REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Pokochałeś "Wielką" i chcesz więcej? 6 świetnych seriali historycznych o kulisach władzy

"Wielka", świetny serial historyczny, a raczej historią inspirowany, wraca z drugim sezonem do HBO. To zabawny, żywy i pięknie nakręcony opowiada świeżo o uniwersalnej walce o władze.

21.11.2021
11:41
Wielka wchodzi na ekrany. Seriale historyczne: najlepsze produkcje o kulisach władzy
REKLAMA

6 seriali historycznych o kulisach władzy

REKLAMA

Wielka

Nie, to nie żart, choć ten serial jest bardzo dowcipny. "Wielka" to wyjątkowo zabawna wizja tego, jak mógł wyglądać dwór jednej z najbardziej znanych i najpotężniejszych rosyjskich władczyń, czyli Katarzyny nazwanej później Wielką. Choć nie należy za bardzo przywiązywać się do wydarzeń, o których opowiada, bo te są tak przetrawione, aby bardziej bawić niż uczyć, to jedna rzecz w tym serialu jest wyjątkowo prawdziwa i uniwersalna – pociąg do władzy. Jeśli macie ochotę obejrzeć piękne kostiumy, wspaniałe wnętrza, jednocześnie bawić absurdem i grą konwencją historyczną, to nie czekajcie, tylko łapcie za pilota, bo właśnie wjechał 2. sezon.  

Serial "Wielka" obejrzycie w HBO GO.

Hiszpańska księżniczka

 class="wp-image-1822261"

Jeden z powodów, dla których przypominam niezłe seriale historyczne. "Hiszpańska księżniczka" to opowieść oparta na książkach Philippy Gregory, która zabierze widza na dwór Tudorów. W tym serialu najważniejszy jest punkt widzenia kobiet. W centrum ośmiu odcinków serialu będzie Katarzyna Aragońska, żona angielskiego króla, która po śmierci małżonka obmyśla plan mający pomóc jej wrócić w pobliże tronu. Znającym historię tamtego miejsca i czasu nie trzeba przypominać, że jej wybrankiem jest Henryk VIII.

Emisja "Hiszpańskiej księżniczki" odbywa się na kanale Epic Drama. Serial jest do obejrzenia również w HBO GO.

Wikingowie

Tak, tak. Wiem, że Wikingowie wzbudzają skrajne emocje. Od niecierpiącego jakiegokolwiek sprzeciwu uwielbienia do twierdzeń, że to jest co najwyżej popcoronowa historia, pełna uproszczeń i braku szacunku do dziejów. Prawda leży, jak zwykle, pośrodku. Rzeczy w tym, że "Wikingowie" to kawał naprawdę nieźle napisanego serialu. Ich fabuła co prawda opowiada o wyprawach łupieżczych plemion na brytyjskie wyspy i dalej, ale w centrum serialu mimochodem odbywa się walka między nowym i starym. Z czasem, gdy oglądałem serial, coraz bardziej rozumiałem, że twórcy serialu uwielbiają kontrasty. Władza plemienna kontra władza królewska, pogaństwo kontra chrześcijaństwo, odwaga kontra tchórzostwo. Choć nie ukrywam, że moje ulubione wątki rozgrywają się poza wioskami, czyli w głównie na brytyjskich wyspach, gdzie obserwujemy losy rodziny przyszłego, wybitnego władcy Alfreda Wielkiego.

Wikingowie dostępni są na Netfliksie.

Rodzina Borgiów

To tylko 3 sezony, ale cały czas uważam, że "Rodzina Borgiów" to jeden z najciekawszych seriali historycznych, jakie kiedykolwiek powstały. Jest tu wszystko, czego potrzebuje taka opowieść. Jest świetna obsada - Jeremy Irons jako Rodrigo Borgia i Holliday Grainger w roli Lukrecji Borgii. Są doskonałe kostiumy i naprawdę piękne lokacje. Jest w końcu polityka, zdrady i – co dla mnie najbardziej interesujące – nieźle zarysowany kontekst historyczny. "Rodzina Borgiów" przede wszystkim nieźle ujmuje specyfikę polityczną czasów i roli ówczesną rolę papiestwa.

Niestety w tym momencie, aby móc obejrzeć serial, musicie polegać na płytach DVD. Te na szczęście nie są przesadnie drogie.

Staroć – wiem. Ale to jednocześnie chyba największy sukces i zarazem porażka HBO. Początkowo serial miał prowadzić od czasów Juliusza Cezara aż do czasów Jezusa, miał na to zagwarantowane kilka sezonów. Ogromne pieniądze włożone w produkcję jednak się nie zwracały, więc produkcję skrócono i niestety – im dalej tym gorzej. Rzecz jednak w tym, że te pieniądze tam naprawdę widać. To chyba najładniejszy serial o czasach antycznych, jaki kiedykolwiek powstał. Jednocześnie ma naprawdę niezłych bohaterów i całą masę smaczków dla fanów tej epoki. Pozycja obowiązkowa.

"Rzym" dostępny jest w HBO GO.

Dynastia Tudorów

REKLAMA

Zaczęliśmy od Tudorów i na Tudorach skończymy. Dla tych, którzy obejrzą Hiszpańską księżniczkę w całości, pozostaje oczekiwanie na kolejne serie, ale również zobaczenie innej produkcji dziejącej się w podobnym miejscu i czasie. Ten zrealizowany przez BBC i Showtime serial był emitowany w latach 2007-2010. Opowiada on o początkach rządów Henryka VIII. W tym serialu Anna Boleyn pojawi się na pierwszym planie, a Katarzyna Aragońska, która jest bohaterką Hiszpańskiej księżniczki będzie musiała radzić sobie z odsunięciem od króla.

"Dynastię Tudorów" obejrzycie w m. in. w Amazon Prime Video.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA