REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Nadchodzi nowy serial na podstawie prozy George’a R.R. Martina. Co już wiemy o Nightflyers?

Stacja telewizyjna Syfy zabierze widzów w kolejną podróż w gwiazdy. Nadchodzi nowa serialowa adaptacja opowiadania twórcy Gry o tron, czyli George’a R.R. Martina o tytule Nightflyers. Podsumowujemy, co już wiemy na temat tajemniczych Wędrowców.

21.03.2018
15:52
nightflyers syfy serial netflix wędrowcy grr martin
REKLAMA
REKLAMA

Fani science-fiction w telewizji i VOD nie mają w ostatnich czasach co narzekać. Dostaliśmy nowego Star Treka i ekranizację Altered Carbon, a zaraz wrócą Zagubieni w kosmosie. Disney nakręci też serialowe Gwiezdne wojny, a do listy można dopisać kolejną adaptację opowiadania George’a R.R. Martina.

 class="wp-image-145224"

Fabuła serialu Nightflyers będzie bazować na twórczości autora Gry o tron.

George R.R. Martin co prawda zasłynął za sprawą Pieśni ognia i lodu, czyli brudnego i brutalnego fantasy, ale Gra o tron i jej kontynuacje to tylko część jego dorobku. W latach 80. ubiegłego wieku pisarz, zanim wykreował Westeros, Starków i smoki, próbował swoich sił w gatunku science-fiction.

Nightflyers jest tytułem zarówno opowiadania napisanego przez autora Gry o tron w 1980 roku, jak i wydanej pięć lat później antologii. W pierwotnej wersji debiutowało na łamach czasopisma Analog Science Fiction and Fact i składało się na nie 23 tysiące słów.

Opowiadanie doczekało się po premierze w dodatku wersji rozszerzonej - niczym Mroczna Wieża pióra Stephen Kinga, która również została przepisana po latach. Martin dopisał do pierwszej wersji Wędrowców 7 tys. słów. Dodał takie szczegóły, takie jak np. nazwiska bohaterów i ich genezę.

Nightflyers od Syfy to nie pierwsza adaptacja.

Już pod koniec lat 80. ubiegłego, czyli na długo przed sukcesem Gry o tron, pojawiła się pierwsza adaptacja opowiadania w formie filmu kinowego. Reżyserem tej wersji Wędrowców został Rober Collector. Robert Jaffe odpowiadał za produkcję i scenariusz.

W filmie z 1987 roku wystąpili m.in. Catherine Mary Stewart, Michael Praed, James Avery i John Standing. Scenariusz napisany przez Jaffe’ego bazował na pierwszej wersji opowiadania sprzed wprowadzonych przez autora poprawek.

 class="wp-image-145002"

Jak wygląda świat Nightflyers?

W opowiadaniu George’a R.R. Martina przedstawiony został świat przyszłości, w którym ludzkość umie podróżować w gwiazdy. Ponieważ naszej planecie grozi zagłada, Ziemianie wysłali w kosmos grupę astronautów celem ratowania naszej planety.

Zadaniem śmiałków jest przechwycenie pojazdu obcej cywilizacji. To ostatnia szansa na to, by uratować Ziemię przed zniszczeniem. Na drodze ku powodzeniu misji staje jednak zbuntowana sztuczna inteligencja.

W wizji Martina ich statek kosmiczny jest szczytowym osiągnięciem naszej cywilizacji. Jego nazwą jest The Nightflyer, dlatego bohaterów opowiadania określa się właśnie tytułowym mianem The Nightflyers.

Kto nakręci Nightflyers?

Producentami obrazu zostaną Robert Jaffe i Andrew McCarthy. Zdjęcia do Nightflyers od Syfy rozpoczną się w 2018 roku w Limerick (Irlandia) oraz w znajdującym się zaraz obok Troy Studios. Scenariusz napisał Jeff Buhler. Nie znamy natomiast jeszcze nazwisk reżyserów poszczególnych epizodów.

Showrunnerem produkcji został Daniel Cerone (Dexter, Mentalista). Wśród producentów wykonawczych oprócz George’a R.R. Martina wymieniani są Gene Klein, David Bartis i Doug Liman z Hypnotic, Alison Rosenzweig i Michael Gaeta z Gaeta Rosenzweig Films as well oraz Lloyd Ivan Miller i Alice P. Neuhauser z Lloyd Ivan Miller Productions.

 class="wp-image-144999"

Jaki udział w produkcji będzie miał George R.R. Martin?

Serial ma bazować przede wszystkim na filmie, który był sam w sobie adaptacją opowiadania. George R.R. Martin nie będzie brał udziału w jego kręceniu, ale zostanie wymieniony jako producent wykonawczy.

Obsada serialu Nightflyers jest już znana.

W jednej z głównych ról wystąpi Gretchen Mol, która wcześniej pojawiła się w Chance oraz w Mozart in the Jungle. Aktorka wcieli się w Agathę Matheson. Na ekranie pojawią się też:

  • Angus Sampson (Fargo) jako Rowan;
  • Brian F. O’Byrne (Million Dollar Baby) jako Auggie;
  • David Ajala (Szybcy i wściekli 6) jako Roy Eris;
  • Eoin Macken (Merlin, Resident Evil: Ostatni rozdział) jako Karl D’Branin;
  • Jodie Turner-Smith (The Last Ship) jako Melantha Jhirl;
  • Maya Eshet (Teen Wolf) jako Lommie;
  • Sam Strike (Leatherface, Timeless) jako Thale.
 class="wp-image-145005"

Ile odcinków będzie liczyć serial?

Jak zdradził George R.R. Martin, 1. sezon Nightfylers będzie się składać z 10 odcinków.

Wędrowcy - kiedy premiera?

Jak na razie nie wiadomo, kiedy Nightflyers trafi na ekrany. Jak na razie pojawił się dopiero pierwszy zwiastun Wędrowców.

REKLAMA

Gdzie obejrzeć Nightfylers?

Serial kręci stacja Syfy, ale w toku produkcji partnerem projektu został Netflix. Serwis wideo na żądanie zajmie się dystrybucją poza granicami Stanów Zjednoczonych, w tym w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA