REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Kim jest Rience, który ściga Ciri? To nie pionek, a ważna postać w 2. sezonie "Wiedźmina"

W 2. sezonie "Wiedźmina" Rience pojawia się nagle i od razu wiadomo, że niesie kłopoty. Jego polowanie na Ciri, choć jak na razie nieudane, ma swoje poważne konsekwencje. Jego przedstawienie w książce i serialu znacząco różni się o siebie. Z tego tekstu dowiecie się, kim jest i kto może za nim stać.

20.12.2021
9:54
wiedzmin sezon 2 rience
REKLAMA

Uwaga, jeśli nie czytałeś książek, to może okazać się, że niniejsze spekulacje zapowiedzą ci fabułę serialowego "Wiedźmina".

REKLAMA

Gdy Rience pojawia się w serialu, niemal od początku wiemy, że to podejrzana postać. Przesiedział 10 lat w więzieniu u królowej Calanthe, z którego wyciągnęła go Lydia, aby odnalazł Ciri. Aby to zrobić, najpierw przesłuchuje Jaskra. Poeta wymyka się z rąk czarodzieja dzięki pomocy Yennefer, która zostawia mu na twarzy poparzenie. Czarodziejka, która aktualnie nie ma mocy, wypluwa łatwopalny alkohol wprost na jego twarz, gdy ten grozi jej ogniem. Rince’owi polując na Ciri, udaje się przejąć fiolkę z substancją, która służy do tworzenia nowych wiedźminów. Rience nie wie, kto tak naprawdę go wynajął, choć zdaje sobie sprawę, że Lydia pracuje dla kogoś znacznie, znacznie potężniejszego od siebie.

Wiedźmin sezon 2 – kim jest Rience w książkach?

W książkach Andrzeja Sapkowskiego Rience nigdy nie był pełnoprawnym czarodziejem. Uczęszczał co prawda do szkoły dla magów (Ban Ard), ale nigdy jej nie ukończył, bo został wyrzucony za kradzieże. Imał się różnych zajęć, mówi się, że pracował dla wywiadu jednego z królestw. Ze względu na braki w edukacji, nigdy nie osiągnął pełni mocy. Mówi o tym sama Yennefer, która ściera się z nim, gdy  - tak jak w serialu – próbuje on wyciągnąć od Jaskra, gdzie ukrywa się wiedźmin Geralt i jego podopieczna Cirilla. W książkach gdy Rience wskakuje do portalu, Yennefer posyła za nim zaklęcie, które zostawia mu na policzku paskudną bliznę po poparzeniu. To właśnie wtedy Yennefer mówi, że czarodziej renegat musi mieć mocnego protektora, bo sam nie otworzyłby portalu umożliwiającego mu tak szybką ewakuację.

Rience jeszcze kilka razy ściera się z Geraltem, a potem Ciri. W "Krwi elfów" przygotowuje kilka zasadzek na wiedźmina Geralta, żadna z nich nie jest skuteczna. W Oxenfurcie Geralt jest nawet bardzo blisko dopadnięcia go - gdy Rience otwiera portal, by uciec, Biały Wilk doskakuje do niego i jest o włos od pojmania go, ale powstrzymuje go Filippa Eilhart, czarodziejka. Kobieta zdaje sobie sprawę, że ujawnienie tożsamości mocodawcy czarodzieja nie jest w niczyim – poza Geraltem – interesie.

Mocodawca Rience’a – kim jest? Uwaga, poważny spoiler

REKLAMA

W książce Rience był tylko pionkiem. Niezbyt istotnym, ale wiernie wykonującym rozkazy swojego szefa. To bohater pozbawiony moralności, ale też dość tajemniczy – o jego przeszłości wiemy bardzo niewiele. Za jego działaniami stał potężny czarodziej Vilgefortz, przywódca kapituły czarodziejów i zdrajca od lat współpracujący z cesarzem Emhyrem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA