REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

To ci aktorzy trzęsą branżą filmową. Forbes opublikował listę najlepiej zarabiających aktorów – kto jest numerem jeden?

Magazyn Forbes, jak co roku, opublikował listę najlepiej zarabiających światowych aktorów. W 2019 roku najlepszymi zarobkami, po raz kolejny, może pochwalić się Dwayne „The Rock” Johnson.

22.08.2019
19:30
Szybcy i wściekli: Hobbs I Shaw - kadr z filmu
REKLAMA
REKLAMA

Lista uwzględnia okres 1 czerwca 2018 roku - 1 czerwca 2019 roku. Składają się na nią gaże aktorskie, producenckie i inne związane z showbiznesem, a także wpływy z kampanii reklamowych czy wsparcie marek.

W zeszłym roku „The Rock” zajmował de facto drugie miejsce rankingu, zaraz za Georgem Clooneyem. Warto jednak podkreślić, że wysoka pozycja Clooneya wynikała z intratnej decyzji biznesowej, niezwiązanej ze światem showbiznesu. W poprzednim sezonie aktor i reżyser, sprzedał bowiem swoją firmę Casamigos, produkującą tequilę, za niebagatelny miliard dolarów. W tym roku Amerykanin wypadł natomiast z pierwszej dziesiątki najlepiej zarabiających aktorów.

Jumanji: Witajcie w dżungli - kadr promocyjny class="wp-image-316161"

Dwayne Johnson, którego widzieliśmy w sierpniu w filmie: „Szybcy i Wściekli: Hobbs i Shaw”, może pochwalić się zarobkami w wysokości 89,4 mln dol.

Warto zaznaczyć, że znaczna część tej kwoty (23,5 mln dol.) pochodzi z gaży aktora za nadchodzący sequel filmu „Jumanji” - „Jumanji: Następny poziom”, który ma trafić do kin pod koniec tego roku.

Na drugim miejscu znalazł się Chris Hemsworth z 76,4 mln dol. zysków w ostatnich miesiącach. Znaczna część tych pieniędzy pochodzi z franczyzy „Avengers”, którego ostatnia część stała się najlepiej zarabiającym filmem w historii.

Miejsce trzecie należy do kolegi Hemswortha z planu „Avengers: Koniec gry”, Roberta Downeya Jr.

Zarobki aktora oszacowano na 66 mln dol. Wysokość zarobków wynika w sporej części z umowy z Marvelem, wedle której aktor dostaje 8 proc. z zysków filmu, w którym bierze udział. Podobne umowy, choć na innym poziomie, posiadają też jego koledzy i koleżanki z planu.

Robert Downey Jr w filmie Avengers: Koniec gry class="wp-image-316164"

Miejsce czwarte należy do indyjskiego aktora, Akshkaya Kumara, z 65 mln dol. Kumar jest obecnie najlepiej zarabiającym aktorem Bollywood. Przebił nawet pozycję Shah Rukh Khana, który nie trafił nawet do tegorocznego TOP 10. Pozycja Kumara wynika z udziału w produkcjach „Mission Mangal”, która określana jest jako pierwszy indyjski film osadzony w kosmosie, a także roli w komedio-horrorze „Laxxmi Bomb”.

Piąta pozycja w zestawieniu trafiła do Jackiego Chana, najsłynniejszego aktora z Hong Kongu. Chan zarobił w ostatnich miesiącach blisko 58 mln dolarów. Wysokie zarobki aktora wynikają nie tylko z ról filmowych, ale także z faktu posiadania sieci dobrze zarabiających kin na terenie całych Chin.

Szóste miejsce należy do Bradleya Coopera. Cooper może pochwalić się ponad 57 mln dol. przychodów w ostatnich miesiącach.

70 proc. tej sumy pochodzi z sukcesu filmu „Narodziny gwiazdy”.

Cooper nie tylko zagrał główną rolę w tym filmie u boku Lady Gagi, ale także wyreżyserował i napisał scenariusz do nowej wersji tej dobrze znanej historii. Pozostała suma wynika z jego udziału w dwóch ostatnich filmach z sagi „Avengers”.

Narodziny Gwiazdy - kadr z filmu class="wp-image-316170"

Szóste miejsce, ex aequo, należy do Adama Sandlera, który zarobił w ostatnm czasie tyle samo co Cooper. Wysoka pozycja Sandlera wynika w ogromnej mierze z jego umowy z Netfliksem na mocy której pobiera on część zysków z sukcesu filmów, w których występuje. Jak wiadomo, platforma chwaliła się w ostatnich miesiącach świetnymi wynikami swojej komedii „Zabójczy rejs”, w którym Sandler występuje u boku Jennifer Anniston.

Miejsce siódme należy do Chrisa Evansa. Kapitan Ameryka zgarnął 43 mln dol. To o dwa więcej niż zarobił jego kolega z planu, Paul Rudd.

Warto zwrócić uwagę, że aktorzy, występujący w „Avengers”, w ostatnim roku łącznie zarobili blisko 284 mln dol., z czego większość pieniędzy pochodzi właśnie z udziału w ostatnim filmie franczyzy.

Listę zamyka nazwisko Willa Smitha, z 35 mln dol. Smith pojawił się w tym roku w „Aladynie”, który przyniósł Disneyowi ponad miliard dolarów. W póżniejszej części roku zobaczymy go natomiast w filmie „Bliźniak”, w którym zagra u boku odmłodzonej wersji samego siebie.

Pełna lista najlepiej zarabiających aktorów według Forbesa:

REKLAMA

1. Dwayne „The Rock” Johnson -89,4 mln dol.
2. Chris Hemsworth - 76,4 mln dol.
3. Robert Downey Jr. - 66 mln dol.
4. Akshay Kumar - 65 mln dol.
5. Jackie Chan - 58 mln dol.
6. Bradley Cooper i Adam Sandler - po 57 mln dol.
8. Chris Evans - 43,5 mln dol.
9. Paul Rudd - 41 mln dol.
10. Will Smith - 35 mln dol.

Lista najlepiej zarabiających aktorek ma zostać upubliczniona jutro, tj. w piątek 23 sierpnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA