REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. YouTube

Tomasz Sekielski opublikował pierwszy zwiastun dokumentu „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w Kościele

Prace nad dokumentem poruszającym problem pedofilii w polskim Kościele są już na ukończeniu. Dlatego twórca filmu, Tomasz Sekielski postanowił opublikować jego pierwszy zwiastun. Nowa produkcja reportera z pewnością wywoła olbrzymie poruszenie.

12.03.2019
11:15
tylko nie mów nikomu
REKLAMA
REKLAMA

Temat molestowania osób nieletnich przez duchownych Kościoła katolickiego od kilku lat nie opuszcza pierwszych stron gazet. Na jaw wychodzą ciągle nowe szczegóły dotyczące tuszowania pedofilii w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Niemczech, a także w Polsce. Nieetyczne, a przy tym systemowe postępowanie Kościoła, który przez dekady chronił księży-pedofilów, wywołało reakcję również wśród filmowców. W 2016 roku do kin trafił film „Spotlight” o śledztwie bostońskich dziennikarzy, który odkryli problemy w tamtejszej parafii. Zeszły rok w polskich kinach należał zaś do bezlitosnego „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego.

I choć film polskiego reżysera zawierał fragmenty oparte na autentycznych zeznaniach ofiar pedofilii, to zdecydowanie nie jest dokumentem. Potrzebę opowiedzenia o problemach polskiego Kościoła w formie dokumentalnej poczuł za to Tomasz Sekielski. Reporter zbierał środki na powstanie filmu za pomocą serwisu Patronite. Próbował też zainteresować dziełem różne platformy VOD, ale ci z różnych powodów nie wyrazili wystarczającego zainteresowania.

Nie przeszkodzi to jednak w realizacji produkcji „Tylko nie mów nikomu”. Film otrzymał pierwszy zwiastun.

Trwający niecałą minutę materiał zawiera wypowiedzi kilku ofiar księży-pedofilów. Słowa osób molestowanych przez członków Kościoła układają się w wyraźny schemat milczenia. Każdemu z oprawców zależało przede wszystkim na zachowaniu tajemnicy przez dzieci. Czasem osiągali to prośbą, a czasem groźbą. W filmie widać również, że w „Tylko nie mów nikomu” pojawią się sceny nagrywane wewnątrz budynku kościoła w trakcie mszy świętej. Zapewne nie spodoba się to wielu osobom.

REKLAMA

Tomasz Sekielski jeszcze w grudniu opublikował fragment swojego dokumentu, w którym był obraźliwie atakowany przez jednego z duchownych. Wydaje się jednak, że burza, jaka nastąpiła po udostępnieniu tamtego materiału, będzie niczym w porównaniu do reakcji na skończone dzieło. „Tylko nie mów nikomu” ma więc szansę zapisać się w historii polskiego filmu dokumentalnego. Czy to się uda? Przekonamy się już wkrótce.

Dokument Tomasza Sekielskiego będzie można obejrzeć za darmo na serwisie YouTube już 11 maja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA