Choć w ostatnich latach Disney inwestuje głównie w ogromne serie jak Marvel czy Gwiezdne wojny, to swoją markę zbudował na produkcjach animowanych. Wiele z nich uznaje się za bezsprzeczne klasyki gatunku, a nawet kina w ogóle. Te filmy wysoko oceniają nie tylko krytycy, ale i internauci z całego świata.
Według powszechnego stereotypu filmy animowane są przede wszystkim dla dzieci. Oczywiście nie brakuje różnych produkcji dla starszych widzów czy anime, ale nawet dorośli chętnie wracają do historii wyprodukowanych na zlecenie Disneya. I to pewnie przede wszystkim oni tak wysoko oceniają je na Filmwebie oraz IMDb.com. Na tej liście uwzględniono produkcje spod szyldu Myszki Miki z najwyższą średnią ocen z obu baz.
Król Lew
Ocena: 8,35
Absolutny klasyk filmów animowanych, podczas seansu którego płakały nie tylko dzieci. Simba to skore to zabawy lwiątko, które w przyszłości obejmie władzę nad zwierzętami po swoim ojcu, Mufasie. Gdy jednak lew ginie, młody bohater obwinia się o jego śmierć i udaje na wygnanie. Piękna opowieść, wzbogacona fantastycznymi piosenkami Eltona Johna oraz muzyką Hansa Zimmera. Losy Simby są jedną z najbardziej znanych historii Disneya, która na przestrzeni lat doczekała się różnych wariacji. Obecnie trwają prace nad wersją live-action.
Ocena: 8,3
Film do kin trafił w listopadzie ubiegłego roku. Miguel dorasta w rodzinie szewców, jednak nie ma ochoty kontynuować rodzinnej tradycji. Chłopiec marzy o karierze muzyka, co budzi stanowczy sprzeciw jego rodziny. Gdy pewnego dnia odkrywa, że jego przodkiem był słynny Ernesto de la Cruz, Miguel jest gotowy iść w jego ślady. Jednak dzięki magii przenosi się do zaświatów, gdzie może zostać już na zawsze. Wzruszająca produkcja o marzeniach i rodzinnych więzach kilka miesięcy temu została nagrodzona dwoma Oscarami.
Ocena: 8,1
Najnowsza produkcja w tym zestawieniu, która do kin trafiła raptem kilka dni temu. Choć sequel ukazał się 14 lat po oryginalnym filmie, to całość jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z pierwszej części. W mieście pojawia się nowy groźny przeciwnik, ale to nie jedyne zmartwienie rodziny superbohaterów. Podczas gdy Elastyna staje do walki z tajemniczym przestępcą, Pan Iniemamocny zajmuje się wychowaniem dzieci. Warto pamiętać, że ogólne oceny tego filmu mogą jeszcze ulec zmianie ze względu na niedawną premierę.
Ocena: 8
Fabułę tego tytułu uważam za jedną z najbardziej oryginalnych w przypadku filmów animowanych. Bohaterami są tu emocje dziewczynki o imieniu Riley. Jak na razie w jej życiu dominuje Radość, jednak swoje momenty coraz częściej mają Strach, Gniew, Odraza oraz Smutek. Zwłaszcza, że Riley wraz z rodzicami przeprowadza się i jest zmuszona porzucić dotychczasowych przyjaciół i hobby. Radość robi co może, ale to po prostu nie wystarcza, by utrzymać dziewczynkę na dobrej drodze. Ciepła i wzruszająca opowieść nie tylko dla dzieci.
Zwierzogród
Ocena: 8
Niezwykle trafna, a przy tym humorystyczna metafora społeczeństwa. Tytułowe miasto zamieszkane jest przez różne zwierzęta, które żyją w pokoju i względnej harmonii. Do Zwierzogrodu przybywa Judy Hopps, która rozpoczyna pracę w policji. Niemal od razu poznaje Nicka Bajera, lisiego naciągacza, razem z którym podejmuje się zbadania tajemniczych zniknięć i napadów agresji u zwierząt. Wpływy z biletów na ten film przekroczyły miliard dolarów.
WALL·E
Ocena: 7,95
Są tu niby fragmenty live-action, ale całość zaliczana jest do animacji. W odległej przyszłości Ziemia jest jednym wielkim wysypiskiem śmieci. Koszmarny bałagan próbuje uprzątnąć tytułowy robot. WALL·E jest ostatnim przedstawicielem swojej klasy, który przetrwał dzięki wykorzystywaniu części zepsutych maszyn. Przez stulecia udało mu się także przyswoić ludzkie emocje. Jego dość schematyczne życie wywraca się do góry nogami, gdy na Ziemię przybywa EWA. Jeden z najwyżej ocenianych przez krytyków filmów animowanych.
Odlot
Ocena: 7,9
70-letni Carl, który całe życie zarabiał jako sprzedawca baloników, po śmierci żony chce przeżyć przygodę, którą wspólnie planowali. Starszy pan przygotowuje się do podróży do Amazonii. Wybiera jednak dość oryginalny środek transportu, bo decyduje się na wyprawę… w swoim domu. Przy pomocy tysięcy balonów zamienia go w statek powietrzny i udaje się w wymarzoną podróż. Już po starcie orientuje się, że na pokładzie przez przypadek znalazł się kilkuletni, uparty skaut.
Toy Story
Ocena: 7,85
Pierwsze pełnometrażowe dzieło Pixara, zrealizowane we współpracy z Disneyem. Jednocześnie pierwszy tytuł stworzony wyłącznie przy użyciu technik komputerowych. Gdy nikogo nie ma w pobliżu, zabawki Andy’ego ożywają i prowadzą niezależne życie. Ich przywódcą jest kowboj Chudy, ulubieniec chłopca. Jednak gdy jego właściciel dostaje w prezencie figurkę Buzza Astrala, stara zabawka nie ma już większego znaczenia. Chudy obmyśla plan, jak pozbyć się przybysza, jednak pomysł obraca się przeciw niemu.
Fantazja
Ocena: 7,85
Najstarszy film w tym zestawieniu, który jest jednym z kamieni milowych w historii Disneya i filmów animowanych w ogóle. Fantazja to zbiór ośmiu krótkometrażowych opowieści z udziałem klasycznych bohaterów studia, opowiedzianych przy dźwiękach słynnych kompozycji. Mamy tu m.in. Beethovena, Bacha czy Czajkowskiego, których dzieła zaaranżował dyrygent Leopold Stokowski. Zróżnicowane tematycznie animacje uznawane są za kultowe; trzeba przyznać, że Taniec na Łysej Górze czy początki życia na Ziemi do dziś robią wrażenie.
Piękna i Bestia
Ocena: 7,8
Kolejna pozycja uznawana dziś za klasyk Disneya. Gdy ojciec Belli zostaje uwięziony w zamku Bestii, dziewczyna rusza mu na ratunek. Potworny gospodarz nie chce jednak wypuścić mężczyzny. W końcu godzi się jednak na to, by to Bella została jego więźniem zamiast swojego ojca. Początkowo wystraszona bohaterka z czasem przekonuje się o tym, że Bestia to tak naprawdę wrażliwa istota. Pierwszy animowany tytuł w historii, który uzyskał nominację do Oscara za najlepszy film.
Wielka Szóstka
Ocena: 7,75
Choć to nie MCU, to ten tytuł zalicza się do najlepszych adaptacji komiksów Marvela. Hiro Hamada to nastoletni fan walk robotów, którego bratem jest Tadashi – konstruktor Baymaxa, maszyny mającej pomagać potrzebującym. Gdy podczas pożaru na pokazie robotyki Tadashi ginie, Hiro wraz z przyjaciółmi i Baymaxem postanawia odkryć źródło wypadku. To nie kolejna zabawna animacja, ale bardzo ciekawe kino superbohaterskie, choć w niecodziennym wydaniu.
Zaplątani
Ocena: 7,7
Disneyowska wersja Roszpunki, choć nie do końca wierna oryginałowi braci Grimm. Flynn to pewny siebie łotrzyk, uciekający przed innymi żądnymi zemsty bandytami. Złodziejaszek trafia do wieży zamieszkanej przez temperamentną Roszpunkę, uwięzionej tam przez swoją matkę ze względu na magiczne właściwości włosów córki. Bohaterka jest bardzo ciekawa zewnętrznego świata i przy pomocy Flynna postanawia uciec ze swojej samotni. Przyznajmy uczciwie, że piosenki nie odstają od utworów z filmów z lat 90.
Aladyn
Ocena: 7,7
Adaptacji historii z Księgi tysiąca i jednej nocy. Ubogi Aladyn przypadkowo poznaje księżniczkę Dżasminę. Chłopak zakochuje się w córce sułtana, która także nie może o nim zapomnieć. Nie wszystkim jednak podoba się ich znajomość; wezyr Dżafar sam pragnie poślubić Dżasminę i pozbawić jej ojca władzy. Wysyła więc Aladyna z misją odnalezienia magicznej lampy, w której zamieszkuje spełniający życzenia Dżin. Disneyowskie od zera do bohatera w jednym z najlepszych wydań.