REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD

Historie, które pokochały nie tylko dzieci. Wybieramy top 10 filmów animowanych

Filmy animowane Disneya to bajki, na których wychowują się kolejne pokolenia. Do ponadczasowych historii wracają również dorośli widzowie, odbywając sentymentalną podróż do czasów swojego dzieciństwa. Obecnie przemysł produkcji dla dzieci nieco się zmienił, a najmłodsi poznają nowych bohaterów i ich niezwykłe przygody. Oto top 10 filmów animowanych, które pokochały zarówno dzieciaki, jak i dorośli.

03.05.2023
17:34
filmy animowane
REKLAMA

Dowodów na to, że filmy animowane oglądają nie tylko dzieci, jest mnóstwo. Choćby cytowanie "Shreka", którego ikoniczne wypowiedzi spokojnie zmieściłyby się w opasłym tomie albo moment, gdy na seansie filmu "Kot w butach: Ostatnie życzenie" to dorośli ukradkiem wycierają łezkę, którą uronili na jednej ze wzruszających scen.

Bo, umówmy się: nikt nie sprawdza tego czy jesz czekoladę Studentską, nie będąc studentem ani tego, czy maszynkę jednorazową wyrzucasz po jednym użyciu. Wybraliśmy zatem top 10 filmów animowanych, które możesz obejrzeć również ty, niezależnie od tego, ile masz lat.

REKLAMA

Najlepsze filmy animowane - TOP 10

Meksykański reżyser ożywił drewnianego pajacyka i opowiedział na nowo jego historię przy użyciu techniki poklatkowej. Klasyczna historia Pinokia, chłopca, który szuka swojego miejsca na świecie, autorstwa Carlo Collodiego, w reżyserii Guillermo del Toro i Marka Gustafsona, została nagrodzona Oscarem w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany oraz Złotym Globem za najlepszy film animowany.

Film animowany "Guillermo del Toro: Pinokio" dostępny w serwisie Netflix.

Zwiastun filmu "Guillermo del Toro: Pinokio" (2022)

9. Zwierzogród (2016)

Nagrodzony Oscarem film animowany "Zwierzogród" opowiada o przygodach zwierząt, które zamieszkują tytułowe miasto. W Zwierzogrodzie porządku pilnuje szara króliczka Judy Hops. Funkcjonariuszka za wszelką cenę chce pokazać swoim kolegom z policji, że posiada równie bogaty wachlarz umiejętności, co oni. Gdy jej partnerem zostaje przebiegły i gadatliwy lis, Nick Wilde, wspólnie będą musieli rozwiązać sprawę, od której zależeć będą losy wszystkich mieszkańców miasta.

Mimo że akcja rozgrywa się w bajkowym świecie zwierząt, to można odnaleźć tam również problemy, które napotykamy w naszej ludzkiej rzeczywistości. Głosu zwierzakom użyczyli m.in. Ginnifer Goodwin ("Kobiety pragną bardziej"), Jason Bateman ("Ozark") i Idris Elba ("Luther").

Film animowany "Zwierzogród" dostępny w serwisach Disney+, Apple TV, Rakuten TV i CHILI.

Zwiastun filmu "Zwierzogród" (2016)

8. Iniemamocni 2 (2018)

Po 14 latach od premiery kultowego filmu "Iniemamocni", widzowie doczekali się sequelu o przygodach rodziny Iniemamocnych. W drugiej części animacji Helen rozwija swoją karierę zawodową i staje na czele kampanii na rzecz relegalizacji superbohaterów. W tym samym czasie Bob będzie musiał przejąć opiekę nad dziećmi - Wiolą, Maxem i małym Jack-Jackiem, który wkrótce odkryje swoje pączkujące moce. Gdy na ich drodze zjawia się kolejny złoczyńca z niebezpiecznym planem, cała rodzina będzie musiała wspólnie przeciwstawić się przestępcy i stawić czoła nowemu wyzwaniu.

Film animowany "Iniemamocni 2" dostępny w serwisach Disney+, Apple TV, Rakuten TV, Player i CHILI.

Zwiastun filmu "Iniemamocni 2" (2018)

7. Ratatuj (2007)

Kolejny zdobywca Oscara to film animowany "Ratatuj", którego głównym bohaterem jest szczurek Remy. Jego największym marzeniem jest kariera wielkiego kucharza w wykwintnej paryskiej restauracji. Gdy splotem przypadków poznaje kucharza Linguiniego, postanowi stawić czoła przeciwnościom losu. Z pomocą Linguiniego Remy ma szansę podbić nie tylko podniebienia mieszkańców Paryża, ale i cały świat gastronomiczny.

Film animowany "Ratatuj" dostępny w serwisach Disney+, Apple TV, Rakuten TV, Canal+ i CHILI.

Zwiastun filmu "Ratatuj" (2007)

Film animowany Jak wytresować smoka opowiada o chłopcu Czkawce, pragnącemu dorównać swojemu ojcu, który jest wodzem Wikingów. Jego marzenie ma szansę się spełnić, gdy pewnego dnia udaje mu się upolować Czarną Furię, jednego z najgroźniejszych smoków na wyspie Berk. Chłopiec jednak postanawia jednak darować życie zwierzęciu i zaprzyjaźnia się ze smokiem. Ten niezwykły duet będzie musiał stawić czoła wielu przeciwnościom, by ocalić swoje dwa światy.

Film animowany "Jak wytresować smoka" dostępny w serwisach HBO Max, Apple TV, SkyShowtime i Rakuten TV.

Zwiastun filmu "Jak wytresować smoka" (2010)

"W głowie się nie mieści" odkrywa tajemnice dorastania 11-letniej Riley. W głowie dziewczynki, gdzie znajduje się Centrum dowodzenia, w pocie czoła pracują Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Radość jest zazwyczaj uczuciem dominującym do czasu, gdy Riley wraz z rodzicami przeprowadza się do San Francisco. Odnaleźć się w nowym miejscu dziewczynce nie będzie łatwo, a i jej Uczucia będą miały sporo nowych zadań do wykonania.

Film animowany "W głowie się nie mieści" dostępny w serwisach Disney+, Apple TV, Rakuten TV, Player, Canal+ i CHILI.

Zwiastun filmu "W głowie się nie mieści" (2015)

4. Klaus (2019)

Film animowany "Klaus" to historia Jespera, który zostaje przeniesiony na mroźną wyspę za północnym kołem podbiegunowym, gdyż okazał się być najgorszym studentem w całej historii akademii listonoszy. W lodowatym miejscu jest bardzo nieprzyjemnie - mieszkańcy nie piszą listów, ba, nawet ze sobą nie rozmawiają. Gdy Jesper jest już o krok od zrezygnowania, znajduje wsparcie u nauczycielki Alvy. Poznaje również tajemniczego stolarza Klausa, który mieszka samotnie w chatce, gdzie struga zabawki. Ich przyjaźń przywróci magię i radość mieszkańcom wyspy, którzy dzięki temu odżyją na nowo.

Film animowany "Klaus" dostępny w serwisie Netflix.

Zwiastun filmu "Klaus" (2019)

3. Odlot (2009)

Oscarowy film animowany "Odlot" to historia 78-letniego wdowca Carla Fredricksena, który postanawia spełnić swoje marzenie. Przywiązując do swojego domu setki balonów, wyrusza w ekscytującą przygodę do tajemniczej krainy w Ameryce Południowej. Okazuje się, że zabrał ze sobą pasażera na gapę - na "pokładzie" jego domu znajduje się bowiem ośmiolatek Russell, gadatliwy i nierozgarnięty skaut. Od tej pory ten niezwykły duet będzie musiał mierzyć się dziką przyrodą, nieoczekiwanymi wrogami, ale i pozna nowych przyjaciół.

Film animowany "Odlot" dostępny w serwisach Disney+, Apple TV, Rakuten TV i CHILI.

Zwiastun filmu "Odlot" (2009)

2. Kot w butach: Ostatnie życzenie (2022)

Historia w pełni skupia się na dobrze już znanym bohaterze filmów z uniwersum "Shreka" - kocie w butach, Puszku Okruszku, który, wykorzystawszy już swoje osiem żyć, postanawia wyruszyć w niezwykłą podróż, by odnaleźć mityczne "ostatnie życzenie" i tym samym przywrócić swoje wykorzystane dziewięć żyć. Wśród aktorów, którzy użyczyli głosy kultowym bohaterom, znaleźli się Antonio Banderas, Salma Hayek, Florence Pugh czy Olivia Colman.

Film animowany "Kot w butach: Ostatnie życzenie" dostępny w serwisach Apple TV i Rakuten TV.

Zwiastun filmu "Kot w butach: Ostatnie życzenie" (2022)

1. Coco (2017)

Nagrodzony Oscarem film animowany "Coco" opowiada historię dwunastoletniego Miguela, który kocha muzykę i marzy o tym, by być jak jego idol, wielki muzyk Ernesto de la Cruz. Problem jednak leży w jego rodzinnym meksykańskim klanie, gdzie muzyka jest uważana za przeklętą, a tym samym - jest zakazana. Chłopiec postanawia gonić za marzeniami i splotem przedziwnych wydarzeń trafia do Krainy Umarłych, gdzie przewodzi mu duch Hector. W magicznej krainie swoich przodków, Miguel odkrywa tajemniczą historię swojej rodziny.

REKLAMA

Film animowany "Coco" dostępny w serwisach Disney+, Apple TV, Rakuten TV, Player, Canal+ i CHILI.

Zwiastun filmu "Coco" (2017)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA