REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Telewizja Polska broni „Szkoły z TVP” w materiale „Wiadomości”. A dla uczniów płynie nauka – popełnisz błąd, to idź w zaparte

„Szkoła z TVP” to jeden z budzących najżywsze emocje programów pokazanych w ostatniej dekadzie przez Telewizję Polską. W większości chodzi o emocje negatywne związane z błędami popełnianymi przez prowadzących poszczególne odcinki. „Wiadomości” TVP nic sobie jednak z krytyki i bezrefleksyjnie sprzedają propagandę sukcesu.

06.04.2020
10:00
szkoła z tvp wiadomości
REKLAMA
REKLAMA

Minął już pierwszy pełny tydzień nadawania przez Telewizję Polską programu „Szkoła z TVP” w wersji dla szkół podstawowych. Początki produkcji emitowanej na większości kanałów TVP (i dostępnej także w ramach VOD) trudno nazwać udanymi. Idąca w dziesiątki liczba mniejszych i większych błędów popełnianych przez nauczycieli na wizji doprowadziła do zmasowanej krytyki i czasem wyjątkowo mocnych opinii na temat prowadzących. W opinii części opinii publicznej (w tym ludzi kultury takich jak Wojciech Chmielarz i Szczepan Twardoch) ataki na nauczycieli przekroczyły dopuszczalną granicę słusznego niezadowolenia.

Do obrony swojego programu z miejsca przystąpił też sam nadawca publiczny. W połowie zeszłego tygodnia Telewizja Polska wystosowała oświadczenie, w którym oskarżyła przeciwników „Szkoły z TVP” o brak solidarności społecznej, uprawianie politycznych gier i swoiste sianie fermentu w trudnych dla wszystkich czasach. W piątek ruszyło też kolejne pasmo programu, tym razem poświęcone uczniom szkół ponadpodstawowych. Na tego typu działaniach się jednak nie skończyło.

Telewizja Polska użyła swojej najmocniejszej broni, czyli „Wiadomości”. We wczorajszym wydaniu pokazano kuriozalny, pochwalny materiał.

„Szkoła z TVP” w medialnej rzeczywistości twórców zamieszczonego powyżej wideo to fantastyczny, w pełni profesjonalnie wykonany program. Nie sposób dopatrzyć się w nim jakikolwiek błędów lub pomyłek. Każdy element realizacyjny jest dopięty na ostatni guzik, a co do przygotowania merytorycznego nauczycieli nie można mieć żadnych wątpliwości. Wzorem innych materiałów TVP dodano również dwie opinie od złapanych na ulicy osób, które oczywiście chwaliły całą inicjatywę. Co ciekawe, w całym wideo nie wypowiada się ani jeden uczeń, choć przecież nosi tytuł: „Szkoła z TVP zdobyła uznanie uczniów".

REKLAMA

Z nowego wydania „Wiadomości” płynie zresztą bardzo ciekawa lekcja dla najmłodszych obywateli. Jeżeli popełniłeś błąd, nie miałeś racji i ktoś cię z tego powodu upomniał, powinieneś natychmiast pójść w zaparte. Przyznanie się do winy jest tu traktowane jako coś absolutnie niewłaściwego. Ani w oświadczeniu Telewizji Polskiej, ani materiale jednego z trzech najważniejszych programów informacyjnych w kraju nie sposób znaleźć choćby cienia przeprosin. Agresywny ataki na nauczycieli nie są niczym pozytywnym i nie dają najlepszego świadectwa uczniom, ale w postawie prezentowanej przez TVP jest coś jeszcze bardziej niebezpiecznego. Jakie społeczeństwo wychowujemy, gdy wmawiamy najmłodszym, że każda krytyka to hejt? Dobry pedagog powinien umieć przyznać się do pomyłki, bo te zdarzają się każdemu. W pewnym sensie to nawet ważniejsze niż perfekcyjne przygotowanie do każdej kolejnej lekcji.

Odcinki programu „Szkoła z TVP” znajdziecie na TVP VOD.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA