REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Dzisiaj w TV Wołyń Smarzowskiego. To najbardziej kontrowersyjny polski film ostatnich lat

Wojciech Smarzowski to prawdopodobnie najważniejszy polski reżyser początku XXI wieku. Jego filmy wzbudzają kontrowersje, zachwycają i przerażają, a sam reżyser bywa oskarżany o sztuczne epatowanie brudem, okrucieństwem i ohydą. Widzowie, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć obrazu Smarzowskiego, będą to mogli dzisiaj nadrobić. Wołyń zostanie pokazany przez TVP.

08.07.2018
18:00
Wołyń Wojciecha Smarzowskiego już dzisiaj na antenie TVP 1
REKLAMA
REKLAMA

Wołyń to opowieść o spotkaniu różnych kultur i wierzeń w środku brutalnego i niezrozumiałego okrucieństwa pożogi wojennej. Reżyser opowiada o stosunkach polsko-ukraińskich na Wołyniu w przededniu wybuchu II wojny światowej. Zaczyna od opowieści o niełatwej przyjaźni, która wkrótce przeradza się w walkę o przetrwanie. Bez najmniejszych skrupułów.

Kontrowersje związane z tematem filmu i nazwiskiem reżysera wybuchły na długo przed premierą Wołynia.

 class="wp-image-178153"

Niektóre środowiska w Polsce i na Ukranie obawiały się niewłaściwego ich zdaniem konfliktu na Wołyniu. W pewnym momencie odwołano również zaplanowany pokaz filmu przez Instytut Polski w Kijowie. Reakcje w Polsce były bardziej pozytywne. Film zgarnął także kilka statuetek na rozdaniu Orłów w 2017 roku. Nie brakowało jednak również głosów krytycznych, które zarzucały Smarzowskiemu powtarzalność motywów, słabość fabuły i nadmierne skupienie na brutalności.

Wojciech Smarzowski podobne opinie o swoich dziełach słyszy stosunkowo często. Jego debiutancki film pełnometrażowy pt. Wesele został uznany za odkrycie. Kolejne filmy, czyli Róża oraz Dom zły ugruntowały pozycję reżysera. Wraz z nowymi produkcjami coraz częściej wokół Smarzowskiego zaczęły krążyć opinie o sztuczności kreowanego świata oraz fetyszyzowaniu i hiperbolizowaniu polskich wad.

REKLAMA

Najnowszy obraz polskiego reżysera opowie historię polskiego Kościoła katolickiego przez pryzmat życia trzech bohaterów. Po raz kolejny Smarzowski ma zamiar wyciągnąć na światło dzienne grzechy, tym razem środowiska kleru. Premierę filmu zaplanowano na 28 września tego roku.

Wołyń będzie można zobaczyć dzisiaj, 8 lipca, na antenie TVP 1 o godzinie 20:10.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA