REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Hollywood jest w kryzysie. Aktorzy mogą wyjść na ulice

W Hollywood lekko nie ma nikt. Scenarzyści strajkują już od ponad miesiąca, a teraz wygląda na to, że w ich ślady mogą niedługo pójść aktorzy. Członkowie związku zawodowego SAG-AFTRA przemawiają w tym wypadku jednym głosem. Jeśli nie dogadają się ze studiami m.in. w sprawie zwiększenia wynagrodzeń, przestaną pracować.

06.06.2023
14:16
aktorzy strajk hollywood
REKLAMA

Stowarzyszenie reprezentujące amerykańskich producentów filmowych i telewizyjnych nie ma w tym roku szczęścia do prowadzonych przez siebie negocjacji z przedstawicielami hollywoodzkich związków zawodowych. Na początku maja AMPTP nie mogło dogadać się ze scenarzystami, którzy praktycznie jednogłośnie podjęli decyzję o strajku, wstrzymując pracę nad szeregiem powstających tytułów. Teraz wygląda na to, że w ich ślady mogą pójść aktorzy.

Związek zawodowy aktorów już w zeszłym miesiącu zapowiedział, że przed zbliżającymi się negocjacjami z AMPTP będzie głosować, czy jeśli nie wszystko pójdzie po jego myśli, zdecyduje się strajkować. Jak oświadczył, tak zrobił. Podobnie jak w przypadku scenarzystów, decyzja zapadła niemal jednogłośnie, bo za ewentualnym buntem opowiedziało się niemal 98 proc. głosujących członków SAG-AFTRA.

Czytaj także:

REKLAMA

Czy aktorzy będą strajkować?

Podczas nadchodzących negocjacji aktorzy zamierzają wywalczyć wyższe wynagrodzenia oraz zabezpieczenie przed nieautoryzowanym wykorzystaniem ich wizerunku przez sztuczną inteligencję. Jak czytamy w cytowanym przez portal ComicBook.com oświadczeniu SAG-AFTRA:

Wraz z autoryzacją strajku członkowie dołączyli do decyzji wybranych przez siebie liderów i komitetu negocjacyjnego, pokazując naszą siłę i solidarność. Jestem dumny ze wszystkich, którzy głosowali i tych, którzy wygłaszali swoje poparcie dla naszej sprawy, nawet jeśli w samym głosowaniu nie mogli wziąć udziału. Wszyscy odegrali w tym swoją rolę. Idziemy ramię w ramię, aby zdobyć kontrakty, które nie tylko docenią nasz wkład w ten niezwykły przemysł, ale też uwzględnią zmiany, jakie zaszły w jego obszarze ze względu na rozwój technologiczny i model działania platform streamingowych.

REKLAMA

Negocjacje przedstawicieli SAG-AFTRA z AMPTP rozpoczną się już 7 czerwca. Po zakończeniu rozmów poznamy odpowiedź na pytanie, czy aktorzy dołączą do strajkujących już od 2 maja scenarzystów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA