REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się /
  3. Media

„Ksiądz pedofil ma większe prawa” – Rozenek, Gonciarz i inni ostro komentują zamieszki po zatrzymaniu Margot

Nie milkną echa głośnych piątkowych wydarzeń, towarzyszących fali protestów po zatrzymaniu transpłciowej aktywistki Margot z grupy Stop Bzdurom. Do sprawy odniosły się również polskie i zagraniczne gwiazdy, nie kryjąc zaniepokojenia sytuacją mniejszości seksualnych nad Wisłą.

10.08.2020
18:46
margot areszt zamieszki lgbt rozenek gonciarz pugh
REKLAMA
REKLAMA

Od momentu, w którym pod koniec lipca na kilku stołecznych pomnikach (w tym na figurze Chrystusa pod bazyliką na Krakowskim Przedmieściu) zawisły tęczowe flagi, nad Polską przetacza się prawdziwa medialna burza. A w tych, jak już wiele razy to pokazali, chętnie uczestniczą celebryci.

Tym sposobem, w sprawie zamieszek po aresztowaniu transpłciowej aktywistki Margot, wypowiedzieli się już ludzie kultury (jak chociażby Dawid Podsiadło podczas finału Męskiego Grania), a słowa wsparcia dla protestujących środowisk LGBT+ płyną również ze świata showbiznesu. 

„Źle się dzieje w państwie polskim”

Autorką jednego z najostrzejszych wpisów komentujących piątkowe zatrzymania osób protestujących po zatrzymaniu Margot, jest Małgorzata Rozenek-Majdan. Prezenterka związana z takimi programami jak „Perfekcyjna pani domu”, czy „Projekt lady”, opublikowała na Instagramie emocjonalny wpis, w którym przekonuje, że „źle się dzieje w państwie polskim”:

Źle się dzieje w państwie polskim... źle... tam gdzie każdego dnia, prawa i wolności są odbierane, powoli acz konsekwentnie. Tam gdzie o wartościach i moralności najgłośniej krzyczą Ci, którzy są z nimi najczęściej na bakier. Tam gdzie ksiądz pedofil ma większe prawa niż pokojowo demonstrujący. Tam właśnie zaczyna się bunt! Jestem z Wami.

Co się stało z naszym krajem?

Wbrew pozorom nie jest to parafraza popularnego utworu Jacka Kaczmarskiego, ale pytanie, jakie zadał niedawno na Insta Stories Michał Szpak.

Co stało się z krajem, który tak dobrze zaczynał rozumieć, co to jest tolerancja? Nie powinniśmy walczyć o tolerancję, to powinna być nasza podstawowa wartość. 

— przekonywał wokalista.

Kiedy pierwszy raz wyszedłem na scenę, pomyślałem F*CK IT, czas zmierzyć się z nienawiścią oko w oko, czas uświadamiać, że inny nie znaczy gorszy, czas na poszerzanie świadomości elementarnym szacunkiem do ludzi! DO LUDZI! DO LUDZI!”, „Wszyscy, do ch**a, jesteśmy ludźmi! Nie ma gorszy/lepszy! WTF!”

— emocjonował się Szpak.

Margot niczym George Floyd?

Brutalne zatrzymanie Margot skomentowała również Martyna Wojciechowska, która na Instagramie umieściła zdjęcie autorstwa Rafała Milacha dokumentujące zajście:

Wstyd dla Polski. Wstyd dla nas wszystkich, że na to pozwalamy.

— napisała podróżniczka.

Jak się okazało, Wojciechowska miała rację. Zdjęcie rzeczywiście obiegło już internet, a na sytuację mniejszości seksualnych w Polsce zareagowała m.in. nominowana do Oscara za „Małe kobietki” aktorka Florence Pugh:

Florence Pugh komentuje sytuację w Polsce

Sprawę w ostrych słowach skomentował również popularny youtuber, Krzysztof Gonciarz:

Nie tylko celebryci mówią „dość”

Oprócz przedstawicieli showbiznesu, w rozgorzałej dyskusji na temat protestów LGBT i reakcji policji, wypowiedzieli się również polscy pisarze. Szczepan Twardoch napisał na Facebooku o cynizmie polityków, „którzy uznali, że szczucie na osoby LGBT będzie dobrym manewrem w zażartej walce frakcji”, Łukasz Orbitowski zaapelował do osób doświadczających przemocy ze względu na orientację seksualną, by zwracali się do niego po wsparcie w nagłaśnianiu aktów nienawiści, a Zygmunt Miłoszewski przekonuje w dzisiejszym wpisie, że „rozwiązanie problemu każdej dyskryminacji, wykluczenia i prześladowania nie leży w rękach uciśnionej grupy, lecz jest odpowiedzialnością bezpiecznej większości”.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA