagnamagni∂ – 10 Years
 13. Hiszpania: Blas Cantó – Voy A Querdarme
 14. Mołdawia: Natalia Gordienko – SUGAR
 15. Niemcy: Jendrik – I Don’t Feel Hate
 16. Finlandia: Blind Channel – Dark Side
 17. Bułgaria: Victoria – Growing Up is Getting Old
 18. Litwa: The Roop – Discoteque
 19. Ukraina: Go_A – Shum
 20. Francja: Barbara Pravi – Voilà (2. miejsce)
 21. Azerbejdżan: Efendi – Mata Hari
 22. Norwegia: TIX – Fallen Angel
 23. Holandia: Jeangu Macrooy – Birth of a New Age
 24. Włochy: Måneskin – Zitti e Buoni (1. miejsce)
 25. Szwecja: Tusse – Voices
 26. San Marino: Senhit – Adrenalina

Punktacja była obliczana na podstawie zsumowanej liczby smsów telewidzów (na swój kraj mogły głosować tylko osoby będące poza jego granicami) i głosów jury.

Eurowizja 2021 - kto wygrał?

W tym roku na pewno w uszy rzucała się różnorodność gatunkowa. Ukraina zaprezentowała folkowe techno, Rosja hip-hop, Litwa elektro, Finlandia oczywiście nu metal, Cypr piosenkę w stylu Lady Gagi, a Serbia podobną do Pusscat Doolls. Nie zabrakło też ballad ze świetną kompozycją z Bułgarii.

Lista zwycięzców w większości pokryła się z notowaniami bukmacherów, a jury z poszczególnych krajów tradycyjnie głosowało głównie na swoich sąsiadów. Największym przegranym okazała się Wielka Brytania, która dostała zero punktów - od jurorów i telewidzów.

Kto trafił na szczyt tabeli? Na trzecim miejscu znalazł się piosenkarz Gjon’s Tears ze Szwajcarii, a na drugim Barbara Pravi z Francji . Najlepszy okazał się rockowy zespół Måneskin z Włoch, który już wcześniej prowadził w rankingach bukmacherów. Stąd właśnie brak niespodzianek, choć grana przez nich muzyka jest mało eurowizyjna. Rock and roll jednak jeszcze nie wybiera się na tamten świat.

REKLAMA

Eurowizję 2021 wygrał zespół Måneskin z Włoch.

* zdjęcie główne: EBU / Andres Putting

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA