REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

"IO" Jerzego Skolimowskiego coraz bliżej Oscara. Film trafił na shortlistę

Film Jerzego Skolimowskiego "IO" coraz bliżej nominacji do Oscara. Polska produkcja znalazła się na tzw. shortliście Amerykańskiej Akademii Filmowej. Poznaliśmy tytuły filmów, które mają szansę powalczyć o najważniejszą nagrodę w świecie filmu.

22.12.2022
10:55
IO Jerzego Skolimowskiego
REKLAMA

"IO" Jerzego Skolimowskiego ma się bardzo dobrze. Polska produkcja znalazła się na tzw. krótkiej liście filmów, które mogą starać się o nominację do Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w środę tzw. shortlistę, czyli filmy w dziesięciu kategoriach, które już w styczniu powalczą o nominację do najważniejszej nagrody filmowej.

REKLAMA

"IO" na oscarowej shortliście. Polski film coraz bliżej Oscara

Poznaliśmy kandydatów do m.in. Najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego", "Najlepszego filmu animowanego" czy "Najlepszych efektów specjalnych"."IO" Jerzego Skolimowskiego wyróżnione zostało w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". Polska produkcja ma już na swoim koncie nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową za najlepszą muzykę. Jej autorem jest Paweł Mykietyn.

REKLAMA

"IO". O czym jest film Jerzego Skolimowskiego?

"IO" Jerzego Skolimowskiego jest opowieścią o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka. Jak czytamy w opisie produkcji, podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

W obsadzie znaleźli się m.in. Mateusz Kościukiewicz, Isabelle Huppert oraz Sandra Drzymalska. O tym, czy "IO" powalczy o Oscara, przekonamy się już 24 stycznia 2023 roku, gdyż właśnie wtedy ogłoszone zostaną oscarowe nominacje. Z kolei 12 marca 2023 odbędzie się 95. gala wręczenia Oscarów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA