REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nowe rozdanie w sprawie fuzji Disneya i Foksa. O połączeniu Avengers i X-Menów zadecydują akcjonariusze

Serialowy tasiemiec o nazwie „fuzja Disneya i 20th Century Fox” z każdym mijającym miesiącem ma coraz więcej zwrotów akcji. Pod koniec 2017 roku wydawało się, że połączenie dwóch wielkich spółek jest kwestią ostatnich ustaleń. W sprawę wmieszał się amerykański urząd antymonopolowy, konkurent w postaci Comcastu, a teraz również akcjonariusze Foksa.

30.05.2018
21:31
20th Century Fox Disney umowa
REKLAMA
REKLAMA

Niemożność połączenia różnych filmowych adaptacji komiksów Marvela w jedno sprawne uniwersum, spędzała sen z powiek fanom przez wiele lat. Przedsiębiorstwo 21st Century Fox zgodziło się finalnie na udostępnienie Spider-Mana MCU, ale podobna łaska (lub jak kto woli – klątwa) nie spłynęła na bohaterów filmów o X-Menach i Fantastycznej Czwórce.

Nadzieja dla fanów ewentualnej fuzji dwóch gigantów amerykańskiej rozrywki pojawiła się pod koniec 2017 roku. To właśnie wtedy Disney rozpoczął rozmowy na temat nabycia znacznej większości marek i kapitałów 21st Century Fox. Zgroza antymonopolistów i radość fanów komiksów Marvela były ogromne, ale szybko okazało się, że do fuzji może w ogóle nie dojść.

Wszystko dlatego, że transakcją zainteresował się amerykański urząd antymonopolowy.

 class="wp-image-169051"

Niedługo później swoją własną propozycję zaoferował Comcast. Według pierwszych ustaleń miała być co najmniej tak dobra jak oferta Disneya. Co ciekawe, amerykańska korporacja z siedzibą w Filadelfii chciała w 2004 roku kupić Disneya, ale wtedy nie zgodził się jego szef, Robert Iger.

Czyżby obecna oferta Comcasta była odwlekaną od lat zemstą za tamto niepowodzenie? Nawet jeśli, to zakup Foksa bardzo by się im opłacił. Do korporacji już należą Universal Studios oraz wiele stacji telewizji z NBC na czele. Przejęcie takich stacji tv jak FX i National Geographic czy legendarnej wytwórni 20th Century Fox, byłoby dla nich ogromnym skokiem do przodu. To samo można by jednak powiedzieć też o Disneyu. Z którym gigantem postanowi ubić interes firma należąca do rodziny Murdochów?

REKLAMA

Zadecydują o tym akcjonariusze 21st Century Fox. Głosowanie odbędzie się 10 lipca.

Jak twierdzi portal Variety, Fox poinformował właścicieli swoich akcji, że będą mogli zgodzić się na opiewającą na ponad 52 miliony dolarów ofertę Disneya lub odwlec podjęcie decyzji do czasu wysłuchania oferty Comcastu. W kuluarach mówi się o tym, że konkurencyjna oferta jest nawet wyższa od tej Disneya. Z drugiej strony, ostatnie decyzje biznesowe przynoszą wytwórni założonej przez Walta Disneya ogromne zyski (nie licząc mającego problemy spin-offu o Hanie Solo). Długoterminowa korzyść zdaje się wspierać propozycję właściciela Marvela i marki Star Wars. Akcjonariusze Foxa mogą jednak skusić się na szybko zarobek, który wyląduje bezpośrednio w ich kieszeniach. Czas pokaże, jak faktycznie będzie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA