REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

„Psychoza” i „Przeminęło z wiatrem” to rasistowskie filmy? Zbada to telewizja

W Stanach Zjednoczonych od roku toczy się dyskusja na temat roli klasycznych hollywoodzkich filmów w propagowaniu obraźliwych postaw i nietolerancji. Z tego powodu amerykańska stacja TCM specjalizująca się w pokazywaniu starych filmów rozpocznie w marcu nową serię, w ramach której zbadane zostaną takie filmy jak „Psychoza” i „Śniadanie u Tiffany'ego”.

05.03.2021
19:30
Psychoza Hitchcocka zostanie zbadana pod kątem transfobii przez TCM
REKLAMA
REKLAMA

Debata dotycząca rasistowskich czy płciowych stereotypów obecnych w dawnych arcydziełach kultury toczy się od czerwca zeszłego roku i nie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych, choć właśnie tam została zapoczątkowana. Wszystko zaczęło się bowiem od decyzji platformy HBO Max o usunięciu z biblioteki filmu „Przeminęło z wiatrem”. Niedługo potem BBC zrobiła podobnie z odcinkiem kultowego „Hotelu Zacisze”, a w Polsce toczyła się tymczasem dyskusja o „W pustyni i w puszczy”.

Oba tytuły z czasem wróciły na VOD z odpowiednim odautorskim komentarzem, ale zdecydowanie nie zamknęło to dyskusji. O czym zresztą świadczą dwa wydarzenia, które nastąpiły na początku marca. Najpierw na nowo wybuchł spór o rasizm w książkach Sienkiewicza, a chwilę później stacja TCM ogłosiła start nowej filmowej serii poświęconej właśnie odnajdywaniu obraźliwych stereotypów w klasykach kina.

Pod lupę trafią takie tytuły jak „Tarzan”, „Psychoza”, „Śniadanie u Tiffany'ego” i wspomniane „Przeminęło z wiatrem”.

Jak podaje portal Deadline, marcowy cykl zatytułowany „Reframed: Classic Film In The Rearview Mirror” ma na celu spojrzeć na znane produkcje pod innym kątem niż do tej pory. Przedstawiciele TCM podkreślają przy tym, że są dumni ze swojej biblioteki klasycznych filmów i nie mają zamiaru ich cenzurować. A jedynie omówić je z perspektywy XXI-wiecznej wrażliwości. Każdy odcinek otwierać będzie wprowadzenie jednego z piątki prowadzących, który przybliży wybrane produkcje i zarysuje je w odpowiednim historycznym kontekście.

W ramach premierowego epizodu serii Turner Classic Movies pokaże „Przeminęło z wiatrem”, „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci”, „Cztery pióra” i „Sznur” Alfreda Hitchcocka. Co ważne, nie wszystkie produkcje wyselekcjonowano z tych samych powodów. „Przeminęło z wiatrem” i „Śniadanie u Tiffany'ego” zostały wybrane ze względu na elementy rasistowskie, przy okazji „Psychozy” pojawi się temat reprezentacji osób transpłciowych, a „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci” skoncentruje się na toksycznej męskości.

REKLAMA

Kanał TCM został w Polsce kilka lat temu zastąpiony przez TNT.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA