REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Bardzo dziwna grupa rosyjskich kont zaczęła obserwować znanych Polaków na Insta. Mama Ginekolog pokazuje

Mama Ginekolog, znana lekarka i blogerka, opublikowała na swoim Instastory przestrogę przed nawałnicą rosyjskich followersów. Mowa o profilach, które zostały założone w tym samym dniu i które zaczęły obserwować tych samych polskich influencerów o największych zasięgach. O co chodzi?

15.03.2022
10:17
mama ginekolog instagram rosja trolle konta dezinformacja ostrzeżenie
REKLAMA

Mama Ginekolog w rzeczywistości nazywa się Nicole Sochacki-Wójcicka i jest udzielającą się w sieci ginekolożką w trakcie specjalizacji. Liczba jej followersów na instagramowym koncie, na którym dzieli się poradami z zakresu ciąży, rodzicielstwa, zdrowej diety i - rzecz jasna - ginekologii, przekroczyła 890 tys. Przy okazji lekarka-influencerka prowadzi firmę Roger Publishing, zajmującą się sprzedażą ubrań, książek, akcesoriów domowych, gadżetów i innych dedykowanych mamom produktów.

Blogerka nie boi się poruszania nawet najbardziej kłopotliwych tematów, a jej rady - zdaniem tysięcy osób, które jej zaufały - wielokrotnie okazały się niezwykle cenne. I nawet kontrowersje, które narosły wokół tej postaci w niedalekiej przeszłości, najwyraźniej tego zaufania nie nadkruszyły.

Tymczasem na instagramowym profilu Mamy Ginekolog pojawiła się ciekawa informacja, o której niewątpliwie warto wspomnieć. Dotyczy ona nawałnicy rosyjskich obserwujących - kont, które powstały w ciągu ostatniej doby i zaczęły masowo obserwować duże polskie profile.

REKLAMA

Mama Ginekolog o rosyjskich kontach na Instagramie

Coś zauważyłam. Nie wiem, czy to ważne, czy nie. Ale na wszelki wypadek napiszę. Od godziny nagle zaczęło mnie obserwować sporo rosyjskich kont - wszystkie wyglądają pozornie normalnie. Mniej więcej tak [screen zamieszczony poniżej - przyp. red.], ale każde z tych dziesiątek kont obserwuje tych samych polskich influ i każde z nich powstało 2h temu. To prośby z ostatnich 15 minut [screen]. Mam obecnie konto prywatne, więc mogę łatwo ich odrzucić - jednak ostrzegam moich znajomych influ z publicznymi kontami, aby zwrócili na to uwagę. Jeśli sieję zamęt, to przepraszam. Po prostu obecnie warto być czujnym. Wszystkie te konta obserwują dokładnie 56 osób (na tę chwilę) głównie polskich influencerów i konta z dużymi zasięgami

- czytamy w instastories Mamy Ginekolog.
REKLAMA

Sytuacja jest alarmująca - nie od dziś mówi się przecież o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych w social mediach. Chodzi o prorosyjskie wpisy i komentarze dotyczące działań wojsk rosyjskich na granicy Polski z Ukrainą. Cel jest prosty - chodzi o wywołanie paniki. W przestrzeni polskich mediów społecznościowych ma obecnie aktywnie działać już około 10 tys. kont dystrybuujących dezinformacje.

Zastraszanie ma odwieść Polaków od tak aktywnej pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym. Instagramowe konta mają siać panikę i niechęć do Ukraińców w komentarzach największych influencerów i dzięki ich zasięgom dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, z których wielu może potraktować je poważnie i podać dalej.

Przypominamy, że w niedzielę w nocy Instagram zaczął być blokowany przez największych rosyjskich dostawców Internetu - do tej pory był to trzeci najpopularniejszy serwis społecznościowy w Federacji Rosyjskiej, z którego miało korzystać ok. 59 proc. obywateli. Oficjalnie władze Rosji uznały, że firma Meta przyzwala na mowę nienawiści wobec wszystkich Rosjan.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA