REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

W TVP pokazali migrantów strzelających z broni maszynowej. Okazuje się, że to fragment serialu Netfliksa

W głównym wydaniu Wiadomości TVP pojawił się materiał "Nielegalni migranci paraliżują Europę". Aż trudno w to uwierzyć, ale twórcy tej informacji do jej zilustrowania wykorzystali w nim fragment serialu.

31.10.2021
17:41
emigranci tvp netflix serial
REKLAMA

W antyimigranckim materiale "Wiadomości" pojawiło się wideo z napastnikami napadającymi na pralnię chemiczną w Szwecji. Okazuje się jednak, że jest to nagranie z planu 2. sezonu szwedzkiego serialu Netfliksa.

REKLAMA

"Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej" - od tych słów zaczyna się materiał "Nielegalni migranci paraliżują Europę", który został wyemitowany w sobotnim (30.10.2021r.), głównym wydaniu "Wiadomości" TVP. Jego twórcy - Jakub Krzyżak i Piotr Glinicki - przekonują, że takie sytuacje to w wielu miejscach na naszym kontynencie już codzienność i pokazują amatorskie wideo, mające potwierdzić te tezę.

Faktycznie w materiale widzimy nagrany komórką klip, w którym uzbrojeni napastnicy podjeżdżają pod pralnię chemiczną i następuje strzelanina. Niby przerażający widok. Jak się jednak okazuje to wideo z planu 2. sezonu serialu Netfliksa "Snabba cash", czyli "Szybki Cash".

Nagranie z planu serialu Netfliksa w "Wiadomościach" TVP

TVP przejęło retorykę szwedzkich prawicowych populistów, którzy, według szwedzkich mediów, udostępniają nagranie do uprawiania antyimigranckiej propagandy. Członkowie ekipy pracującej nad serialem zapewniali już jednak, że to oni nagrywali scenę strzelaniny w pralni chemicznej w piątek 22 października.

Na kilka tygodni przed zdjęciami ekipa rozwieszała w okolicy karteczki z informacją, że taka scena będzie kręcona. Wszyscy na osiedlu dobrze o tym wiedzieli. TVP uznało jednak, że wideo będzie dobrą ilustracją ich materiału.

Autorzy materiału otwarcie krytykują politykę Brukseli w sprawie migrantów i przypominają o zamachach dokonanych w różnych częściach Europy (m.in. Berlinie czy Nicei). Przekonują również, że emigranci ponoszą odpowiedzialność za wzrost przestępczości w tych krajach. Informacje te nie zawsze jednak mają pokrycie w rzeczywistości.

Wpadki TVP

Wykorzystanie fragmentu serialu Netfliksa nie jest pierwszą tego typu wpadką TVP. W "Wiadomościach" pojawiały się już materiały w oparciu o fake'owe wpisy w mediach społecznościowych, a twórcy programu wymyślili kiedyś nawet światowej sławy projektanta zachwalającego kreację pierwszej damy Rzeczpospolitej - Agaty Kornhauser-Dudy.

AKTUALIZACJA:

Wiadomości TVP w komunikacie opublikowanym w serwisie Twitter przyznały, że w ich programie pojawiło "inscenizowane ujęcie", ale zapewniają jednocześnie, że "że w podobny sposób wygląda sytuacja w wielu szwedzkich i europejskich miastach oraz państwach". Na poparcie swoich słów do wiadomości dołączone są fragmenty artykułów z zagranicznej prasy.

REKLAMA

*Zdj. główne: screen z głównego wydania "Wiadomości" z dnia 30 października 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA