REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix

Być jak brytyjski król i legendarny heros Wikingów. Najlepsze seriale historyczne na Netfliksie

Najlepsze seriale historyczne na Netflix Polska to długa lista niezwykle popularnych produkcji umiejscowionych w różnych okresach historycznych. Królowie i żebracy, romanse i morderstwa - wszystko to znajdziecie w tych produkcjach.

12.11.2018
11:00
seriale historyczne na netflix polska
REKLAMA
REKLAMA

Netflix to platforma z niezwykle bogatą, obszerną i różnorodną biblioteką produkcji. Ważne miejsce na liście najpopularniejszych seriali zajmują dzieła historyczne. Nie wszystkie z nich powstały na wyłączność serwisu, ale każdy niesie ze sobą wysoką (choć czasem zarazem specyficzną) jakość.

Najlepsze seriale historyczne na Netflix Polska opowiadają o przeróżnych czasach i bohaterach. Wśród najlepiej ocenianych produkcji na platformach IMDb i Filmweb można znaleźć historie o gangsterach i wikingach, królach i sierotach. Wyraźnie widać jednak jeden element - historia Anglii nadal cieszy się ogromną popularnością. Część najlepiej ocenianych seriali historycznych została oparta na faktach, fabuła wielu z nich jest jednak jedynie umiejscowiona w historycznym otoczeniu. Pod uwagę zostały wzięte produkcje dotyczące wydarzeń sprzed 1989 roku (pomijając ostatni sezon Narcos).

Najlepiej oceniane seriale historyczne na Netflix Polska:

Peaky Blinders

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-219971"

Ocena: 8,7

Kto by pomyślał, że lata 20. XX wieku w Birmingham okażą się tak doskonałą sceną dla serialu historycznego. Peaky Blinders jest powszechnie uznawane za jeden z najlepszych seriali gangsterskich, dlatego nie dziwi, że twórcy planują dalsze rozwijanie produkcji. Mówi się nawet o szóstym i siódmym sezonie. Póki co jednak użytkownicy Netfliksa muszą się zadowolić czterema sezonami mafijnych pojedynków, politycznych machinacji i skomplikowanych systemów moralnych.

Narcos

Ocena: 8,7

Obecność Narcos na tej liście nie powinna nikogo dziwić. Serial opowiadający o życiu i śmierci Pablo Escobara to jeden z najpopularniejszych Netflix Originals. Widzowie zakochali się w tej produkcji ze względu na pełną napięcia i zwrotów akcji fabułę, niejednoznacznych bohaterów i doskonałą atmosferę. Wielu spodziewało się, że kolejne sezony Narcos będziemy otrzymywać niemal rok po roku. Twórcy serialu na szczęście uznali, że nie chcą wyciskać go jak cytryny. Zamiast tego postanowili na osobną (ale wciąż powiązaną z głównym wątkiem) historię, którą opowiedzieli w Narcos: Meksyk. Premiera już 16 listopada.

Wikingowie

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-219977"

Ocena: 8,55

Wikingowie to serial oparty częściowo na historii, a częściowo na słynnej nordyckiej legendzie o herosie Ragnarze Lothbroku. Opisanie fabuły serialu w całości nie jest łatwe, bo doczekał się już aż sześciu sezonów (cztery z nich dostępne są na Netfliksie). Legendarny bohater Wikingów przebywa drogę od prostego farmera do króla, dzięki skutecznym najazdom na Anglię i wsparciu swojej rodziny. Jego podróż będzie jednak bardzo krwawa i pełna wzlotów i upadków.

The Crown

Ocena: 8,45

The Crown nie bez powodu jest jednym z najczęściej nagradzanych seriali Netfliksa. Wszystkie te nagrody Emmy wzięły się z kilku czynników. The Crown opowiada popularną, ale niedostępną dla większości śmiertelników historię zakulisowych relacji brytyjskiej rodziny królewskiej. Robi to za pomocą kilku różnych opowieści i stylów, które zostały w idealny sposób połączone i wzajemnie się równoważą. The Crown ma też jedną z najlepszych aktorskich obsad ze wszystkich Netflix Originals. Dlatego tym bardziej interesujące staje się pytanie, jak twórcy serialu poradzą sobie ze zmianą odtwórców kilku najważniejszych ról.

Spartakus: Krew i piach

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-220007"

Ocena: 8,3

Spartakus: Krew i piach to serial brutalny, bezkompromisowy, często kiczowaty. I właśnie za to kochają go widzowie. Starożytny Rzym ma w sobie coś takiego, co sprawia, że ludzie z wielką lubością obserwują jego największe grzechy. Twórcy Spartakusa spełniają to życzenie po wielokroć. Większość seriali obecnych na tej liście opowiada ciekawszą i na pewno mądrzejszą historię. Ale żaden nie robi tego z równie wielkim poczuciem swobody.

Outlander

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-219983"

Ocena: 8,2

Outlander to produkcja utrzymana w historycznym otoczeniu, ale fabularnie zakorzeniona w fantasy. Główna bohaterka, Claire Randall spędza II wojnę światową jako pielęgniarka. Po zakończeniu wojennej pożogi kobieta udaje się ze swoim mężem do Szkocji. W trakcie podróży Claire zostaje niespodziewanie przeniesiona w czasie do 1743 roku. Tam trafia w sam środek konfliktu między Anglikami i Szkotami oraz spotyka Frasera, w którym się zakochuje. Tak zaczyna się romantyczna opowieść godna najlepszych harlequinów.

Dynastia Tudorów

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-219992"

Ocena: 8

Historia dynastii Tudorów od lat fascynuje twórców popkultury. Jeden z najlepiej ocenianych seriali na Netfliksie dotyczy głównie panowania króla Henryka VIII. Nie ma w tym niczego dziwnego - Henryk VIII Tudor to wciąż jeden z najpopularniejszych brytyjskich monarchów (przede wszystkim ze względu na liczne małżeństwa i założenie kościoła anglikańskiego). Dynastia Tudorów próbuje zarazem wyjąć opowieść o tym władcy z ram nudnej chronologii i pokazać jak bardzo ówczesny dwór tętnił życiem.

Ocena: 8

Godless to jeden z tych westernów, które chwytają człowieka za gardło i nie puszczają aż do samego końca. To zarazem jeden z najbardziej ambitnych mini-seriali ostatnich lat pod względem formalnym. Godless nie jest serialem łatwym - długie odcinki, duszna atmosfera i skondensowana opowieść postawią przed wyzwaniem nawet najtwardszych widzów. Włożony wysiłek zostanie jednak zdecydowanie wynagrodzony.

Upadek królestwa

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-220001"

Ocena: 7,95

Upadek królestwa to kolejny dowód na to, że historia Anglii jest najlepszym poletkiem tematów dla twórców seriali. Akcja dzieła rozgrywa się w IX wieku, gdy angielska wyspa była podzielona na siedem niezależnych królestw. Protagonistą serii jest Uthred - potomek saksońskiego szlachcica zostaje zniewolony i wychowany przez wikingów. Mężczyzna będzie musiał wybrać, czy pozostać wierny swojemu dziedzictwu, czy pomóc w walce ludziom, którzy go wychowali.

Marco Polo

Ocena: 7,85

Mimo imponującego budżetu i mocnej obsady serial Marco Polo nie odniósł spodziewanego sukcesu na Netfliksie. Drugi sezon poprawił sytuację, ale nie zmieniło to decyzji szefów serwisu, którzy zrezygnowali z kontynuowania serii. Patrząc jednak na średnią ocen widzów w serwisach IMDb i Filmweb, można stwierdzić, że krytyka Marco Polo była nieco przesadzona. Opowieść o jednym z najsłynniejszych podróżników w historii miała swoje mocne strony. Niestety, nie udało się zbudować mocnego fandomu, który towarzyszy kolejnym sezonom Peaky Blinders czy Wikingów.

Katedra w Barcelonie

seriale historyczne na netflix polska class="wp-image-220088"
REKLAMA

Ocena: 7,45

Katedra w Barcelonie jest jedną z największych pozytywnych niespodzianek tegorocznej oferty Netfliksa. Punktem wyjścia serialu jest trwająca pięćdziesiąt lat budowa kościoła Santa Maria del Mar. Katedra w Barcelonie wyróżnia się na tle innych historycznych seriali Netfliksa bardzo dużą dbałością o szczegóły. Pokazany zostaje cały przekrój społeczeństwa wraz z całym cierpieniem najniższych warstw społecznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA