REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Labirynt Fauna - przepiękna i dorosła baśń od twórcy Pacific Rim

Reżyser Guillermo del Toro jest jednym z najbardziej utalentowanych twórców ostatnich lat. Wiele z tego wynika z jego ogromnego talentu w prezentowaniu pięknych dla oka obrazów. Jednak jego prawdziwy talent kryje się w umiejętności wplecenia ich w bogatą historię, gdzie bohaterowie wydają się równie żywi. Jeśli nie widziałeś jego tegorocznego hitu - Pacific Rim, prawdopodobnie powinieneś. Tymczasem warto popatrzeć również na to dzieło, który uczynił go taką gwiazdą. 

Całą akcję obserwujemy z perspektywy Ofelii. Po śmierci jej ojca, matka zdecydowała się na trudne małżeństwo z Kapitanem Vidal, bezwzględnym oficerem Armii generała Franco. Kobieta w zaawansowanej ciąży przeprowadza się do fortecy, w której stacjonuje jej mąż. Ofelia zaś żyje w świecie baśni i legend, które cały czas czyta i które częsciowo zajmują się jej prawidłowym wychowaniem. Mercedes, pracowniczka służby pokazuje Ofelii labirynt Fauna - tajemniczą starożytną ruinę, której celu i pochodzenia nikt nie jest do końca pewny.

20.07.2013
9:36
Labirynt Fauna – przepiękna i dorosła baśń od twórcy Pacific Rim
REKLAMA
REKLAMA

Tymczasem, komunistyczni partyzanci wciąż utrzymują swoje pozycje w lesie i stają się coraz to większą solą w oku ciągle słabnących faszystowskich władz. Rzeczywistość hiszpańskiej wojny domowej odbija się również na dziewczynce. Pewnej nocy przychodzi do niej mała wróżka i prowadzi ją do labiryntu, gdzie czeka na nią... prawdziwy Faun. Ma dla niej trzy zadania do wykonania przed pełnią księżyca, żeby mogła stać się pełnoprawną magiczną księżniczką.

2

Jest to zarówno znakomity dramat wojenny, jak i baśń  skonstruowaną w mistrzowski sposób. Czy baśniowe elementy historii są tylko wytworem wyobraźni dziewczynki, czy też są prawdziwe? Film nigdy nie daje na to satysfakcjonującej odpowiedzi, ale "Faunowi nie można ufać" , jak powiedziała Mercedes. Światy nachodzą na siebie nawzajem i granice mogą zdawać się cienkie.

REKLAMA

Labirynt... łączy w sobie najlepsze tradycje dziecięcej fantastyki. Jest tutaj trochę Tajemniczego Ogrodu, szczypta Alicji w krainie czarów i wielu innych. I równocześnie udaje się stworzyć warunki do prawdziwie dorosłych rozmyślań nad istotą wyobraźni i spojrzenia na historię Hiszpanii. W tej dziedzinie niestety nie wszystko jest tak jak należy. Żołnierze generała Franco to po prostu bezwzględne potwory, a komunistyczni partyzanci są herosami bez skazy - wszyscy bez wyjątku - wierność historii wymagałaby nieco większej różnorodności.

Najbardziej imponująca jest umiejętność, z jaką reżyserowi udaje się sprawić, że Faun, monstrualna żaba, wróżki i prawdziwa, hiszpańska wojna domowa pasują do siebie. Nic nie wygląda, jakby było nie na miejscu. Doskonałe użycie skomplikowanych strojów,  rekwizytów i kolorystyki sprawiają, że wszystko jest spójne. Labirynt Fauna to obowiązkowy seans dla każdego lubiącego dobry film. To subtelny dramat, skonstruowany jak dziecięca fantastyka. I być może nie jest to film dla najmłodszych - ale każdy, kto żywił kiedykolwiek sympatie do podobnych historii poczuje się natychmiast jak w domu.  Jeśli jakimś cudem nie miałeś jeszcze okazji go zobaczyć - teraz jest na to najlepszy czas - film do zobaczenia za darmo na VOD.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA