REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Najlepsze scenariusze filmowe XXI wieku. "Uciekaj!" na 1. miejscu wśród 10 hitów

WGA, czyli Amerykańska Gildia Scenarzystów, ogłosiła listę 101 najlepszych scenariuszy filmowych XXI wieku. Wyłonione drogą głosowania tytuły to, zdaniem biorących udział w plebiscycie, najważniejsze zrealizowane teksty ostatnich dwudziestu lat. Najlepszym z najlepszych okazał się… "Uciekaj!" Jordana Peele'a. Które scenariusze walczyły o pierwsze miejsce?

09.12.2021
10:05
najlepszy scenariusz xxi wieku uciekaj jordan peele filmy
REKLAMA

Wskazano najlepsze scenariusze filmowe XXI wieku! WGA (Writers Guild of America), czyli Amerykańska Gildia Scenarzystów, drogą głosowania wyłoniła listę 101 tytułów, które posiadają najlepsze i najważniejsze zrealizowane na przestrzeni ostatnich dwóch dekad teksty.

Wybory członków związku nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, choć każdy scenariusz ze ścisłej czołówki bez wątpienia zasługuje na wyróżnienie. Jakie teksty znalazły się w pierwszej dziesiątce i który okazał się numerem jeden?

REKLAMA

Uciekaj! - najlepszy scenariusz XXI wieku

Pierwsze miejsce na liście najlepszych scenariuszy XXI wieku zajął tekst Jordana Peele'a: "Uciekaj!". Został on nagrodzony Oscarem w 2018 roku; skupia się na czarnoskórym mężczyźnie, Chrisie, który wraz ze swoją białą partnerką udaje się do posiadłości jej rodziców. Panująca tam atmosfera i dziwne zachowania członków rodziny zaczynają coraz bardziej niepokoić bohatera. Film został ciepło przyjęty przez widzów i krytyków.

"Uciekaj!" to pierwszy film, który Peele wyreżyserował i drugi, do którego napisał scenariusz. Twórca okazał się prawdziwym fenomenem, a jego dotychczasowe dzieła zachwycają odbiorców.

Poza tym na liście znajdziemy też znakomite teksty Charliego Kaufmana, Aarona Sorkina, braci Coenów, Quentina Tarantino czy, rzecz jasna, mistrza Paula Thomasa Andersona. Choć kolejność tytułów na podobnych listach zawsze jest dyskusyjna, każdy z niżej wymienionych zasłużył na wyróżnienie.

Uciekaj! - najlepszy scenariusz filmowy
REKLAMA

10 najlepszych scenariuszy filmowych XXI wieku

 1. Uciekaj
 2. Zakochany bez pamięci
 3. The Social Network
 4. Parasite
 5. To nie jest kraj dla starych ludzi
 6. Moonlight
 7. Aż poleje się krew
 8. Bękarty wojny
 9. U progu sławy
 10. Memento
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA