REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Roman Polański w końcu przeniesie na ekran aferę Dreyfusa. „Oficer i szpieg” z datą premiery i pierwszym zdjęciem

Roman Polański jest na finiszu jednego ze swoich najważniejszych projektów. „Oficer i szpieg” będzie adaptacją słynnej powieści Roberta Harrisa i pokaże prawdziwą historię oskarżonego o szpiegostwo Aleksandra Drefyusa. Wiemy, kiedy produkcja trafi do kin.

11.06.2019
15:01
oficer i szpieg film
REKLAMA
REKLAMA

Roman Polański ostatnio nie miał najspokojniejszego okresu. Polski reżyser zmagał się z wyrzuceniem z Akademii Oscarowej, średnim przyjęciem dwóch ostatnich filmów i zamieszaniem wokół „Pewnego razu w Hollywood”. Produkcja Quentina Tarantino została nawet publicznie skrytykowana przez obecną żonę Polańskiego. W międzyczasie reżyser pracował jednak na „J'Accuse”, czyli filmem będącym od dłuższego czasu jego wielkim marzeniem.

Najnowsze dzieło Polańskiego będzie dotyczyć tzw. sprawy Dreyfusa. Chodzi o jeden z największych politycznych kryzysów we Francji XIX wieku. Wszystko zaczęło się w chwili, gdy żydowski oficer armii, Aleksander Dreyfus, został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Dowody przeciwko niemu zostały spreparowane i mężczyznę wysłano na dożywotni pobyt na Wyspie Diabelskiej. Kilka lat później fałszerstwo odkrył podpułkownik francuskiego wywiadu, Georges Picquart. Gdy zrozumiał, jak głęboko w całej sprawie tkwią jego przełożeni, postanowił ujawnić ją na własną rękę. Niedługo później cały kraj podzielił się na zwolenników i przeciwników zatrzymanego oficera.

Powieść „Oficer i szpieg” na bazie historycznych wydarzeń napisał Robert Harris, wieloletni przyjaciel Polańskiego.

Teraz pochodzący z Polski twórca nareszcie przedstawi sprawę Dreyfusa na dużym ekranie. W rolę Picquarta wcieli się zdobywca Oscara za „Artystę”, Jean Dujardin, zaś Dreyfusa zagra Louis Garrel. Wśród znanych nazwisk w obsadzie będzie można znaleźć jeszcze m.in. Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalrica i Melvila Poupauda. Zdjęcia do produkcji przygotował sam Paweł Edelman, a za muzykę odpowiedzialny jest Alexandre Despalt, którego Amerykańska Akademia nagrodziła Oscarami za ścieżkę dźwiękową do „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona oraz „Kształtu wody”.

Warto przy tym zaznaczyć, że to nie pierwsza scenariuszowa współpraca między Harrisem i Polańskim. Reżyser próbował zaadaptować powieść brytyjskiego twórcy już w 2007 roku, ale z powodu strajku aktorów „Pompeii” nigdy nie zostało nakręcone. Udało się za to w 2010 roku, gdy do kin wszedł „Autor widmo”.

REKLAMA

Najnowszych owoców pracy obu artystów możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. We francuskich kinach „Oficer i szpieg” zadebiutuje 13 listopada. Polscy widzowie będą musieli poczekać na nowy film Romana Polańskiego dłużej niż ich odpowiednicy znad Sekwany.

„Oficer i szpieg” zadebiutuje w polskich kinach 27 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA