REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale /
  4. VOD /
  5. Dzieje się

Netflix potrząsnął sakiewką. Serwis dał 3 mln zł, żeby ratować kino i telewizję

Netflix wspiera filmowców, których najmocniej dotknęła pandemia. Serwis wpłacił na drugi fundusz Film And TV Charity 600 tys. funtów. Pieniądze otrzymają fizyczni pracowni brytyjskiego przemysłu audiowizualnego i osoby z mniejszości, dopiero wyrabiające sobie nazwisko w branży.

07.10.2020
18:55
Netflix fundusz koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

W związku z pandemią, branża kulturalno-rozrywkowa znalazła się w kryzysie. Oberwali muzycy, oberwali filmowcy i kiniarze. Teraz się okazuje, że to tak naprawdę, ci ostatni są najbardziej poszkodowani. Koncerty powoli już wracają, a plany zdjęciowe są wznawiane. Zupełnie inaczej ma się na świecie sytuacja z kinami. Te chociaż niedawno ponownie się otworzyły, muszą ponownie zamknąć swe podwoje, ze względu na niekończące się przesunięcia terminów premier. Wszystko wskazuje na to, że najlepiej na koronawirusie wyszły platformy VOD.

Lockdown sprawił, że ludzie musieli siedzieć w domu.

Z tego powodu po pierwszym kwartale takiemu Netfliksowi przybyła rekordowa liczba użytkowników. Co prawda w kolejnych trzech miesiącach ta tendencja nie zdołała się utrzymać, ale włodarze serwisu nie mają raczej powodów do narzekań. Jednakże na pewno zdają sobie sprawę, że muszą wspierać pracowników związanych z branżą filmową i telewizyjną, których najbardziej dotknął koronawirus. Są nim oczywiście freelancerzy i osoby z pionów technicznych.

Netflix bardzo szybko utworzył fundusz  pomocowy dla pracowników fizycznych, scenografów, charakteryzatorów, asystentów kamer, gafferów, kostiumografów, autorów storyboardów i osób wielu innych, często pomijanych, zawodów filmowych. W maju dowiedzieliśmy się nawet, że jego część, a dokładnie 2,5 mln zł, trafi w ręce pracowników polskiego przemysłu audiowizualnego.

Pandemia jednak wciąż trwa i szybko się nie skończy.

Dlatego pomoc dla branży wciąż jest w cenie. W Wielkiej Brytanii organizowany jest właśnie drugi fundusz dla najbardziej poszkodowanych koronawirusem pracowników przemysłu audiowizualnego. I Netflix znowu postanowił dorzucić cegiełkę od siebie.

Jak podaje Deadline, Netflix wpłacił już wcześniej na rzecz Film And TV Charity 1,15 mln funtów (5,65 mln zł), a teraz wspomógł utworzony przez nich drugi fundusz kwotą 600 tys. funtów (2,95 mln zł). Na pomoc brytyjskim filmowcom serwis przekazał więc łącznie już 1,75 mln funtów (8,6 mln zł).

REKLAMA

Netflix nie jest jednak pierwszym darczyńcą. Rzeczony drugi fundusz powstał w sierpniu za sprawą wpłaty w wysokości miliona funtów (4,92 mln zł) dokonanej przez Amazona. Później drugi milion funtów łącznie wpłaciły BAFTA, BBC Studios, Sky Studios, Sony Pictures Entertainment, ViacomCBS i prywatne podmioty.

Pieniądze zebrane w funduszu mają wesprzeć wspomnianych wyżej pracowników przemysłu audiowizualnego oraz wspomóc osoby z mniejszości, które dopiero wyrabiają sobie nazwisko w branży i już wcześniej musiały mierzyć się z problemami z powodu swojego koloru skóry, orientacji czy płci.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA