REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Oksfordzkie Słowo Roku 2023 to "rizz". Tegoroczny laureat bierze udział także w polskim konkursie

Oxford University Press wybrał najpopularniejsze słowo roku i nie jest to ani Swiftie, ani beige flag. Brytyjski laureat tegorocznego konkursu jest za to o tyle zaskakujący, że był pojawił się również w naszym polskim zestawieniu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023.

04.12.2023
15:25
Oksfordzkie Słowo Roku 2023 to "rizz". Tegoroczny laureat bierze udział także w polskim konkursie
REKLAMA

Oksfordzkie Słowo Roku zostało wybrane po raz kolejny. W zeszłym roku na zwyciężyła fraza "goblin mode", czyli "tryb goblina", oznaczająca rodzaj samolubnego zachowania, które zwykle odrzuca normy czy oczekiwania społeczne. Wyrażenie "goblin mode" było również używane jako sposób na opisanie zmęczenia lockdownem w pandemii koronawirusa. Tymczasem w tegorocznym zestawieniu pojawiło się słowo, które doskonale znają polskie Zetki, a to dlatego, że zdobyło ono ogromną popularność i zapewniło sobie tym samym miejsce na naszej rodzimej liście na młodzieżowe słowo roku. A jest nim "rizz".

REKLAMA

Oksfordzkie Słowo Roku 2023. Co oznacza "rizz"?

Słowo "rizz", które znalazło się również na liście potencjalnych zwycięzców w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, pochodzi od angielskiego "charisma" i oznacza wywieranie na inne osoby, a zwłaszcza na płeć przeciwną, wyjątkowego uroku. Mianem "rizz" określa się także umiejętność podrywu. Uważa się, że termin spopularyzował Kai Cenat, youtuber i streamer na platformie Twitch, który był przez niego używany w rozmowach z przyjaciółmi. W tym roku użycie zwycięskiego słowa wzrosło - o sekret swojego "rizzu" został zapytany nawet aktor Tom Holland.

Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages, porównał do słowa "rizz" zeszłorocznego laureata - "goblin mode". Stwierdził on, że "ciekawie jest widzieć kontrastujące słowo, wysuwające się na pierwszy plan". Grathwohl przypuszcza, że sukces Oksfordzkiego Słowa Roku 2023 wynika z tego, że po pandemicznych czasach więcej osób "otwiera się po kilku latach pełnych wyzwań i odnajduje pewność siebie".

REKLAMA

Na temat laureatów na Słowo Roku w poprzednich edycjach przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA