REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Dzieje się

W równonoc jesienną możecie poczuć się jak Frodo i Bilbo. To właśnie dzisiaj jest Dzień Hobbita

Wielu czytelników przy pierwszym kontakcie z twórczością Tolkiena jest zaskoczonych, że „Władca Pierścieni” zaczyna się od długiego opisu urodzinowej imprezy Froda i Bilba Bagginsów. Prawdziwi fani od lat wykorzystują jednak datę 22 września do obchodzenia tzw. Dnia Hobbita. W tym roku łączy się on z równonocą jesienną.

22.09.2020
12:31
równonoc jesienna 2020
REKLAMA
REKLAMA

J.R.R. Tolkien doczekał się jednej z najwierniejszych i najbardziej zagorzałych grup fanów w całej historii popkultury. Wydatnie przyczynił się do tego oczywiście „Władca Pierścieni”, bez którego nie moglibyśmy mówić o współczesnym fantasy. Jednym z najważniejszych dni w życiu fandomu Tolkiena jest zaś 22 września. To właśnie tego dnia (według hobbickiego kalendarza) przypadają bowiem urodziny dwóch najważniejszych niziołków w historii całego Śródziemia.

Otwierający rozdział „Drużyny Pierścienia” zatytułowany „Zabawa z dawna oczekiwana” skupia się właśnie na opisie łączonej imprezy urodzinowej Bilba Bagginsa i jego krewniaka, Froda. W kontekście szerszej opowieści to wydarzenie ma olbrzymie znaczenie, ponieważ właśnie wtedy Bilbo zdecydował się na zawsze opuścić Shire i przekazać usynowionemu Frodowi swój najcenniejszy skarb – Jedyny Pierścień.

Równonoc jesienna 2020 i Dzień Hobbita – co można robić w te wydarzenia?

Równonoc jesienna to koniec astronomicznego lata i moment, gdy na półkuli północnej dzień i noc trwają dokładnie tyle samo. Od tego momentu dni będą stawały się coraz krótsze aż do marca przyszłego roku. W dawnych wierzeniach wyznaczał moment przejścia i już w czasach przed chrystianizacją obchodzono wtedy Dożynki. Współcześnie od tego dnia internet zaczyna z kolei wybuchać dziesiątkami memów i wiadomości związanych z formułą tzw. jesieniary. Specjalne Google Doodle przygotowała na dziś z tej okazji również najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa.

REKLAMA

Fani „Władcy Pierścieni” wykorzystują z kolei Dzień Hobbita (i cały rozgrywający się w międzyczasie Tydzień Tolkiena) na szereg rozmaitych zajęć i atrakcji. Niektórzy wyprawiają wtedy huczne przyjęcia, olbrzymie uczty i specjalne potańcówki, żeby uczcić urodziny Bilba i Froda. Inni tego dnia decydują się na chodzenie boso wzorem niziołków. W Gondorze na cześć Frodo Bagginsa obchodzono z kolei 22 września wielki festiwal zwany Dniem Pierścienia. Specjalne około tolkienowskie wydarzenia z tej okazji organizują też często biblioteki, dlatego warto sprawdzić, czy lokalna placówka biblioteczna nie wymyśliła na dziś jakiś specjalnych okazji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA