REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Małgorzata Szumowska na festiwalu w Wenecji. Tym razem Polka zasiądzie w jury

Małgorzata Szumowska pojawi się na kolejnym festiwalu filmowym z najwyższej półki. Tym razem chodzi o MFF w Wenecji. Polska reżyserka zasiądzie w jury imprezy.

31.07.2018
12:13
Małgorzata Szumowska Wenecja
REKLAMA
REKLAMA

Zdobyła dwa Srebrne Niedźwiedzie na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Berlinie. Jej filmy nagradzano w Salonikach, Locarno czy Valladolid. Pojawiała się także na MFF w Turynie czy Karlowych Warach. Teraz czeka ją kolejne wyróżnienie, choć nie otrzyma żadnej statuetki.

Małgorzata Szumowska znalazła się w jury festiwalu w Wenecji.

To nie lada wyróżnienie dla polskiej reżyserki. Choć jej filmy nigdy nie brały udziału w konkursie głównym, to Szumowska została zaproszona do komisji sędziowskiej na jubileuszową 75. edycję. Rola jurorki nie jest jej obca, bo dwa lata temu pełniła taką funkcję podczas Berlinale.

Przewodniczącym tegorocznego festiwalu jest Guillermo del Toro, reżyser Kształtu wody, który wybrano najlepszym filmem w zeszłym roku. Wśród jurorów znaleźli się także reżyser Taika Waititi (Thor: Ragnarok), aktor Christoph Waltz (Bękarty wojny, Django), Naomi Watts (Mulholland Drive) czy reżyser Paolo Genovese (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie). Skład uzupełniają Sylvia Chang, Trine Dyrholm oraz Nicole Garcia.

Złoty Lew Wenecja Szumowska class="wp-image-188008"

O główną nagrodę, czyli Złotego Lwa, powalczy 16 filmów.

W Wenecji swoją premierę będzie mieć m.in. Pierwszy człowiek Damiena Chazelle’a z Ryan Goslingiem i Claire Foy. W szranki staną także serwisy streamingowe. Netflix do rywalizacji o najwyższe laury zgłosił The Ballad of Buster Scruggs braci Coen, film ROMA Alfonso Cuaróna oraz 22 July Paula Greengrassa. Z kolei Amazon pochwali się remakiem horroru Suspiria w reżyserii Luki Guadagnino oraz Peterloo Mike’a Leigh.

REKLAMA

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji uchodzi za najstarszą tego typu imprezę na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1932 r. i od tamtego tylko trzykrotnie nie przyznano głównej nagrody. Dotychczas Złoty Lew dwukrotnie powędrował w ręce polskich reżyserów. W 1984 r. najlepszym filmem wybrano Rok spokojnego słońca Krzysztofa Zanussiego, a w 1993 r. Trzy kolory. Niebieski Krzysztofa Kieślowskiego zremisował z Na skróty Roberta Altmana. Ponadto inne nagrody na festiwalu odbierali także Roman Polański, Andrzej Wajda czy Jerzy Skolimowski.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji rozpocznie się 29 sierpnia. Laureatów poznamy 8 września.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA