REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Quidditch zmienia nazwę. Powód? Oczywiście słowa J.K. Rowling

Quidditch nie będzie już quidditchem. Młodzi nie chcą uprawiać sportu znanego z książek o "Harrym Potterze", bo jego nazwa budzi skojarzenia z transfobiczną postawą J.K. Rowling. To jeden z powodów, dla których organizacje zarządzające dyscypliną postanowiły, że czas na zmiany.

21.07.2022
9:36
quidditch harry potter quadball
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

W świecie ogarniętym szałem na punkcie politycznej poprawności nie jest lekko być J.K. Rowling. Autorka "Harry'ego Pottera" regularnie naraża się opinii publicznej swoimi transfobicznymi wypowiedziami i nawet aktorzy grający w adaptacjach jej książek się od niej odcinają. Z drugiej strony nie jest lepiej, bo jakiś czas temu podpadła również zatwardziałym konserwatystom, którzy do tej pory jej bronili. Jakby nie patrzeć powoli staje się tą-której-imienia-nie-można-wymawiać.

Sojuszników J.K. Rowling można ze świecą szukać, a wtedy trafi się na... Putina. Nic więc dziwnego, że odcina się od niej coraz więcej środowisk, a przy okazji reunionu obsady "Harry'ego Pottera" Warner Bros. nie chciało zaprosić jej do udziału w programie i jego twórcy wykorzystali archiwalny wywiad z nią. Teraz organizacje quidditcha postanowiły zmienić nazwę wymyślonego przez nią sportu.

REKLAMA

Quidditch zmienia nazwę przez transfobię J.K. Rowling

Quidditch to sport wyjęty z kart powieści o Harrym Potterze. Jednakże zaistniał również w naszym świecie i uprawia się go dzisiaj dosłownie wszędzie, także w Polsce. Teraz będzie jednak nazywał się inaczej. Dwie organizacje - US Quidditch i Major Leage Quidditch - zapowiedziały zmianę nazwy dyscypliny jeszcze w grudniu.

Jednym z powodów takiej decyzji jest fakt, że prawa do nazwy quidditch posiada Warner Bros., co rodzi problemy z pozyskaniem sponsorów. Jak jednak czytamy na stronie innej organizacji - International Quidditch Association - chodzi również o transfobiczną postawę J.K. Rowling.

Chcielibyśmy jasno powiedzieć, że chodzi o te dwa powody. Nie będziemy oceniać, który z nich jest ważniejszy

- na łamach "New York Times" oświadczył Jack McGovern, rzecznik US Quidditch and Major League Quidditch.
Harry Potter - Quidditch

Już nie quidditch tylko quadball

Według słów Jacka McGoverna związki nazwy z J.K. Rowling rodzą problemy w rekrutacji młodych graczy. Nie ma więc innego wyjścia. Wybrano nową nazwę sportu. Tym samym quidditch zmienia się w quadball. US Quidditch i Major League Quidditch to teraz US Quadball i Major League Quadball. W najbliższej przyszłości International Quidditch Association ma stać się International Quadball Association.

REKLAMA

Ostatni międzynarodowy turniej quidditcha pod szyldem International Quidditch Association odbędzie się w ten weekend 23 i 24 lipca. Potem już tylko quadball. A my możemy przypuszczać, że jak J.K. Rowling opublikuje jeszcze jakiegoś tweeta, to każdy, kto nazywa się Joanne albo Kathleen, albo jedno i drugie, albo nawet ma te same inicjały, co autorka "Harry'ego Pottera" postanowi zmienić swoje imię.

Disney+ zadebiutował w Polsce. Tutaj kupisz go najtaniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA