REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Koronawirus nie zatrzyma festiwalu w Wenecji — impreza odbędzie się zgodnie z planem we wrześniu

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Wenecji  poinformował dziś, że 77. edycja imprezy odbędzie się zgodnie z planem, czyli w dniach 2-12 września tego roku. Alberto Barbera dodał, że to dobra wiadomość dla świata filmu, który znacznie ucierpiał w wyniku pandemii. 

07.07.2020
15:40
festiwal filmowy wenecja koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

To już pewne — tegoroczna 77. edycja Festiwalu Filmowego w Wenecji nie zostanie odwołana i mimo trwającej pandemii odbędzie się we wcześniej zaplanowanym terminie, czyli między 2 a 12 września 2020 roku. W organizacji imprezy zajdą jednak pewne zmiany związane z restrykcjami dotyczącymi reżimu sanitarnego.

Wenecja przeciera popandemiczne szlaki

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji będzie pierwszą dużą imprezą filmową, która obędzie się po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że festiwal w Cannes w tym roku wyjątkowo odwołano (organizatorzy postanowili jednak znaleźć inny sposób, aby dotrzeć do widzów z godnymi uwagi tytułami, o czym przeczytacie TUTAJ), a mające miejsce zwykle na początku roku Oscary przeniesiono dopiero na kwiecień. 

Organizatorzy weneckiej imprezy od początku dążyli do tego, aby festiwal odbył się w terminie, czyli od 2 do 12 września. Jeszcze w kwietniu Roberto Ciutto, czyli szef związanej z festiwalem grupy Venice Biennale przekonywał, że pierwotna data najprawdopodobniej zostanie utrzymana.

Formuła festiwalu ulegnie zmianie.

Jak donosi serwis Deadline, dziś tę informację potwierdzono: 77. edycja weneckiego festiwalu odbędzie się we wrześniu, ale jej formuła ulegnie zmianie. Po pierwsze, liczba filmów biorących udział w konkursie zostanie zmniejszona do ok. 50-55 tytułów (pełny line-up festiwalu zostanie ogłoszony 28 lipca).

Po drugie, choć pokazy tradycyjnie będą się odbywać w salach kinowych na wyspie Lido, to uczestniczący w nich widzowie będą musieli zachowywać dystans społeczny. Ponadto, filmy z sekcji Venice Virtual Reality zostaną zaprezentowane w pełni zdalnie, za pomocą takich platform jak VRChat i HTC Vive Pro

Dyrektor festiwalu Alberto Barbera wyraził nadzieję, że organizacja weneckiej imprezy w terminie okaże się pozytywnym impulsem wysłanym w kierunku świata kina:

Pamiętając o ofiarach z ostatnich kilku miesięcy, którym należy się hołd, jestem przekonany, że pierwszy międzynarodowy festiwal odbywający się po przymusowej przerwie podyktowanej pandemią, będzie symbolicznym nowym otwarciem i pozytywną wiadomością dla świata kina, które tak bardzo ucierpiało w wyniku tego kryzysu.

REKLAMA

*Zdjęcie główne:Tryphon/Wikipedia

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA