REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale
  4. VOD
  5. Netflix /

Nowe Netflix TOP 10: „Harry Potter” w odwrocie, „Dynastia” wraca zza grobu, a „White Lines” zdobywa serca fanów

Netflix kontynuuje trend publikowania najpopularniejszych filmów, seriali i programów z każdego poprzedniego dnia. Dzięki temu wiemy, co Polacy oglądają na platformie. Co ciekawe, w tym tygodniu odpowiedź na to pytanie brzmi: „Dynastię”, tak jakbyśmy cofnęli się do lat 90.

30.05.2020
12:00
netflix white lines top
REKLAMA
REKLAMA

Poprzedni tydzień stał pod znakiem dominacji serii „Harry Potter”, która dumnie wkroczyła do biblioteki polskiej wersji Netfliksa. Jeżeli ktoś spodziewał się, że w najnowszym rankingu młody czarodziej znów zaszaleje, to z pewnością poczuje zawód. Tym razem bohaterowie TOP 10 byli bowiem inni.

Netflix TOP 10: kto zwyciężył – „White Lines” czy „Dynastia”?

10. Niewłaściwa Missy (spadek o sześć pozycji)

Bieżąca edycja rankingu jest trzecią z rzędu, w której załapała się komedia Tylera Spindela, ale za tydzień zapewne nie zobaczymy już tu „Niewłaściwej Missy”. Jednoznacznie wskazuje na to trajektoria ostatnich wyników. Jak na film, który da się obejrzeć w zaledwie 90 minut, popularność produkcja i tak jest naprawdę imponująca.

Wynik: 16 punktów

9. Harry Potter i więzień Azkabanu (spadek o trzy pozycje)

netflix white lines top class="wp-image-408667"

W zeszłym tygodniu Netflix przeżywał prawdziwy najazd fanów „Harry'ego Pottera”, co odbiło się na wynikach ostatniego TOP 10. Wydaje się jednak, że większości widzów starczyło sił na obejrzenie tylko kilku pierwszych części serii. A w ostatnich dniach przeważnie przerzucili się na inne filmy i seriale. Po części dlatego prawie wszystkie adaptacje twórczości J.K. Rowling obniżyły swoje lokaty w stosunku do minionego tygodnia.

Wynik: 20 punktów

8. Historia w pytaniach i odpowiedziach (nowość)

„Historia w pytaniach i odpowiedziach” jest jedną z zaledwie trzech produkcji, które dzisiaj debiutują w TOP 10 Netflix Polska. Dokumentalna seria skupiona na kilku ważnych dla ludzkości zagadnieniach (od dominacji fast foodów, przez feminizm aż po nadprodukcję plastiku) błyskawicznie przyciągnęła zainteresowanie dużej części widzów. Do czego przede wszystkim przyczyniła się jej przystępność i klarowna forma, którą zrozumieją z łatwością nawet młodsi widzowie.

Wynik: 23 punkty

7. Harry Potter i kamień filozoficzny (spadek o cztery pozycje)

netflix white lines top class="wp-image-408664"

Książkowy „Harry Potter i kamień filozoficzny” pomimo upływu lat wciąż cieszy się opinią doskonałej powieści dla dzieci. Tego samego nie da się powiedzieć o dziele Chrisa Columbusa, ale nawet umiarkowanym fanom cyklu może się zakręcić łezka w oku podczas sceny przybycia do Hogwartu przez młodych uczniów czy narodzin przyjaźni między Ronem, Harry'm i Hermioną. Wszystko to sprawia, że do filmu „Harry Potter i kamień filozoficzny” po prostu warto od czasu do czasu wracać.

Wynik: 27 punktów

6. Słodkie magnolie (awans o trzy pozycje)

Produkcje w typie „Seks w wielkim mieście” cieszą się w ostatnich tygodniach dużą popularnością na Netflix Polska. Po obecnej przez krótki czas w TOP 10 hiszpańskiej „Valerii”, ostatnio przyszedł moment „Słodkich magnolii”. Czy do wysokiej oglądalności serialu przyczyniła się wcześniejsza baza czytelniczek serii powieści? Być może do pewnego stopnia. Wydaje się jednak, że bez wcześniejszej decyzji twórców, by znacząco odświeżyć fabułę i świat bohaterek „Słodkich magnolii”, sukces nie byłby nawet w połowie tak wyraźny.

Wynik: 29 punktów

5. Harry Potter i Komnata Tajemnic (ta sama pozycja)

netflix white lines top class="wp-image-408658"

Wcześniej wspomniałem, że prawie wszystkie części „Harry'ego Pottera” obniżyły w tym tygodniu loty. Jedynym wyjątkiem okazała się 2. odsłona serii, która zachowała to samo miejsce (choć zdobyła dziewięć punktów mniej niż przed siedmioma dniami). Dlaczego film „Harry Potter i Komnata tajemnic” poradził sobie lepiej? Wydaje się, że złożyły się na to dwa elementy: naturalna progresja wyświetlania przez użytkowników serwisu kolejnych filmów o młodym czarodzieju oraz dosyć powszechne przekonanie, iż 2. część przedstawia znacznie ciekawszą fabułę i bardziej rozbudowany świat niż „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

Wynik: 30 punktów

4. Snowpiercer (nowość)

„Snowpiercer” na razie zadebiutował na Netflix Polska tylko z dwoma pierwszymi odcinkami, a i tak zbliżył się do podium TOP 10. Pokazuje to, że taki model dystrybucji odpowiada polskim widzom, a zainteresowanie serialem zapewne utrzyma się jeszcze przez kilka kolejnych tygodni. Zwłaszcza, że jak pokazuje nasze recenzja „Snowpiercer” ma spory (ale jeszcze nie do końca zrealizowany) potencjał.

Wynik: 33 punkty

3. Ostatni taniec (spadek o dwie pozycje)

„Ostatni taniec” stanowi żywy dowód na to, że w trakcie pandemii koronawirusa Polacy za niewieloma rzeczami tęsknili tak bardzo jak za sportem. Obecny w TOP 10 już od ponad miesiąca serial wyróżnia się jednak nie tylko swoją tematyką. To również świetnie przygotowane arcydzieło kinematografii i dziennikarstwa, którego autorzy pokazali część ważniej historii NBA, ale ustawili ją też w nowym, współczesnym kontekście.

Wynik: 53 punkty

2. Dynastia (nowość)

netflix white lines top class="wp-image-408652"

„Dynastia” pokazuje, że niektóre serialowe marki nigdy nie umierają. Kontynuacja kultowej telenoweli o wzlotach i upadkach rodziny Carringtonów wpadła w tym tygodniu na Netfliksa z nowymi odcinkami 3. sezonu i z miejsca zdobyła uwagę polskich widzów. Osobiście trochę mnie to zdziwiło, ale - jak widać - nie doceniłem, jak bardzo katartycznym doświadczeniem jest oglądanie dwóch rodzin mulitimilionerów walczących o to, która będzie bogatsza na koniec.

Wynik: 59 punktów

1. White Lines (awans o jedną pozycję)

REKLAMA

„Dom z papieru” oficjalnie wypadł w bieżącym tygodniu po raz pierwszy z TOP 10, odkąd zacząłem prowadzić to zestawienie. Fani seriali Alexa Piny szybko znaleźli jednak odpowiednie zastępstwo w postaci „White Lines”. I choć recenzje serialu są dalekie od zachwytów (naszą przeczytacie TUTAJ), to słoneczne plenery Ibizy w zestawieniu z kryminalną zagadką wystarczyły, żeby w najnowszej edycji TOP 10 odnieść triumf.

Wynik: 61 punktów

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA