REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Nie żyje Włodzimierz Musiał znany z "Vabank" i "Kogla-mogla". Aktor miał 92 lata

W wieku 92 lat zmarł Włodzimierz Musiał znany z roli Adama "Szpuli" Szpulskiego w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta". O śmierci aktora poinformował serwis Film Polski.

22.11.2023
9:52
Nie żyje Włodzimierz Musiał znany z Vabank i Kogla-mogla. Aktor miał 92 lata
REKLAMA

Włodzimierz Musiał, urodzony w 1931 roku, zadebiutował na deskach Teatru Lalek "Pinokio" w Łodzi w 1951 roku. Związany był także z Teatrem im. Mickiewicz w Częstochowie czy Teatrem Rozmaitości we Wrocławiu, a od 1977 roku można go było oglądać w Teatrze Powszechnym i Teatrze Studyjnym w Łodzi. Za rolę Placka w spektaklu "Tato, tato, sprawa się się rypła, otrzymał nagrodę na XVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Oprócz występów teatralnych, Włodzimierz Musiał ma w swoim dorobku także wiele ról w kultowych polskich filmach.

REKLAMA

Nie żyje Włodzimierz Musiał, aktor znany z roli Szpuli w "Vabank"

Musiał zadebiutował na ekranie w 1978 roku rolą w filmie "Bestia". Większą popularność przyniosła mu rola Pilchena w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980), a także kreacja włamywacza Andrzeja "Szpuli" Szpulskiego w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta". Mistrz drugiego planu pojawił się także w takich produkcjach jak "Kingsajz" (1987), "Kogel-mogel" (1988), "Dekalog III" (1988) czy "Balanga" (1993).

Nie żyje Włodzimierz Musiał

Na początku lat 2000. zagrał obok Magdaleny Cieleckiej i Gustawa Holoubka w filmie "Listy miłosne" (2001), rok później pojawił się Segelina w serialu "Wiedźmin", a w 2003 roku wcielił się w roli króla Wacława w produkcji "Ubu król". Na ekranie po raz ostatni wystąpił w roli dziadka Katarzyny w filmie "Prawda" Łukasza Karwowskiego z 2023 roku. Aktora żegnają internauci, widzowie, ale również jego współpracownicy i artyści:

Staram się unikać pisania pożegnań tych, których nie poznałem osobiście. Jednak w przypadku Włodzimierza Musiała robię wyjątek. Był bowiem jednym z aktorów, których szczerze podziwiałem na ekranie. I niezwykle żałuję, że nigdy go nie poznałem

- napisał aktor Rafał Dajbor.

O polskich filmach piszemy także w innych artykułach na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Zdjęcie główne: plakat filmu "Vabank" za Studio Filmowe Kadr.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA