REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jakie filmy dostaną Oscara? Widzowie już wskazują swoich faworytów

W tę niedzielę zostaną przyznane Oscary 2018. Tożsamość zwycięzców tradycyjnie trzymana jest w sekrecie do ostatniej chwili. Jednak część ludzi ma już swoje typy.

02.03.2018
21:50
Oscary 2018 faworyci
REKLAMA
REKLAMA

W tym roku Oscary zostaną przyznane w 24 kategoriach. Zwycięstwo w którejkolwiek jest wielkim sukcesem, ale większość mierzy w tę najważniejszą - Najlepszy film. O to miano powalczy dziewięć tytułów. I choć triumfatora poznamy dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek, to część odbiorców ma już swoje typy.

Jeśli ktoś jest ich pewien, to może nawet postawić na nie pieniądze.

Według analityków zakładów bukmacherskich STS największe szanse na wygranie w głównej kategorii – kurs 1,90 - ma film Trzy billboardy za Ebbing, Missouri. Tuż za nim, z kursem 2,35, plasuje się Kształt wody. Totalizator najmniej oczekuje wygranej Czasu mroku i Nici widmo, których szanse ocenia na 1:175.

Dużo pewniej wyglądają zakłady w kategoriach aktorskich. Gary Oldman może poszczycić się kursem 1,03, a Frances McDormand niewiele większym, bo 1,05. Z kolei prawdopodobieństwo, że wygra Sam Rockwell, jest jak 1:1,1. Podobne szanse ma Allison Janney (Jestem najlepsza. Ja, Tonya), którą oceniono na 1,15. Wśród reżyserów najmocniejszym kandydatem STS jest Guillermo del Toro. Twórcy Kształtu wody przyznano kurs 1,10.

Dla analityków niemal pewne wydaje się także rozstrzygnięcie kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany, gdzie Tamte dni, tamte noce uzyskały szanse 1:1,05. Większe ryzyko jest w przypadku oryginalnego skryptu - Uciekaj! oceniono na kurs 2,00, a Trzy billboardy za Ebbing, Missouri na 2,50. Natomiast jedyny polski akcent tegorocznych Oscarów, czyli Twój Vincent, przyniesie 10 złotych wygranej brutto za każdą postawioną złotówkę. W kategorii Najlepszy film animowany zdecydowanie ustępuje jednak Coco (kurs 1,03).

Pieniądze nie są jednak jedynym czynnikiem, za pomocą którego ludzie mogą wskazywać swoich faworytów.

Spośród zwiastunów nominowanych filmów najwięcej wyświetleń na YouTube zebrała Dunkierka. Oficjalny trailer Warner Bros. Pictures obejrzano 37 milionów razy. Inni kandydaci nawet się nie zbliżyli do tego wyniku; zapowiedź Czwartej władzy (20th Century Fox) liczy 15 milionów odsłon. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri zanotowały niecałe sześć milionów wyświetleń. Mniej ma tylko Czas mroku; dodany przez Universal Pictures UK zwiastun obejrzano niemal cztery miliony razy.

REKLAMA

Z kolei zachodnie media, takie jak Entertainment Weekly czy Hollywood Reporter, stawiają na triumf Kształtu wody w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy reżyser. W przypadku nagród aktorskich redakcje portali zgadzają się z typami STS.

90. ceremonia wręczenia Oscarów rozpocznie się 5 marca o godzinie 02:00 czasu polskiego. Odbywającą się w Dolby Theater w Hollywood galę poprowadzi Jimmy Kimmel.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA