REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Czy HBO Max obsługuje 4K i na jakich urządzeniach działa? Sprawdzamy nowy serwis

HBO Max nareszcie trafiło do Polski. Czekaliśmy długo, ale wreszcie mamy dostęp do jednego z najlepiej zapowiadających się serwisów streamingowych. A jak wygląda to od strony technicznej? Czy HBO Max obsługuje 4K i na jakich urządzeniach można je oglądać.

08.03.2022
20:35
hbo max 4k jakosc wideo
REKLAMA

Po kilku latach czekania do Polski wszedł oficjalnie serwis HBO Max, który zastąpił wysłużone HBO GO. Co to oznacza dla klientów i co właściwie się zmieniło w ofercie HBO w Polsce? I co z tym 4K? Sprawdzamy.

REKLAMA

HBO Max zastąpiło dziś HBO GO w Polsce i to świetna wiadomość - z kilku powodów. Przede wszystkim docelowo możemy liczyć na znacznie bardziej rozbudowaną bazę treści wideo dostępnych w ramach abonamentu w tej samej cenie, co dotychczas. Filmy takie jak "Diuna" lub "Matrix: Zmartwychwstania" oraz seriale pokroju "Peacemakera", do których dzisiaj Polacy otrzymali dostęp, to tylko wierzchołek góry lodowej nowości. Nie wszystkie są w dodatku związane z biblioteką.

Czytaj też: Jak zmienić HBO GO na HBO Max? To proste!

 class="wp-image-1911328"
HBO Max w Polsce, po polsku

HBO Max w Polsce to nowe rozdanie i ta sama usługa, do jakiej mają dostęp Amerykanie

Tak jak same treści wideo w ofercie HBO są świetne, tak Polacy od lat narzekali na jakość samego streamingu wideo i doskwierał nam brak obsługi 4K i HDR. Obrywało się też samym aplikacjom pozwalającym na dostęp do biblioteki stacji, które nie zapamiętywały ustawień językowych w obrębie urządzenia, o problemach z synchronizacją postępów pomiędzy różnymi urządzeniami nie wspominając.

Wynika to z faktu, że HBO GO we wschodniej Europie było rozwijane równolegle do usług wideo na żądanie HBO dostępnych na zachodnich rynkach: ichniego HBO GO, wygaszonego już HBO Now oraz HBO Max.

Teraz to się zmienia, a Polacy dostali dostęp do zupełnie nowej aplikacji.

Najbliższe dni pokażą, czy HBO udało ustrzec się od błędów, ale pierwsze wrażenie jest dobre. Zarówno strona internetowa pod adresem play.hbomax.com, jak i aplikacje na iOS-a, iPadOS-a, tvOS-a i macOS-a (na komputerach z rodziny Mac z procesorem Apple M1), które miałem okazję już sprawdzić, działają szybko i sprawnie, a poza programem na Apple TV treści można pobierać offline.

 class="wp-image-1911331"
HBO Max daje dostęp do nowych treści, w tym np. "Peacemakera", czyli spin-offa "The Suicide Squad"

Do zalogowania w nowej usłudze można wykorzystać w dodatku te same loginy oraz hasła, których używało się wcześniej w HBO GO. Osoby, które nie subskrybowały dotychczas usługi wideo na żądanie od HBO, mogą wykupić dostęp do HBO Max w promocyjnej cenie na start, czyli 19,99 zł miesięcznie. Jest ona niższa o 33 proc. od regularnej kwoty 29,99 zł i obowiązuje do 31 marca 2022 r.

Przejście z HBO GO do HBO Max - co oznacza?

W HBO Max po migracji z HBO GO brakuje historii oraz listy rzeczy zapisanych do obejrzenia później. Jestem jednak w stanie zrozumieć, że przeniesienie danych użytkownika mogło być karkołomnym zadaniem i nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z tym, że klienci będą musieli samodzielnie odbudować swój profil. Na szczęście klienci otrzymali coś w zamian.

 class="wp-image-1911334"
W ustawieniach można dodać dodatkowe profile do konta

HBO Max wprowadza profile użytkownika

W przypadku dostępnej aż do dzisiaj usługi HBO GO mogliśmy współdzielić konto z bliskimi, ale sprawiało to niestety pewne problemy - nadpisywały się wtedy postępy w oglądaniu. HBO Max wprowadza profile dostępne w ramach jednego konta, dzięki czemu rodziny będą mogły płacić za jeden abonament i oglądać filmy i seriale z oferty HBO bez deptania sobie po wirtualnych palcach.

Łącznie można stworzyć aż pięć profili przypisanych do jednego konta, co powinno wystarczyć większości gospodarstw domowych. Każdemu z nich można przypisać inną nazwę oraz kolor, a właściwie... różne mieszanki kolorów niebieskiego i fioletowego. Nie jest to może zbyt czytelne, ale na szczęście oprócz tego jest opcja wgrania awatara dla każdego profilu.

A co z jakością HBO Max?

Kiepska jakość treści była piętą achillesową HBO GO i doczekaliśmy się wreszcie poprawy w tym zakresie. HBO Max wprowadza obsługę treści w 4K wraz z obsługą HDR10, Dolby Vision i Dolby Atmos. Niestety jest tutaj mały haczyk: wyższa rozdzielczość i rozpiętość tonalna oraz lepsze audio są, przynajmniej na start, dostępne tylko w wybranych filmach i wyłącznie na niektórych sprzętach.

 class="wp-image-1911337"
Wybrane filmy dostępne są w HBO Max w rozdzielczości 4K - dotyczy to zarówno nowości, jak i klasyki

W przypadku kinowych hitów takich jak "Diuna" czy "Matrix: Zmartwychwstania" w opisach obu filmów znalazły się adnotacja, że akurat te pozycje są dostępne w 4K (wraz z Dolby Vision i Dolby Atmos). Trzeba jednak pamiętać, że HBO Max informuje użytkownika, iż materiały wideo będą "odtwarzane z najwyższą jakością obrazu i dźwięku" dla wybranego urządzanie użytkownika.

Na jakich platformach jest dostępne HBO Max i które z nich obsługują 4K?

HBO Max jest dostępne na pecetach (przeglądarki oraz aplikacja na macOS), urządzeniach mobilnych takich jak smartfony i tablety (z systemami Android i iOS) oraz konsolach do gier (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S). Do tego dochodzą przystawki do telewizora i platformy Smart TV (w tym Apple TV, Android TV, Samsung Tizen, LG webOS).

A co filmami w 4K? Te można niestety oglądać wyłącznie na niektórych platformach, a listę można znaleźć na stronach pomocy HBO. Znalazły się na niej m.in. Smart TV od firm Samsung oraz LG, telewizory z systemem Android TV, przystawki takie jak Apple TV i Google Chromecast oraz konsole z rodziny Xbox. HBO nie wymienia tutaj niestety konsol marki Sony.

 class="wp-image-1911340"
Rozdzielczości streamingu w HBO Max zmienić się nie da, ale można zmienić jakość wideo pobieranego offline

HBO Max automatycznie dostosowuje streaming do warunków - podobnie jak w innych usługach tego typu.

Oczywiście aby cieszyć się wysoką rozdzielczością, trzeba nie tylko wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, ale również spełnić podstawowe wymagania techniczne łącza. W przypadku HBO Max w 4K minimum to pobieranie danych z prędkością 25 Mb/s, ale stacja rekomenduje aby łącze miało przepustowość 50 Mb/s. Urządzenia wysyłające obraz na ekran muszą mieć też złącze HDMI 2.0 z obsługą HDCP 2.2.

REKLAMA

Nie zdziwię się też, jeśli pierwszego dnia działania HBO Max w Polsce pojawią się przejściowe problemy techniczne, ale docelowo wszystko powinno się unormować, a w przypadku filmów 4K powinno być standardem - zarówno dla nowości, jak i dla starszych produkcji (w wysokiej rozdzielczości dostępny jest np. nie tylko "Matrix: Zmartwychwstania", ale również poprzednie trzy części cyklu).

W przypadku seriali rozdzielczość 4K w ramach HBO Max nie jest dostępna i nie wiadomo, czy i kiedy się ta sytuacja zmieni. Trzeba też pamiętać, że dotyczy to nie tylko Polski, ale HBO Max w ogóle. Widzowie, którzy czekali na "Peacemakera", czyli spin-off "The Suicide Squad" oraz inne nowości w odcinkach muszą zadowolić się rozdzielczością Full HD.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA