REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Najstraszniejszy horror wszech czasów to...? Nauka zna odpowiedź na to pytanie

Najstraszniejszy horror wszech czasów? Jeden fan kina grozy wskaże ten, drugi wskaże inny. Na szczęście żyjemy w czasach, w których nie trzeba żadnemu wierzyć na słowo. Nauka dobrze wie, jakie filmy napędzają widzom największego stracha.

24.10.2023
16:25
horrory najstraszniejsze kino grozy
REKLAMA

Twórcy The Science of Scare od 2020 roku regularnie wskazują najbardziej przerażające horrory wszech czasów. Przy pomocy naukowej metodologii za pierwszym razem doszli do wniosku, że najstraszniejszym filmem jest "Sinister". Potem tytuł ten na dwa lata zdetronizował "Host".

"Host" to praktycznie bezbudżetowy horror zrealizowany w czasie pandemii w całości przy pomocy - zgadliście - Zooma. Fabuła skupia się wokół przyjaciół, którzy za pomocą internetowego komunikatora postanowili urządzić sobie seans spirytystyczny. Rozbudzają w ten sposób złego ducha. Rob Savage prowadzi swoją narrację w tak umiejętny sposób, że w czasie seansu tętno widzów wzrasta do 88 uderzeń serca na minutę. Tak przynajmniej wynikało z badania The Science of Scare w zeszłym roku.

Więcej o najstraszniejszych horrorach poczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Jak naukowcy wybierają najstraszniejszy horror wszech czasów?

W tym roku jako najstraszniejszy horror wszech czasów The Science of Scare wskazuje inny film. Do tej pory naukowcy wybierali 250 śmiałków, którym na przestrzeni kilku tygodniu puszczali produkcje z list najbardziej przerażających anglojęzycznych tytułów. Podczas każdego z seansów mierzyli tętno uczestników i sprawdzali wszelkie odchyły od standardowych 64 uderzeń serca na minutę.

Host - najstraszniejsze horrory wszech czasów

Metodologia co prawda z grubsza się w tym roku nie zmieniła, ale The Science of Scare zdecydowało się brać pod uwagę dodatkowy czynnik - HRV, czyli zmienność pracy serca. Im jej wskaźnik jest niższy, tym większy poziom stresu u badanego. Dzięki temu można sprawdzić, czy dany film potrafi utrzymać go w stanie niepokoju.

Zmiany na liście najstraszniejszych horrorów wszech czasów

Mając dwa powyższe czynniki na uwadze, naukowcy z The Science of Scare przyznają punkty w ramach tzw. Scare Score. Najwięcej z nich zdobył w tym roku "Sinister" (96). Dotychczasowy najstraszniejszy horror wszech czasów "Host" zajął dopiero drugie miejsce z wynikiem 95 pkt.

Co jednak ciekawe podium przygotowanego przez The Science of Scare zestawienia zamyka "Skinamarink". To eksperymentalny horror, w ramach którego widzowie mogę przeżyć największy koszmar dzieciństwa.

Więcej o "Skinamarink" przeczytasz na Spider's Web: Ten horror będzie grany tylko 3 dni. Przeżyjecie z nim koszmar z dzieciństwa

Najstraszniejsze horrory wszech czasów

TOP10 najstraszniejszych horrorów według The Science of Scare:

REKLAMA
 1. Sinister
 2. Host
 3. Skinamarink
 4. Insidious
 5. Obecność
 6. Dziedzictwo. Hereditary
 7. Uśmiechnij się
 8. Egzorcyzmy Emily Rose
 9. Hell House LLC
 10. Mów do mnie

Pełną listę znajdziecie na stronie projektu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA