REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Aemond Targaryen sporo namiesza w "Rodzie smoka". Co dokładnie o nim wiemy?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, kto z młodszego pokolenia w "Rodzie smoka" wyrósł na największego złodupca. Aemond Targaryen to postać, która w nadchodzących wydarzeniach odegra olbrzymią rolę. Co o nim wiemy?

18.10.2022
20:04
ród smoka aemond targaryen ewan mitchell daemon
REKLAMA

Ci z was, którzy nie czytali "Ognia i krwi" George'a R.R. Martina, zapewne i tak domyślają się już, że jedną z najniebezpieczniejszych figur na planszy w "Rodzie smoka" jest Aemond Targaryen - młodszy brat Aegona i syn nieżyjącego już króla Viserysa. Jednooki książę dosiada Vhagar, największego żyjącego obecnie smoka. Ma też swoje ambicje, jest sfrustrowany poczuciem niesprawiedliwości i głodny zemsty na bratankach. Jeśli chcecie poznać lub przypomnieć sobie losy Aemonda przed seansem nadchodzących odcinków - poniżej postaram się je streścić.

Będę unikał szczegółów, ale pewnych spoilerów - siłą rzeczy - nie uniknę.

REKLAMA

Ród smoka: Aemond Targaryen

Od ósmego odcinka prequela "Gry o tron" w Aemonda wciela się Ewan Mitchell, znany przede wszystkim z serialu "Upadek królestwa". Drugi syn Viserysa I Targaryena i królowej Alicent Hightower w dzieciństwie był wyśmiewany przez Aegona i bratanków (Jacerysa i Lucerysa Velaryonów) z powodu braku smoka. Jego obsesja wreszcie się opłaciła - chłopiec nawiązał więź z Vhagar, najstarszym i największym żyjącym smokiem. Podczas kłótni z rodziną traci oko - uznaje jednak, że było warto. Jak łatwo przypuszczać, gdy nadejdzie Taniec Smoków (wojna domowa), Aemond będzie jednym z najgroźniejszych przeciwników księżniczki Rhaenyry i reszty Czarnych.

Siłą rzeczy wrogość między Alicent a Rhaenyrą przeszła na dzieci, które przez lata ze sobą rywalizowały. Pomimo tylko jednego sprawnego oka, szkolony przez ser Cristona Cole'a chłopak stał się wybitnym szermierzem. Gdy król Viserys zmarł, Aemond miał 19 lat. Hightowerowie rozpoczęli przygotowania do koronacji Aegona i pacyfikacji zwolenników prawowitej władczyni.

Z książki dowiadujemy się, że poprzedni lord Końca Burzy, Boremund Baratheon, był na Wielkiej Radzie zwolennikiem księżniczki Rhaenys, teściowej i sojuszniczki Rhaenyry. Zieloni obawiali się w związku z tym, że jego syn, Borros, również obierze stronę władczyni Smoczej Skały. Wówczas to Aemond został wysłany do Końca Burzy w celu przekonania Borrosa do roszczeń Aegona, w zamian obiecując ślub z jedną z Baratheonowych córek.

Wkrótce na miejscu pojawil się również książę Lucerys, posłaniec Rhaenyry. Chłopak nie dał się sprowokować wujowi i sam starał się przekonać Borrosa. Ten zdecydował się poprzeć Zielonych - Luke musiał wrócić na Smoczą Skałę z niczym. Później Aemond wraz z bratem i Cristonem Colem zaplanowali zasadzkę na księżniczkę Rhaenys Targaryen. W podniebnej bitwie zabili Niedoszłą Królową i jej smoczycę.

Kliknij, by zobaczyć spojler

Gdy Aegon został ranny, nie miał sił, by w pełni sprawować władzę. Wówczas ser Cole mianował Aemonda protektorem królestwa i księciem regentem. Od tego czasu Aemond nosił rubinową koronę Aegona Zdobywcy - twierdził nawet, że pasuje mu lepiej, niż bratu. Mimo tego nie uzurpował sobie praw do tronu.

Aemond Targaryen

Aemond Targaryen brał udział w kolejnych starciach.

Wraz z królewskim namiestnikiem wyruszył na Jarrenhall (punkt zborny sił czarnych) i potraktował dorzecze smoczym ogniem, niszcząc i pustosząc.
Wreszcie wściekłą Rhaenyra wysłała Daemona do walki Aemondem.

REKLAMA

Dopadł bratanka w Harrenhal i rzucił mu wyzwanie. Ostatecznie doszło do słynnego starcia, które nazywano "bitwą powyżej Oka Boga". Gdy dwa smoki walczyły, Daemon skoczył z grzbietu Caraxesa na Vhagar wbił Mroczną Siostrę w ślepe oko bratanka. Później oba smoki uderzyły w jezioro, gdzie Aemong wraz ze swoją bestią opadli na dno. Caraxes wydostał się z wody i wyzionął ducha pod murami Harrenhal. Zaś co tyczy się Daemona…

Kliknij, by zobaczyć spojler
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA