REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Protestują, bo wśród nominowanych do Oscarów 2023 zabrakło kobiet. Branża filmowa ma poważny problem

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła już nominacje do tegorocznych Oscarów. Organizacja Women In Film twierdzi, że tytuły z szansą na statuetkę za reżyserię uwydatniają problem całej branży. Wśród wyróżnionych twórców zabrakło bowiem kobiet.

25.01.2023
13:25
oscary reżyseria kobiety kontrowersje
REKLAMA

Nadszedł ten dzień, którego kinomani rokrocznie wyczekują. Ogłoszono nominacje do Oscarów 2023. Teraz mamy trochę czasu, żeby oglądać wyróżnione filmy i wyrobić sobie zdanie na ich temat. Jak zwykle jednak nie wszyscy są zadowoleni z wyborów Amerykańskiej Akademii. I nie chodzi tu o kwestie gustów, tylko społeczne. Problemem tym razem okazuje się kategoria najlepsza reżyseria.

Szansę na Oscara za reżyserię ma Martin McDonagh za "Duchy Inisherin", Daniel Kwan i Daniel Scheinert za "Wszystko wszędzie naraz", Steven Spielberg za "Fabelmanów", Todd Field za "Tar" i Ruben Ostlund za "W trójkącie". Jak widać, Amerykańska Akademia całkowicie pominęła w tym wypadku filmy zrealizowane przez kobiety. Organizacja Women in Film postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec takiego stanu rzeczy.

REKLAMA

Oscary 2023 - Akademia w ogniu krytyki

Women in Film zwróciło w swym oświadczeniu uwagę, że brak reprezentacji kobiet w kategorii najlepsza reżyseria podkreśla ogólny problem wciąż panujący w zdominowanej i kontrolowanej przez mężczyzn branży filmowej:

Po raz kolejny członkowie Akademii pokazali, że nie cenią głosu kobiet, nie przyznając nam nominacji za reżyserię. Nagroda Akademii to coś więcej niż złota statuetka, to siła napędowa kariery, która może decydować o kontynuacji pracy w zawodzie i wzroście stawek. Dlatego WIF [Women in Film] wciąż będzie stawało po stronie utalentowanych reżyserek jak Sarah Polley ("Women Talking), Gina Prince-Bythewood ("Królowa wojownik), Maria Schrader ("Jednym głosem"), Chinonye Chukwu ("Till") Charlotte Wells ("Aftersun").

REKLAMA
Aftersun - Oscary 2023

Tylko dwie z wymienionych przez Women in Film produkcji otrzymały jakiekolwiek nominacje do tegorocznych Oscarów. "Women Talking" ma szansę na statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany i dla najlepszego filmu, a "Aftersun" - dla najlepszego aktora (Paul Mescal).

W całej 95-letniej historii Oscarów kobiety zaledwie osiem razy otrzymały nominacje w kategorii najlepsza reżyseria. Tylko trzy z nich zostały nagrodzone.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA