REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Grał Mistrza Jedi, jezuitę i seksuologa. Wybieramy najlepsze filmy z Liamem Neesonem

Liam Neeson to aktor, który wcielał się w najróżniejsze role. Artysta wystąpił w kilkudziesięciu filmach - od produkcji akcji i thrillery, przez komedie romantyczne, aż po dramaty i tytuły przygodowe. Do jego aktorskiego dorobku niedawno dołączył film "Ultimatum" i przy tej okazji przypominamy najlepsze dotychczas role Liama Neesona.

07.09.2023
20:01
Grał Mistrza Jedi, jezuitę i seksuologa. Wybieramy najlepsze filmy z Liamem Neesonem
REKLAMA

Liam Neeson ma na swoim koncie wiele rozmaitych ról, które świadczą o jego wszechstronności w aktorskim zawodzie. W 1994 roku artysta miał nawet szansę wcielić się w agenta 007, jednak wybrał miłość - kiedy jego zmarła żona postawiła mu ultimatum: "Jeśli zagrasz Jamesa Bonda, nie wyjdę za ciebie", odrzucił propozycję. Mimo że Neeson zrezygnował z roli superszpiega, jego kariera nie stanęła w miejscu. Aktor pojawił się później w wielu innych, dużych produkcjach, którym towarzyszyły równie ważne nazwiska - wystąpił m.in. w serii "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa, w "Batmanie" Christophera Nolana, a także w "Balladzie o Busterze Scruggsie" braci Coen.

REKLAMA

Liam Neeson, mimo pokaźnej listy filmów, w których wystąpił, nie zamierza jednak zwalniać tempa. W kinach zadebiutowała niedawno produkcja "Ultimatum", a także thriller "In the Land of Saints and Sinners". Z całego dorobku Liama Neesona wybieramy zatem 10 najlepszych filmów, w których wystąpił aktor.

Najlepsze filmy z Liamem Neesonem: 10. "Ballada o Busterze Scruggsie" (2018)

"Ballada o Busterze Scruggsie" to western w reżyserii braci Coen w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie - w rolach głównych pojawili się Tim Blake Nelson, James Franco, Harry Melling, Tom Waits oraz Liam Neeson, który w opowieści "Meal Ticket" wciela się w rolę Impresaria. Film przedstawia sześć krwawych i brutalnych, ale też romantycznych i lekkich historii, których akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, gdzie nie brakuje ekscentryków z naładowanymi rewolwerami, Indian, rabusiów i kowbojów.

Film "Ballada o Busterze Scruggsie" jest dostępny w serwisie Netflix.

Zwiastun filmu "Ballada o Busterze Scruggsie" (2018)

9. Tożsamość (2011)

W filmie "Tożsamość" Liam Neeson wciela się w rolę doktora Martina Harrisa. Kiedy mężczyzna budzi się po wypadku samochodowym w Berlinie, okazuje się, że nie rozpoznaje go własna żona, a jego tożsamość przejął inny mężczyzna. Ignorowany przez stróżów prawa, którzy nie wierzą w jego historię, staje się obiektem tajemniczego zamachowca. Harris, mimo czyhających na niego niebezpieczeństw, postanawia zaangażować się w morderczy sekret, który może poddać pod wątpliwość to, kim naprawdę jest. W odkryciu prawdy pomagają mu taksówkarka Gina oraz były funkcjonariusz Stasi - Ernst Jurgen.

Film "Tożsamość" jest dostępny w serwisach Apple TV oraz Prime Video.

Zwiastun filmu "Tożsamość" (2011)

8. Milczenie (2016)

Akcja filmu "Milczenie" w reżyserii Martina Scorsese rozgrywa się w XVII wieku, kiedy dwóch młodych jezuitów, w tych rolach Andrew Garfield i Adam Driver, postanawia pokonać tysiące kilometrów, aby dotrzeć do Japonii, centrum bezwzględnych walk z chrześcijaństwem. Ich celem jest odnalezienie ojca Ferreiry, w którego wcielił się Liam Neeson, gdyż krążą plotki, że słynący z odwagi kapłan wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. Podczas wyczerpującej podróży jezuici oraz ich wiara zostaną wystawieni na najcięższą próbę.

Film "Milczenie" jest dostępny w serwisach Megogo, TVP VOD, E-Kino Pod Baranami, MOJEeKINO oraz Nowe Horyzonty VOD.

Zwiastun filmu "Milczenie" (2016)

7. Kinsey (2004)

W filmie "Kinsey" Liam Neeson wciela się w rolę Alfreda Kinseya - naukowca, którego raport wstrząsnął całą Ameryką. Mężczyzna postanowił sprzeciwić się purytańskiej obyczajowości oraz fałszywej pobożności i zajął się największym tematem tabu lat 40. XX wieku - seksualnością człowieka. Kinsey przez kilka lat przeprowadzał wywiady z tysiącami ludzi, wypytując ich o najbardziej intymne aspekty ich życia, czego owocem był "Raport Kinseya" oraz publikacja "Sexual Behaviour in the Human Male". Dzięki swojej ciekawości i determinacji, naukowiec uwolnił społeczeństwo od ciężaru wstydu i przełamał największy wówczas temat tabu.

Film "Kinsey" nie jest na ten moment dostępny w serwisach VOD.

Zwiastun filmu "Kinsey" (2004)

6. Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo (1999)

W pierwszej części sagi George'a Lucasa "Gwiezdne wojny" Liam Neeson wcielił się w rolę Qui-Gon Jinna - Mistrza Jedi i mentora Obi-Wana Kenobiego, który odnalazł młodego Anakina Skywalkera na planecie Tatooine i stoczył legendarny pojedynek z mrocznym Darthem Maulem.

Film "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" jest dostępny w serwisach Canal+, Disney+, Megogo, Apple TV oraz Rakuten.

Zwiastun filmu "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" (1999)

5. Michael Collins (1996)

Biograficzny film "Michael Collins" przedstawia historię tytułowego irlandzkiego patrioty, w którego wcielił się Liam Neeson. Collins postanowił rzucić wyzwanie Brytyjskiej Koronie, która od 700 lat władała Irlandią, tworząc tajny związek irlandzkich ochotników. Członkowie organizacji występowali przeciwko brytyjskim stróżom prawa, a sam Collins, dzięki swojej odwadze i poświęceniu dla narodu, stał się dla jego obywateli żywą legendą.

Film "Michael Collins" jest dostępny w serwisach Apple TV oraz Rakuten.

Zwiastun filmu "Michael Collins" (1996)

4. To właśnie miłość (2003)

Ciepła i pogodna komedia romantyczna "To właśnie miłość" w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie to produkcja idealna nie tylko na święta. Przedstawia dziesięć historii bohaterów, którzy pozornie nie mają ze sobą niczego wspólnego, jednak w pewnym momencie zaczynają się ze sobą przeplatać. Pokazuje różne oblicza miłości - romantycznej, łamiącej serce, pełnej pasji i tęsknoty, ale przede wszystkim szczerej i przedstawionej w piękny i wzruszający sposób. W jednej z opowieści Liam Neeson wciela się w owdowiałego ojczyma, który udziela miłosnych rad swojemu dorastającemu synowi Samowi.

Film "To właśnie miłość" jest dostępny w serwisie Player.

Zwiastun filmu "To właśnie miłość" (2003)

3. Batman - Początek (2005)

"Batman - Początek" w reżyserii Christophera Nolana to kolejna część przygód człowieka-nietoperza, w której Bruce Wayne wędruje przez świat, by uciec przed prawdą i przeznaczeniem. Kiedy pewnego dnia na jego drodze staje Henri Ducard, członek Ligi Cieni, w którego wcielił się Liam Neeson, Bruce zaczyna swoją przemianę. Doskonaląc swoje nabyte wcześniej umiejętności, czynią z niego silnego wojownika. I choć bohater przeszedł przez najbardziej mordercze treningi, czekać go będzie dużo trudniejsza decyzja do podjęcia.

Film "Batman - Początek" jest dostępny w serwisach Canal+, HBO Max, Apple TV, Player, Prime Video oraz Rakuten.

Zwiastun filmu "Batman - Początek" (2005)

2. Uprowadzona (2008)

Film "Uprowadzona" to jedna z bardziej popularnych produkcji, w których pojawił się Liam Neeson. Aktor wciela się tu rolę Bryana, byłego agenta służb specjalnych, który ma niewiele czasu, by uratować swoją 17-letnią córkę Kim przed członkami gangu handlującego kobietami. Zrozpaczony ojciec zrobi wszystko, by wyrwać nastolatkę z rąk bezwzględnych gangsterów, a jego największym wrogiem będzie czas.

Film "Uprowadzona" jest dostępny w serwisach Megogo, Prime Video, Cineman, Rakuten oraz CDA Premium.

O Liamie Neesonie i jego filmach pisaliśmy wielokrotnie na łamach Spider's Web:

Zwiastun filmu "Uprowadzona" (2008)

Najlepsze filmy z Liamem Neesonem: 1. "Lista Schindlera" (1993)

REKLAMA

Oscarowy film w reżyserii Stevena Spielberga zgarnął 7 Oscarów i 3 Złote Globy, a także kilkadziesiąt innych nagród. W "Liście Schindlera", jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych filmów wszech czasów, Liam Neeson wciela się w główną rolę Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który przyjeżdża do okupowanego Krakowa, gdzie zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Kiedy w 1943 roku plan Endlosung, mający ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską, wchodzi w życie, Schindler postanawia uratować Żydów od zagłady, wykupując pracowników do swojej fabryki.

Film "Lista Schindlera" nie jest na ten moment dostępny w serwisach VOD.

Zwiastun filmu "Lista Schindlera" (1993)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA