REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy

TVP po raz pierwszy pokaże „Zenka”. Premierę zaplanowano na Nowy Rok

Do tej pory „Zenka” mogliśmy obejrzeć na Netfliksie i platformie VOD TVP. W Nowy Rok film Jana Hryniaka o Zenonie Martyniuku pokaże również telewizyjna Jedynka.

08.12.2020
16:39
zenek tvp film premiera nowy rok
REKLAMA
REKLAMA

Biograficzny film Jana Hryniaka „Zenek” opowiada o życiu i karierze króla disco polo, Zenona Martyniuka. Do tej pory, poza dystrybucją kinową, obraz mogliśmy obejrzeć jedynie na Netfliksie i w serwisie VOD TVP. 1 stycznia „Zenka” pokaże również telewizyjna Jedynka.

Od prostego chłopaka z Podlasia do króla disco polo

Film Jana Hryniaka został przez krytyków przyjęty dość chłodno:

„Zenek” to nic innego jak zbiór anegdotek z początków, środka i szczytowego momentu kariery Martyniuka. Tu protagonista wdaje się w konflikt z Romami, tam za bardzo odpływa w alkohol, a gdzie indziej musi ratować syna z rąk porywaczy. Zaskakująco mało w tym wszystkim muzyki. Samego disco polo jest tu jak na lekarstwo.

— pisze w swojej recenzji „Zenka” Rafał Christ.

Jak dowiadujemy się w jednej ze scen „Zenka”, nie kto inny niż Martyniuk wymyślił termin disco polo, używają go w trakcie jednego wywiadu radiowego. I chociaż z innych źródeł wynika, że nie jest to prawdą, taka informacja aż prosi się o to, by poprzez biografię króla tego fenomenu przeanalizować rzeczone zjawisko, chociażby tak, jak zrobił to Leszek Dawid z polskim hip-hopem za sprawą losów Magika w „Jesteś bogiem”. Jan Hryniak wybrał jednak zupełnie inną drogę. Unika kontekstów społecznych i polskiej sceny muzyki tanecznej końca XX wieku. Skupia się na bohaterze i nie dostrzega potencjału tkwiącego w jego historii.

— dodaje publicysta Rozrywka.Blog.

Nie mam złudzeń, że film okaże się wielkim hitem. Tłumy fanów Martyniuka pobiegną do kin

— przekonuje redaktor.

Film mierny, ale niezwykle popularny

Zgodnie z intuicją naszego redakcyjnego kolegi, negatywne recenzje nie zniechęciły fanów Zenona Martyniuka i film faktycznie stał się hitem: do tego stopnia, że swego czasu królował na liście najchętniej oglądanych produkcji Netflix Polska, a licencję na pokazanie „Zenka” zakupiły m.in. Szwecja, Norwegia i Islandia.

„Zenek” po raz pierwszy na antenie TVP

REKLAMA

Emisja zaplanowana na Nowy Rok (TVP1, godz. 20:15) będzie premierą telewizyjną filmu „Zenek”. W filmie Hryniaka o wokaliście zespołu Akcent występują m.in. Krzysztof Czeczot (rola tytułowa), Klara Bielawka, Jakub Zając i Jan Frycz. Oprócz tego, w zimowej ramówce Telewizji Polskiej znalazł się długo oczekiwany serial „Osiecka” z Magdaleną Popławską („Usta Usta”), Elizą Rycembel („Boże Ciało”), Janem Fryczem i Marią Pakulnis w obsadzie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA