REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy

John Malkovich wcieli się w ekscentryczną postać. Wystąpi jako detektyw Herkules Poirot

Herkules Poirot to jedna z najsłynniejszych postaci nie tylko klasycznych kryminałów, ale całej dwudziestowiecznej literatury. Belgijski detektyw przetrwał już wiele lepszych i gorszych adaptacji, ale fanom dzieł Christie wciąż mało. W najnowszej adaptacji przygotowywanej przez BBC w słynnego detektywa wcieli się John Malkovich.

24.05.2018
21:05
john malkovich abc
REKLAMA
REKLAMA

Brytyjski nadawca publiczny podpisał w 2016 roku umowę z Agatha Christie Productions na wyprodukowanie siedmiu filmów telewizyjnych na podstawie powieści angielskiej pisarki. Jako pierwsza została zrealizowana adaptacji książki Próba niewinności, w której pojawili się Bill Nighy, Catherine Keener i Matthew Goode.

Ta dosyć standardowa historia o morderstwie i namiętności była jedną z ulubionych samej pisarki. Christie znana jest jednak przede wszystkim z tworzenia fenomenalnych, zapadających w pamięć bohaterów, jak kapitan Hastings, panna Marple czy wreszcie Herkules Poirot. Jak podaje Deadline, przy okazji kolejnej telewizyjnej adaptacji nadszedł moment, by BBC wzięło się za jedną z najsłynniejszych powieści kryminalnych Christie, którą wielu uznaje za szczytowe osiągnięcie pisarki.

Chodzi o powieść A.B.C.

herkules poirot abc class="wp-image-166792"

Fabuła kryminału toczy się w 1930 roku. Pośród panującej w Wielkiej Brytanii atmosfery niepewności i wzajemnych podejrzeń swoją niejasną grę zaczyna masowy morderca. Tajemniczy szaleniec podpisuje się tytułowymi inicjałami A.B.C. Tylko Herkules Poirot może odkryć prawdziwą tożsamość zbrodniarza i powstrzymać go, nim dojdzie do końca alfabetu.

A.B.C. to jedna z najbardziej niepokojących i intensywnych powieści mojej prababci. A Herkules Poirot to niezwykły bohater. Poziom obsady zaangażowanej w ten projekt budzi mój ogromny szacunek. Nie mogę się doczekać nowego podejścia, jakie zaprezentuje odtwórca roli Poirota – nie ukrywa James Prichard, szef Agatha Christie Ltd.

W Herkulesa Poirota wcieli się John Malkovich. W obsadzie A.B.C. od BBC pojawią się także Andrew Buchan, Eamon Farren, Tara Fitzgerald, Bronwyn James i Freya Mavor. Za reżyserię odpowiada Alex Gabassi, który pracował wcześniej choćby przy The Frankenstein Chronicles. Nie wiadomo jeszcze, czy serial będzie dostępny na polskich kanałach BBC, wydaje się to jednak prawdopodobne. Prawa do dystrybucji amerykańskiej posiada Amazon.

Czy Malkovich zdoła dorównać legendarnemu Davidowi Suchetowi?

herkules poirot kenneth branagh class="wp-image-166795"
REKLAMA

Christie jest prawdziwą mistrzynią klasycznego kryminału, ale adaptacje jej dzieł na duży i mały ekran nie zawsze stawały na wysokości zadania. Większość fanów z nostalgią wspomina serię Poirot nadawaną w latach 1989-2013. W rolę Małego Belga wcielił się tam David Suchet, dla wielu najlepszy Poirot w dziejach. Na przestrzeni lat rola ta trafiała również do Alberta Finneya, Petera Ustinova, Iana Holma, Alfreda Moliny, a ostatnio Kennetha Branagha.

Reżyser zbierającego mieszane recenzje Morderstwa w Orient Expressie podobnie jak BBC One ma ochotę na więcej niż jedną opowieść opartą na motywach dzieł Christie. Branaghowi marzy się wręcz filmowe uniwersum łączące bohaterów różnych książek stworzonych przez tę autorkę. Na pierwszy ogień ma pójść Śmierć na Nilu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA