REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Horrory podobne, a nawet lepsze niż "Odludzie" Netfliksa. Po nich będziesz spał przy włączonym świetle

"Odludzie" to nowy hiszpański horror Netfliksa, którzy polubili polscy widzowie. Wciąż dzielnie się trzyma w filmowym topie platformy. Co oglądać później? Przygotowaliśmy 5 propozycji horrorów "historycznych" i nie tylko, które straszą i nie żenują.

12.01.2022
8:30
odludzie netflix podobne horrory lista top-5
REKLAMA

"Odludzie" to debiut Davida Casademunta, który od kilku dni możemy oglądać na Netfliksie. Bohaterami hiszpańskiego horroru jest rodzina, która skrywa się przed wojną na pustkowiu. Ich dom jest otoczony totemami, za którymi ma czaić się zło. W wyniku pewnego zdarzenia ojciec łamie niepisany zakaz i rusza w świat. Zostawia żonę z synem, którzy zaczynają doświadczać coraz dziwniejszych i straszniejszych "cudów".

REKLAMA

5 horrorów podobnych do "Odludzia" Netfliksa, ale lepszych.

Hiszpański horror niestety nie jest ani zbytnio błyskotliwy, ani straszny. Ratują go tak naprawdę świetne kadry i gra aktorska. Dlatego przygotowałem dla was filmy, które wypełnioną niedosyt. Wszystkie możemy zobaczyć online na platformach VOD lub w streamingu.

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

Folk-horror Roberta Eggersa jako pierwszy przyszedł mi do głowy, gdy zacząłem oglądać "Odludzie". I podejrzewam, że reżyser też się mocno w niego zapatrywał. Pomimo tego, że "Czarownica" dzieje się nie w XIX, a w XVII wieku, to czuć w nim ten wiejski klimat i specyfikę czasów przed wynalezieniem telefonów i kamer, którymi można nagrywać duchy jak w "Paranormal Activity". Film Eggersa jednak bije na głowę "Odludzie" pod kątem wywoływania strachu bez jumpscare'ów i ukazywania narastających konfliktów w obliczu czającego się Zła.

Horror "Czarownica" obejrzycie online w HBO GO.

Osada

"Osada" z 2004 r. to ostatni film, który się w miarę udał M. Night Shyamalanowi. Podobnie jak "Czarownica" i "Odludzie" jest horrorem "historycznym" osadzonym w końcówce XIX wieku. Również i tu mamy do czynienia z granicą, której nie wolno przekraczać. I także jesteśmy bardzo ciekawi, czy spotkamy za nią potwory z legend. Kolejna cecha wspólna obu filmów to wolne tempo akcji i zakończenie, które niektórych może srogo rozczarować. Wciąż jednak "Osada" jest jednym z lepszych horrorów już tego naszego, XXI wieku.

Horror "Osada" obejrzycie online na Chili i iTunes.

"Odludzie" początkowo zaczyna się od informacji, że Hiszpanię strawiły wyniszczające wojny, a bohaterowie skryli się gdzieś na pustkowiu, by uciec przed tym koszmarem. Wydawało mi się, że ten temat będzie poprowadzony równie dobrze i zestawiony z dziecięcym postrzeganiem świata jak właśnie w "Labiryncie Fauna" - filmie również rodem z Hiszpanii. Guillermo del Toro moim zdaniem nakręcił straszny i mądry, a przede wszystkim genialny horror, który z pozoru jest upiorną baśnią w stylu braci Grimm, ale wewnątrz obrazuje piekło i bezsens wojny domowej.

Horror "Labirynt Fauna" obejrzycie online m.in. na Cineman

"Babadook" jest jednym z niewielu nowszych amerykańskich horrorów, na którym człowiek się boi, ale i ma poczucie, że obejrzał coś wartościowego i niegłupiego. Jumpscare'y są, ale pomysłowe i nieirytujące chamską powtarzalnością czy pójściem na łatwiznę. Tytułowy demon nie jest jakimś tam kolejnym straszydłem, ale swoistą metaforą depresji - niby proste porównanie, ale wykonane z głową i wyczuciem. Bohaterami "Babadooka" są tak jak w "Odludziu" matka i syn, którzy próbują radzić sobie ze stratą. I też nie do końca wiemy, czy powoli popadają w obłęd, czy rzeczywiście w kość daje im paranormalna istota, której się ewidentnie nudzi.

Horror "Babadook" obejrzycie online na Cineman i vod.pl

Inni

Inni to jeden z najlepszych i najpopularniejszych horrorów, ale może jeszcze nie wszyscy go widzieli. Warto, choćby dla samego finału, który po prostu wbija w fotel. Jest bardziej thrillerem pokazującym kolejna stadia szaleństwa, który raczej korzysta z horrorowej stylistki, aniżeli strasznym filmem, ale i tak wywołuje te (nie)przyjemne dreszcze. Z "Odludziem" łączy go czekanie na męża, który pojechał na front, a w domu matka (Nicole Kidman) z dziećmi zaczyna mieć nieproszonych gości. Widać więc, że Hiszpanie bardzo lubią psychologiczne tematy w kinie grozy, bo reżyserem "Innych" jest Alejandro Amenabar, który urodził się w Chile, ale przeprowadził się z rodziną do Madrytu.

Horror "Inni" obejrzycie online na Netfliksie.

REKLAMA

"Odludzie" - podobne horrory

Debiut Davida Casademunta, czyli "Odludzie", możecie oglądać w serwisie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA