Dziwi was polskie młodzieżowe słowo roku? W Wielkiej Brytanii wygrał "Tryb goblina"
Znamy już polskie młodzieżowe słowo roku, którym została "essa". Tymczasem Rada językowa Oksfordu ogłosiła wyniku plebiscytu na słowo roku. Zwyciężyła fraza "goblin mode", oznaczającym "tryb goblina". Właśnie to wyrażenie doskonale oddaje ludzkie nastroje społeczne w mijającym roku.
W Polsce młodzieżowym słowem roku została essa, które jest pozytywnym wyrażeniem, gdyż oznacza stan radości i błogości. Inaczej sprawy mają się w Wielkiej Brytanii. Rada Językowa Oksfordu ogłosiła wyniki plebiscytu na słowo roku. Podobny do tego polskiego organizowany jest przez Oxford English Dictionary, największy słownik języka angielskiego na świecie.
Zwycięską frazą został "tryb goblina". Co oznacza?
Zwycięską frazą została goblin mode, czyli tryb goblina. Oksfordzkie Słowo Roku, wybrane w publicznym głosowaniu to wyrażenie, które dobrze odzwierciedla klimat, nastrój ludzi w kontekście społecznym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak donosi Oxford University Press tryb goblina jest terminem slangowym, używanym w takich wyrażeniach, jak in goblin mode w trybie goblina czy to go goblin mode, przejść w tryb goblina. To taki rodzaj zachowania, które może być bezkrytycznie samolubne, zazwyczaj w sposób odrzucający normy czy oczekiwania społeczne. W pierwszej trójce znalazły się też takie słowa jak metaverse oraz "#IStandWith".
"Tryb goblina" wcale nie taki nowy. Po raz pierwszy to wyrażenie użyto w 2009 roku
Jak się okazuje, zwycięskie słowo wcale nie jest takie nowe. W Wielkiej Brytanii gościło już w 2009 roku, lecz wtedy nikt nie zwracał na nie uwagi. Sława dopadła tryb goblina w 2022 roku, za sprawą nieprawdziwego nagłówka wywiadu z Julią Fox na satyrycznym profilu Juniper. Miała ona powiedzieć, że jej ówczesny partner Kanye West nie cierpiał, gdy ta wchodziła w tryb goblina. Ludzie zaczęli podchwytywać wtedy to wyrażenie. Tryb goblina był też używany jako ludzkie reakcje na zmęczenie lockdownem w pandemii koronawirusa.
Tryb goblina" oddaje współczesnego ducha czasów i niewątpliwie jest wyrażeniem 2022 r. Ludzie patrzą na normy społeczne w nowy sposób, a to wyrażenie daje im pozwolenia na to, by porzucić stare zwyczaje i przyjąć nowe" - przytacza słowa amerykańskiego lingwisty Beza Zimmera, "The Guardian".
Dodajmy, że w tym roku po raz pierwszy o ostatecznych wynikach głosowania na brytyjskie słowo roku zdecydowało publiczne głosowanie. Wzięło w nim udział ponad 300 tys. osób.